Mi-au ADMIS !!! adoptia - fost "Mi-au respins..."

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Mi s-a facut pielea gaina citindu-ti mesajul.In primul rand e o PROSTIE ideea ca daca nu ai nascut tu copiii,nu poti fi o mama buna.Cine a spus asta nu stie ce vorbeste. Esti o mama extraordinara si lupti pt puii tai la fel cum luptam si noi cele care am nascut,singura diferentza este ca tu nu ai avut bucuria de a-i simti prima miscare si a-i auzi primul tipat ,dar asta cred ca nu mai conteaza atunci cand ii vezi zi de zi inflorind sub ochii tai de la caldura iubirii tale.Iti tin pumnii si imi pare rau ca treci prin momente atat de grele,pana la urma totul se va termina cu bine.

Andra ,mamica lui Robert si a Mariei album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:


stiti ce este cel mai nedrept fetelor, faptul ca autoritatile stiu ca eu pot sa fac copii, si ca am decis sa adopt din dorinta de a ajuta doi copii nevinovati, care acum au devenit lumina ochilor mei....Ce am ajuns oare, daca nici sa fim ajutati nu acceptam? Stiindu se ca pot sa fac copii mi au iesit vorbe ca..mi e si rushine sa pronunt...ca ii iau pentru organe...NU ESTE ADEVARAT , CAT DE BOLNAVI POT FII UNII OAMENI...si daca mie mi a dat Dumnezeu, eu de ce sa nu dau mai departe...? CAR DE RAI SUNT OAMENII...oricum, cand voi ramane insarcinata(vara asta vrem), va anunt...dar sa termin cu stresul asta odata....Daca toate femeile ar lua un orfan ....ce frumos ar fii!!!1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns relyana spune:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns super mami spune:

Si eu va tin pumnii.
Mi se pare strigator la cer, mi se pare incredibil ce se intampla.
Avem f multi prieteni in Spania care cu ceva ani in urma au adoptat bebei din Rom. pe unii i-am vazut chiar cand i-au luat din spital. Am vazut copii de 1 an care nici macar nu stateau in poponet, copii de cateva luni plini de rani, murdari...chiar au fost doua fetite gemene cu raie...amarate rau.
Acum sunt papusele, au vreo 5 ani si sunt superbe si fericite.
Prietenii nostri buni au un baietel adoptat in urma cu 9 ani...e cel mai reusit copil pe care il cunosc. E exact asa cum imi doresc sa fie copii mei.
Adoptiile internationale sau nu ar trebui sa fie privite ca o binecuvantare si pt cei mici si pt parinti.
Am cunoscut o fam care au o fetita adoptata. Cand au luat-o pe ea nu au fost anuntati ca exista in acelasi camin si un fratior al ei. Cand au aflat si au inceput procedura de adoptie...au interzis romanii ad internationale.
Acum cel mic e la o familie in Brasov, familia din Madrid trimite bani, hainute....tot ce trebuie si il viziteaza cam o data la 3 luni. Sunt disperati, au incercat tot...nu-i lasa sa adopte copilul.
Voi stiti cum stau lucrurile, ex exceptii pt cazuri deosebite ca acesta?
Sunt fratiori totusi, copilul ii iubeste, vrea la ei...
Oare pot face ceva. Noi i-am pus in leg cu niste avocati, dar vad ca nu s-a rezolvat nimic.Sa stiti ca si noi, cand puiul nostru o sa aiba cam 3 anisori vrem sa adoptam o fetita. Tati ar vrea un barbatel....mai discutam ca mai e timp.
Va pup si va tinem pumnii,
Alex si Isabel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:


