Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_claudia14 spune:

Si Maria mea s-a nascut la 2.200,cu 46 de cm,si prematur mai repede cu o luna decat trebuia.si dinspre asta pot sa zic ca este o grasana,mananca de mica foarte mult si totul natural,nimic improvizat.Acum are 1 an si o luna si are peste 10 KG,si vreau sa zic cu ocazia asta ca toti copii care se nasc prematur si nu neaparat,cei care se nasc cu KG.putine,sunt niste copii foarte luptatori,plini de viata si foarte energici.Cel putin asa este maria de mica foarte luptatoare,cu foarte multa vointa si in general toata lumea sau prietenii care au avut de aface cu asa ceva a spus acelasi lucru.Toti copii care se nasc prematur sau care au o greutate mai mica la nastere,sunt mult mai sanatosi decat cei care se nasc cu peste 4 Kg.si ceva sau mai mult.Asta e concluzia,asa ca doresc tuturor mamelor care au copii nascuti prematur si cu Kg. mai scazute decat cele normale sa nu intre in panica,ptr. ca,cresc vazand cu ochii si nici nu iti dai seama cand,si multa sanatate si crestere usoara si sa ne traiasca copii.Andreea-Suceava.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Buna, ma alatur si eu clubului!!
Am nascut in noiembrie o fetita, Daria, la 34 saptamni. A venit fara niciun fel de avertisment, a venit pur si simplu. A avut 2.165 si 44 cm , a respirat singura de la inceput dar 2 zile a stat la neonatologie pentru supraveghere, dupa 10 zile de spital eram acasa. M-am muls la inceput pentru ca nu avea putere destula si facuse icter, iar smecheria mica s-a obisnuit repede cu biberonul asa ca dupa 3 luni era numai pe lapte praf.Acum are 7 luni, e tare vesela si neastamparata, sta deja destul de bine in fundulet si nu se mai vede deloc ca e nascuta prematur.
Cineva spunea cred ca pe prima pagina ca prematuri sunt oameni destepti si cu noroc, si cred ca avea dreptate. Si sora mea s-a nascut prematur de vreo 2 kg dar cu mari probleme, placenta previa, doctorii nu-i dadeau prea mari sanse. Dar a fost o luptatoare, si acum e tot asa, abia dupa 2 saptamani i-au spus mamei ca are sanse sa traiasca.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/miraklucker/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Confirm si eu faptul ca bebe e foarte sanatos, activ si deja e problema mare cu el ca vrea sa se ridice in picioare si se catara pe tot ce prinde. Azi a prins o caisa si a incercat sa muste din ea ("baba fara dinti"). Tot azi a cazut si de pe olitza. Nu cfdredeti ca face pe olita (he he he) ci nu mai stiu ce sa fac sa nu se plictiseasca si il plimb prin casa cu olitza (are roti).

Ana Maria si bebe Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

ana maria, grozava chestia cu olita!! si noi il mai plimbam pe serban prin casa cu ligheanul, sau pe cate o cutie de carton ei era tare incantat!

madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Madalina astept sa stea mai stabil in funs si incep sa-l plimb cu caditza ca nu mai stiu ce sa fac.he he he

Ana Maria si bebe Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

Adta cu ligheanul si caditza sunt tari de tot !!!

De-abia astept sa se plictiseasca si al meu intr-o zi, sa vezi ce surpriza am eu pt el

Eeeee, si sa mai spun ca am nascut la 35 saptamani, nu ca vroia el ci ca asa a fost necesar... avea 2500g si 49cm. Nu e deloc mancacios, chiar luptam din greu pt fiecare lingurita, are gatul destul de sensibil (poate si din cauza ca mai tot timpul transpira si in casa si afara - n-are stare nici o clipa), e mereu vesel, activ, pus pe "actiune" ... scoate untul din mine dar n-as vrea sa se schimbe, il iubesc la nebunie asa cum e! you Ianis!


Ianis, Mom's sunshine (14.09.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Buna esente !! Pai cu copii astia , pe zi ce trece mai fac ceva nou : Dragos a inceput sa mearga singur [ fix la 13 luni- pe 28 iunie], inca mai merge si de-a busilea...ieri i-a mai iesit un dinte [ al 7 lea- un incisiv lateral inferior]...si a inceput sa danseze , deocamdata doar pe :' roata morii se-nvirteste tac , tac , tac'. Vrem sa mergem sa ne tundem la ciufolici zilele urmatoare !!...papam din ce in ce mai prost laptele formula Humana 2 , am pus si cereale gustoase in el , papa la fel , am luat Humana 3 de ieri ca-i mai aromat , vad ca papa la fel...are toane ...nu stiu. Ce mai faceti voi ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Mamici de minuni, voi dupa un an (unde e cazu') ati trecut pe lapte de vaca sau lapte praf. Lidia am inteles ca tu ii dai lapte praf.

Ana Maria si bebe Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Nu , nu am de gind curind sa-l trec pe lapte de vaca, mai cu seama ca-i tot cam mititel...si a fost si printre cei mai mici de pe aici !!...Humana 3 deocamdata. Va pupam !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

noi continuam cu lapte praf (milumil 3) la 1 an si 5 luni, si o sa o mai tinem asa, mai ales ca vom merge la mare si nu e momentul sa facem schimbari de meniu. poate prin toamna incercam lapte de vaca, pediatra ne-a dat unda verde dar nu m-as grabi - e mai comod asa!

madalina

Mergi la inceput