Copii nascuti in 1999 (2)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Buna,

Noi mergem in continuare la gradi, facem si activitati. In conditiile astea, si auzind ca nici nu le da bani pentru zilele astea, sunt cu tot sufletul alaturi de educatoare: sa li se dea!

Astazi ma duc sa dau ochii cu viitoarea (sper) invatatoare a lui Tudor. La ei la scoala se tin ore (m-am interesat). Sa-mi tineti pumnii!

Va povestesc cum a fost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Buna,

M-am intors dupa cum am promis sa va povestesc despre inscrierea copilului la scoala, nu de alta, dar experienta a fost total bulversanta si epuizanta emotional pentru mine, si tare mi-ar fi prins bine sa fi fost mai informata inainte.

Asadar, m-am dus la invatatoare: 3 jerbere galbene si un pachetel (la vedere) in care era un parfum. Precizez ca dintre cele 4 din generatia asta, invatatoarea asta este singura care mi-a facut o impresie buna, si este si cea mai bine cotata.
"Aaaa, dar lista s-a umplut de 2 luni. Sunt parinti care au venit si de anul trecut." Si n-a pus mana nici macar pe flori. Recunosc ca nu eram deloc pregatita pentru asa ceva. Mi-a cazut cerul in cap. Nu m-am gandit nici o clipa ca era normal sa bage un text sau altul, ca metoda de "screening". Apoi mi-a tot vorbit de cate cereri sunt, de cum mai sunt cateva locuri pe care trebuie sa le pastreze pentru cine va veni la directoare cu pile de la minister, ca sigur ca vor mai fi cazuri in care parintii au inscris copiii la mai multe scoli si vor mai renunta, eventual sa ma puna pe o lista de asteptare...
Ea vorbea, si mie mi se facea rau: eu nu aveam nici un plan B. Ce ma fac acum? Mi-au dat lacrimile, pe bune.
Tot ea m-a linistit, m-a luat cu binisorul, da' copilul merge la gradinita? ce gradinita? Ei lasa, nu este cazul sa ma consum chiar asa, ca totusi o sa ma ia, ca am impresionat-o... Abia acum a primit florile si pachetelul. Mi-a spus sa-i spun directoarei ca am vorbit cu ea, si sa pun numele ei pe dosar. Mi-a cerut numarul de telefon: a ramas ca ma mai suna ea.

Runda II: A doua zi m-am dus la directoare, cu o mare cutie de bomboane. Nu mi l-a inscris, pentru ca intre timp (chiar in dupa amiaza precedenta) se afisasera cerintele pentru inscriere, diferite de ce-mi spusese mie secretara initial: 100 coli xerox, 2 dosare, 2 pixuri cu gel, copii BI parinti, certificat nastere copil (original si copie) si adeverinta ca este apt de scoala de la medic.
DAR: Cand i-am spus ca am vorbit cu invatatoarea, a dat-o cotita, ca mai vorbim, ca mai vedem ce decizie luam, ca decizia finala este luata si de ea. Moment in care mie mi s-a taiat, si i-am spus sa ma anune cat mai curand daca l-au inscris acolo, ca eu nu vreau la alta invatatoare, si sa pot merge in alta parte. A dat inapoi si a zis ca este OK.

Cam asta. Acum plec cu actele sa fac a treia vizita la scoala.
Pupici,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

Miruna , tu ma sperii .
Atatea probleme cu o simpla inscriere la scoala si eu care nu stiu ce mai astept.
S-ar putea sa nu fie locuri? nici nu m-am gandit cu un an inainte.
Deci sa-mi iau 3 zile concediu, multumesc ca mi-ai spus.
Mai tii minte cand te-ai dus la deschiderea anului scolar, pai nu mai bine inscriai copilul atunci?
O sa-mi fac si eu un plan de bataie, eventual 2 invatatori pe lista, de n-o fi la unul, poate gasesc la altul.


si succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Vai,Miruna,chiar m-am speriat!Pai,nu e greva?Mai gasesc invatatori la scoala?Eu mi-am propus sa o inscriu dupa vacanta care abia a trecut,dar daca a inceput greva am zis sa astept pana se termina...deci mai merg inv. la scoala!Si la noi am auzit ca trebuie sa trecem intai pe la directoare,invatatorii nu trec peste hotararea sa...ce vremuri traim...trebuie sa "cotizam" pt. a ne inscrie copilul la scoala...