alex si isabel..super mami..iti multumesc mult, cu referire la prietenii tai, eu nu cred ca este ceva de facut...trebuia facut inainte de a se da micutul spre adoptie...e adevarat ca sunt frati, dar nu trebuiau separati si punct..acum este bine sa creasca cum si unde sunt, stiind unul de altul..ia gandeste te prin ce ar trece familia romana care are fratiorul daca ar trebui sa il dea...surioara sau nu in spania, acest baietel este deja fiul lor..este cu ei...oamenii astia in final nu au nici o vina de ce se intampla...ei trebuiau anuntati inainte asupra situatieu...de ce sa sufere niste oameni care nu si au dorit altceva decat sa ofere lumina si bucurie unui copil....ar insemna sa treaca prin ce trec eu acum...iar eu pentru copii mei fac orice numai sa nu ii pierd..nu este corect...spaniolii tai amici care sunt niste oameni cu suflet din cate inteleg, ar renunta la fetita?.....deci sa nu ceara imposibilul unor oameni asemeni lor...te pupic mult si mersi din nou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucah spune:

Draga mea, iti tin pumnii pe 30 iunie, sunt convinsa ca vei reusi.
Dupa cum vezi, aici sunt multe mamici cate te vor sustine macar moral, multi umeri pe care te poti sprijini.
iar chestia cu calitatea de mama este o prostie, o rautate tembela.


Si de-as avea darul prorociei si tainele toate le-as cunoaste si de-as avea atata credinta incat sa mut si muntii din loc iar dragoste nu am...nimic nu am!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns super mami spune:

Se pare ca nu m-am exprimat eu corect. Nu stiu exact cum au facut, sau daca e o situatie obijnuita, dar familia din romania ingrijeste copilul ca o favoare pt parintii din Spania. Contra cost.
Nu il considera copilul lor sau nimic de genul asta.
Prietenii nostrii s-au dat peste cap si au gasit varianta asta ca sa scoata copilul din orfelinat si ca sa il poata vizita si ingriji cum trebuie.
Problema nu e asta, nu ex discutii din punctul asta de vedere.
Problema e ca este o adoptie internationala, pe care statul roman o interzice.
Eu ma gandeam...nu ex o portita ca acest copil sa-si vada de viata lui si sa poata fi adoptat de ei tinand cont ca surioara e deja acolo ?
Doamne fereste....e groaznic ce ai inteles tu. E groaznic, ma gandesc ca intr-adevar exista astfel de situatii
Pupici Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns super mami spune:

Ah, copii au fost despartiti din cauza autaritatilor, care nu au spus nimanui ca sunt doi.
Cand au aflat oamenii, interziceau romanii ad internationale.
Asadar, in cazul in care ar putea lua copilul, nu ar suferi nimeni...ar avea toti numai de castigat.
Pupici din nou, Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hosen spune:

slut iubita mia am citit cazul tau,este incredibil,cum se poate un ca asta,,,,,in fine,si eu am infiat o fetit acum un an si,si dup un an dea bia mi sa facut actele si l fel am trecut la inceput pintrun dizastru,dupa care sa rezolvat,si ma bucur ,am luat-o de la o luna,era usoara ca o pana,dar acum ce da din ia,nu-mi vin sa cred nu am vazuto de mult mii dor de ia,ma uit la poze si pling dar totusi,sincer nui lipseste apsolut nimic,ii trimit de toate,ii iau de toate,are jucarii care unii de la mine din tara din care mam nscut nu u,au,siti doresc multa bafta si succes ceu,sa stii ca doamne doamne este linga tine saru mina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:



Hosen, multumesc frumos de gand si imi pare rau de situatia in care te afli...diferenta este ca eu sunt cetatean romana si eu la copilul meu nu renunt..ma bat cu muntii si cu oricine o fi.Mai sunt fix 8 zile...joi este ziua cea de apoi pentru noi, iar eu parca vad ca , desi nici acum nu stau linistita...de luni o sa incep iar sa iau distonocalm sa ma pot calma..eu sper si ma rog la Dumnezeu, si va multumesc inca odata tuturor pentru suportul pe care mi-l oferiti
va pup
pashosha si grashii Maya si Luca

Mergi la inceput