Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici!

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coral spune:

Venim si noi in grupul vostru George si mami.
De la 26 saptamini George a vrut sa iasa si ne-am inarmat cu rabdare si ne-am rugat si linga noi s-au rugat si nasii lui. Am avut un doctor care era parca cu drobul de sare cind ma duceam la control imi spunea vesel- ei am mai adunat 5saptamini, 6 saptamini... la cele 21. Pierdusem cu 1 an o sarcina de 20+ s.
Incet, incet ne-am apropiat de termen. La 30 saptamini ne-am dus cu contractii la spital si am plecat de acolo fericti, cu contractiile noastre mai mici si cerclajul neatins.
Am venit pe lume la 36+ saptamini, adica 37, am avut 3.4kg si 53 cm si semanam cu tata, de bucurie lui mami i s-a oprit inima 1 minut.
Ne-am luptat cu icterul 3sapt- ca ne botezasera copilul portocaliu si nu au vrut sa ne bronzeze, nu am auzit si pina ni s-au desfundat urechiusele a durat ceva.
Suntem un mincacios si raportam la 3luni si 1 saptamina 6.9kg.
Pupici falcoase.

mami de Aschiuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

ne alaturam si noi grupului de pitici.

Livia si Maya s-au nascut pe 18 ianuarie 2005, la 31 saptamini si o zi. am stat cu morcovul toata sarcina pt ca si noi, ca si coral, am pierdut un bebe la 20 sapt, acum 2 ani. de data asta sarcina a mers bine, fara peripetii, fetele s-au nascut prin cezariana dar sint sanatoase si dulci foc.

Livia a avut cca. 1,7 kg si 41 cm iar Maya a avut cca. 1.6 kg si 42 cm. dupa citeva sapt in incubatoare si o sperietura serioasa pe care ne-a dat-o Livia cind avea 2 sapt (bolnavioara grav de la un virus respirator, s-a luptat sa traiasca mititica), raportam acum, la 5 luni (de fapt 3 luni virsta corectata), peste 6 kg de caciula. mincam cu lingurita cereale cu mar (de fapt ne prostim pt ca mincam numai o lingurtita de cereala cu 1 lingurita de mar pe zi) si sugem la biberon cca 800ml pe zi, lapte de la mami amestecat cu formula (Similac).

gungurim intr-o veselie si semanam amindoua cu tati, spre mindria lui, bineinteles. nu ne rostogolim inca dar ne studiem miinile si picioarele, bagam in gura tot ce prindem, cele mai dulci sint propriile degete.

Lorelai
pozici cu noi la http//ca.geocities.com/bbuduru@rogers.com/index.html
(in primele poze e tati cind era mic. vedeti ce bine seamana?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Bine ati venit mamici cu pitici noi pe aici...fac si rime !! Noi ne-am tuns la Ciufolici si aratam ca un adevarat baietel...am fost foarte cuminti !! A inceput sa pape mai bine laptele formula, ceea ce inseamna ca a avut o toana. DELIA, MADALINA , ANA-MARIA , ANDREEA-CLAUDIA, ce ami fac esentele voastre ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Bine ati venit mamici de bubulici

Noi taman ne-am "tras" cercei:-)))
E tare dragalasa:)

"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dutzi spune:

Noi suntem bine, v-am zis ce avem un dintisor(vorba vine, ca e inca doar un coltisor), acum se pare c-o sa ne mai apara unul, asa ca roadem toata ziua, tot ce prindem.
Vorbim, bu-bu, bba,ba-ba, apa(asta chiar a repetat dupa mine, ca-l invat sa bea apa singur, din paharel).
Vreo 2 zile a avut ceva tentative de a se rostogoli, da i-a trecut acum
, e un mic puturosel...da-i scump...

Voi ce faceti, puiuti dragi? Cum va merge?

Va pupam pe toti si va dorim o zi minunata,

Delia si Iustin(25.11.2004)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/delia_calin/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

hai, eu prima, repede ca poimaine plecam la mare!! noi suntem bine, multumim de intrebare, in fiecare zi incercam sa spunem cateva cuvinte noi, cei din jur radem cu lacrimi! de exemplu: morcovul = mundu, balonul = bundu, floricele = tede (florile adevarate, adicatelea, pe alea de mancat nu le cunoastem), degete = dete, gaura = gagu, si ne atrage atentia la toate gaurile din ciorapi, papuci, covor... vede la cineva pe strada (stam la 5) o plasa cu paine si incepe imediat sa strige pine, pine... are o energie daramatoare, duduie pe podele de ne injura vecinii... abia asteptam sa-l vedem la mare ca seara abia reusim sa-l extragem din cadita! mie tare nu imi vine sa-l tund, desi are ceva chica, dar imi aduc aminte de lunga perioada cu chelie absoluta si ma abtin!
va pupam si va scriem impresii de la mare!

madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianamaria spune:

Buna ziua,
venim si noi aici, desi am depasit cu mult faza de biberoane... Tibi s-a nascut la 36 saptamani, 3.2kg, 50cm, nu intru in alte amanunte (medici, spital etc, prima saptamana de cosmar)... Azi implineste 8 ani!!!!!!!!! Trece clasa a II-a, e premiant, e sportiv, e frumos, destept.
Va pup,

Diana

POZE :
http://community.webshots.com/user/dianamaria007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

lorelai, domnisoarele tale sunt exact cu un an mai mici ca serban!! doar atat ca noi aveam 34 de saptamani...

madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

am citit cateva povesti de la "nasterea pe glob"...
si m-am gandit sa va intreb - ati fost la fel de speriate ca mine la nasterea "prematureilor" - cum le spuneau in spital, sau stiati ca exista posibilitatea/recomandarea medicala de a naste inainte de termen?

Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there...

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Herra, eu am fost foarte speriata, nu stiuam ce vaq fi cu bebelul meu. Am stat 2 saptamani in spital cu membranele rupte si stiam ca voi naste prematur dar speram sa mai stau ca sa se maturizze. Si asa am ajuns in saqptamana 34. Asa ca bebe a fost micut (1,8) pentru saptamana respectiva dar matur de 34.


Noi plecam maine in prima vacanta la munte, va pupam si va uram si voua concedii frumoase!!!

Ana Maria si bebe Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput