Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici!

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Energy si Victorut a fost tot categoria pana (1,84kg), eu visam cand stiam ca se apropie nasterea prematura sa aiba 2kg. Dar valoarea nu se masoara la kilogram...

Ana Maria si bebe Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

lidia, herra, ferice de voi cu bonele... asa e, lidia, eu n-am inteles nimic din concediul ala... veneam acasa cu mancarea de la restaurant, noroc ca am stat la o gazda cu o curte bestiala, de iesit seara - in curte la o bere, de bronzat - poate vara viitoare daca suntem cuminti... desi daca ma gandesc la cat de serios si fermecator se juca serban pe plaja cu lopatelele, se cheama ca a fost grozav! n-a vrut deloc in apa, a tras niste urlete de mai mare dragul in primele zile, dar la nisip a fost tare fericit! noi ne pregatisem cu piscinuta, ne gandeam ca nu-l mai scoatem din apa, de, ca acasa... dar las' ca a fost mai bine asa.
cine imi spune si mie cum sa pun niste poze?! am incercat cu albumul dar nu stiu de ce nu ma lasa sa pun poze acolo.

madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

ma stradui sa pun si eu poze - daca n-am reusit, sorry...
http://pg.photos.yahoo.com/ph/madalina_dumitr/album?.dir=/1e8c


madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

poate acuma...
http://pg.photos.yahoo.com/ph/madalina_dumitr/album?.dir=e08e&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos


madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

MADALINA, foarte frumos Serban !! ENARGY , pai ce sa facem , unii sunt prematuri gradul 1 , altii gradul 2,3, Dragos a avut 1350 kg- gradul 3....si recupereaza in functie de asta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyMcBeal spune:

Mamici de ''esente tari in sticlute mici'',va rog sa-mi spuneti si mie (sau sa ma trimiteti unde scrie,ca eu nu am gasit)despre etapele evolutiei unui copil prematur(nasa mea a nascut luna trecuta la 29 de sapt.o fetita de 1,4Kg.
Concret,ma intereseaza cand e considerat apt pentru diversificare,de exemplu.La 4-5 luni de la nasterea lui sau de la cand trebuia sa se nasca? Cand le ies,in general dintii,cand stau in fund sau cand umbla - raportat la data nasterii.
Daca este subiect pe forum pe aceasta tema,va rog sa-mi spuneti.Daca nu,imi povestiti putin aici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

Ally - ce nick-name fain, si mie imi place eroina!

referitor la intrebarea ta, cred ca depinde de copil; am citit de prematuri care s-au comportat ca cei nascuti la termen.

dar al meu a stat mai tarziu in fund (la 8 luni); inca nu are nici un dinte (dar asta nu cred ca e legat de prematuritate).

diversificarea am inceput-o dupa ce a implinit 5 luni; dar depinde si de cum/cat e alaptat - pe Vlad l-am alaptat exclusiv pana la varsta respectiva si o mai fac si acum.





Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there...

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

nu facem si noi o lista cu mamici de prematuri? poate ne mai cerem sfaturi pe PM...

eu de exemplu sunt cam necajita ca nu mi-a luat decat 200 de grame in luna a zecea; ba mai mult, se pare ca a slabit!
la 9 luni si 3 saptamani avea 8,700 (adica luase 400 de grame); la 10 luni - avea (are, ca azi e ziua lui!) doar 8,5 kg...

de mancat mananca foarte bine...nu stiu ce sa fac...




Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there...

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Herra bebitzu tau se misca foarte mult si probabil ca de aceea a mai incetinit ritmu'. Ca sa nu mai spunem ca dupa 8 luni ei iau mai putin in greutate... Daca e vesel si activ n-ai de ce sa te ingrijorezi, cred eu.. Sorry, abia acum am recitit si am vazut ca a scazut.. Cel mai bine suna pediatru sa-si dea si el cu parerea..

Si eu sunt de acord cu listuta.

Ally, iti recomand www.prematures.com. In romana nu stiu sa existe ceva.. Ca dezvoltate stiu ca pana la 1 an dupa unele lucrari, dupa doi dupa altele, trebui considerata varsta corectata (ca si cum s-ar fi nascur la 40 de saptamani). Iar ca alimentatie, eu am alaptat exclusiv pana la 7 luni (la recoamndarea doctoritei) cu toate ca bebe era mancacios si ca ar fi suportat usor diversificarea. Asa ca abia de o saptamana am inceput papica diversa.



Ana Maria si bebe Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

quote:
Originally posted by AllyMcBeal

Mamici de ''esente tari in sticlute mici'',va rog sa-mi spuneti si mie (sau sa ma trimiteti unde scrie,ca eu nu am gasit)despre etapele evolutiei unui copil prematur(nasa mea a nascut luna trecuta la 29 de sapt.o fetita de 1,4Kg.
Concret,ma intereseaza cand e considerat apt pentru diversificare,de exemplu.La 4-5 luni de la nasterea lui sau de la cand trebuia sa se nasca? Cand le ies,in general dintii,cand stau in fund sau cand umbla - raportat la data nasterii.
Daca este subiect pe forum pe aceasta tema,va rog sa-mi spuneti.Daca nu,imi povestiti putin aici?

Sanatate !


La Antonia a trebuit sa adaug cele trei luni lipsa pina pe la 2 ani, ca sa o pot compara cu alti copii sau cu graficele de crestere. Ce este interesant, ca folosind virsta corijata, fetita mea a avut o dezvoltare conform "normelor", deci mersul, dintii si celelate evenimente s-au petrecut ca "la carte". Eu am folosit ca reper un site american, parca "babycenter", unde aveau pentru fiecare luna o descriere a evolutiei copilului cu caracteristicile ei.

Mergi la inceput