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59001&whichpage=6" target="_blank">"Teledon" de suflet-5 euro pt.o viata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Buna fetelor! Eu am inscris-o pe Ozi la sfarsitul lunii martie si inscrieri s-au facut pana la sfarsitul lui iunie. Are cea mai draguta invatatoare din scoala cu care efectiv suntem pe aceeasi lungime de unda. Va propun insa o a doua solutie: clasele de inot de la Lic. Emil Racovita (statia Maior Coravu - langa Lia Manoliu). Ei au semiinternat, ofera masa de pranz si ce este cel mai important copiii pot dormi la pranz. Dupa ore fac inot de trei ori pe saptamana (cate 2 ore). Eu zic ca este o oferta buna mai ales pt. clasele I-IV. Noi nu am luat in calcul aceasta optiune pt. ca am aflat tarziu de ea. Gratiela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Buna,fetelor!
Miruna,sa ne zici cum a decurs cea de a treia vizita la scoala,pana la urma v-ati inscris la acea inv.?Deci ne trebuie pt. inscriere dosare(2),100 de coli xerox,2 pixuri...da ce mama suntem la facultate?
Gratiela,este super la o asemenea scoala...cat se plateste?
Nora,tu nu ne mai zici nimic?

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59001&whichpage=6" target="_blank">"Teledon" de suflet-5 euro pt.o viata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Prietena mea are baiatul in clasa a II-a si plateste 70000lei pe zi masa. Este foarte multumita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Salutare si de la noi!

N-am mai intrat de cava vreme pe aici, dar mari chestii pe la noi n-au fost. Doar ca Andrei s-a cumintit mult la scoala, acum mi-l lauda invatatoarea lui aproape in fiecare zi! Vineri a primit iar mascota clasei pentru cel mai cuminte si a fost super fericit! Mascota se da in fiecare zi unui copil (cel mai cuminte, fireste), dar daca o primesti vineri o ai 3 zile, nu doar una. Asa ca Andruska al meu a dormit in fiecare noapte cu Arthur (o maimutica haioasa) in brate si m-a intrebat (cam de multe ori) daca-s mandra de el. Altfel, cu lectiile merge binisor, parca are si mai multa rabdare, sa vedeti ce scump platim noi cumintenia asta de Mos Nicolae si Mos Craciun!

Vineri seara am fost la o petrecere organizata de clubul de fotbal din oraselul nostru si am palavragit cu insusi primarul! Un super-domn, de vita nobila (baron d-adevaratelea). A fost chiar placut, auzind ca suntem romani si-a amintit de o campanie pe care a sustinut-o candva pentru o comuna din Romania (Beclean) si ca a si calatorit odata in Romania. Mi-a placut cum se plimba domnul primar printre oameni, dadea mana cu toti si gasea sa spuna fiecaruia cate o vorba buna, o gluma, o povestioara. Dragut. O faza haiaosa a fost cand s-a intrerupt curentul (!!!) si a ramas diamai carciuma in care eram in bezna totala! Mi-am amintit brusc de copilarie. Mai tineti minte cand se intrerupea curentul cand ti-era lumea mai draga?
Aici lucrurile au fost mult mai cool, oamenii au inceput sa cante, sa aprinda brichete si sa se distreze. A durat cateva minute.

Pupici si sanatate, mai vorbim.

Nora
poze sept-oct 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Si noi suntem intr-o mare dilema cu scoala ,avem o oferta de inscriere pentru 195 langa policlinica Titan dar am auzit pareri si pro si contra .Si inca ne mai gandim si am inteles ca de abea dupa Anul Nou trebuie sa mergem si mai avem si scoala 22 Mexic despre care am auzit numai lucruri bune( e renovata ,invatatoarele sunt tinere si foarte interesate sa isi faca treaba ) .Daca stie cineva ceva despre ele ,as fi recunoscatoare .
Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62420" target="_blank">....3


Irina,veve & croko
poze1,2,3,4,5


Mergi la inceput