Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici!

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns herra spune:

si eu tot miopia o bagam ca motiv, cand ma gandeam la cezariana...
bafta - sa duci sarcina la termen!
ti-au spus la ecograf cam ce greutate are bb-ul?


Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there...

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

ne-am intors si noi de la mare!!! ah, ce mi-as dori un concediu adevarat... am alergat dupa serban in toate partile, ca a facut prostii cat pentru doi... dar macar a mancat grozav si a dormit acceptabil, iar pe plaja il gaseam mereu in acelasi loc, cu lopatica in mana, turnand nisip in galetuse!
ankak, si eu am fost convinsa ca voi naste prin cezariana la -3,5 si cand colo ce sa vezi... de fapt, daca fundul de ochi e in buna stare, cica nici nu conteaza prea mult miopia. mie nu mi-a crescut deloc dupa nastere. de fapt, de ce crezi tu ca vei naste mai devreme? eu am avut colul deschis de la inceputul sarcinii, dar nu de asta am nascut cu 6 saptamani mai devreme ci pentru ca am facut prea mult efort cu o zi inainte, seara eram rupta de oboseala asa ca mi s-a rupt apa. deci, daca stai cuminte si te odihnesti, si nu-ti faci prea multe ganduri negre, vei duce sigur sarcina la termen.

madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankak spune:

Cristina, la ultimul control, la 30s avea 2kg. dr mi-a spus ca e un "falcos". Abia martea viitore, pe 26 mai tre' sa merg la alt control.

Madalina, nu sint sigura si nici dr. nu m-a avertizat de asa ceva, insa am pierdut 2 sarcini, una la 9, alta la 12-13 sapt. Minunea care mi se intimpla acum de am ajuns la 34s, parca nu imi vine sa cred. Mi-i frica ca visul asta se va spulbera Trag nadejde ca Dumnezeu e mare si ma ajuta. Am facut testul de sarcina care a iesit pozitiv, in Ajunul Craciunului si de asta ma gindesc ca poate e un semn de sus ca de data asta va fi bine!

Pupici la mamici si puiuti!


Anca si Matei 34s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dutzi spune:

Ankak, multa sanatate si aveti grija de voi.

Nici eu n-am avut nici o problema in timpul sarcinii, totul a decurs extrem de bine, dar, ca si Madalina, in ziua respectiva m-am trezit sa spal geamuri(ca nu mai aveam rabdare sa vina sotul de la servici), m-am intins f. tare, ca geamurile sunt f. inalte, asa ca noaptea mi s-a rupt apa.
Concluzie: ankak, fii relaxata, linistita si odihneste-te cat mai mult.

Noi suntem tare nazdravani, vrem numai in picioare, am devenit si mai alintati un pic si cred ca deja am inceput sa dezvoltam sentimentul acela de teama de straini(ca radeam in hohote la oricine) si de a dormi singur.
Asa ca ne cam trezim noaptea(ceea ce nu se intampla altadata), si dupa o repriza de plans, avem un chef de joaca....
Norocul e ca-i trece repede, il pun din nou in patutul lui si nu mai protesteaza.
Ziua doarme din ce in ce mai putin, e f. obosit seara, dar daca e de petrecut , e cel mai fericit baietel.

Am mai pus niste poze, pentru cine mai are ceva timp(greu de crezut,
)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/delia_calin/detail?.dir=e38b&.dnm=f77c.jpg&.src=ph

Va pupam pe toti si va dorim o zi minunata,

Delia si Iustin(25.11.2004)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/delia_calin/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

DUTZI, iesiti afara !!...ala-i copil pemamatur ?!...glumeam desigur, aratati superb...bebe Iustin e un dulce ! Pai daca vrei sa vezi copil prematur da clic pe home-casuta rosie ! Cum a fost la mare MADALINA, ca o sa mergem si noi in august ??...dar noi mergem cu bona ca vreau sa inteleg si eu ceva din concediu asta !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Lidia Dragos e tare dragalas!!! Vacanta placuta la mare!!!

Dutzi e mortal "prematuru'" tau!! E bucalat si tare frumusel!!!

Fetelor mamici de sticlute mici cu esente tari... Copilasii vostri sunt alintati? Ca eu sunt cam speriata de potentialu' lu' junioru'. La 7 luni deja daca vrea la mine in brate si nu reactionez la prima intindere de maini incep niste super tipete... de asemenea, nu mai vrea in carucior si daca incerc sa-l pun acolo se incordeaza si ramane in picioare tipand bineinteles... Noi avem o mica problemuta (hernie inghinala) si ni s-a recomandat sa nu-l lasam sa planga ca sa nu-l operam decat dupa un an, asa ca ... am ajuns aici. Nu adoarme decat in brate leganat...samd

Chiar ma gandesc ca ar trebui sa mai fac un bebe ca altfel Victor va fi tare alintat.. Copil dorit foarte tare si obtinut asa greu... Si mi-e teama ca lui nu ii va fi foarte bine cu stilul asta... Ca sa nu mai spun ca atunci cand ma gandesc sa mai fac unu' imi amintesc prin ce am trecut si ma ia cu frig....

Ana Maria si bebe Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dutzi spune:

Lidia, acum iti zic si io vreo doua...tu te lauzi cu un copilas prematur???...glumesc si eu, desigur, sa-ti traiasca, e un copil minunat, si parca-i chiar foarte mare la varsta lui. Sa-ti traiasca.
Petrecere frumoasa la mare, s-aveti mult soare, da sa-l folositi cu grija.

In general, din ce vad eu, copilasii astia ai nostri arata la fel ca ceilalti micuti de varsta lor, au recuperat dragii de ei din mers.

Ana maria, multumesc si tie, da noi cand il vedem pe Victor?
Eu cred ca faci foarte bine ca nu-l lasi sa planga, independent de problemuta lui(sanatate si sa se rezolve cu bine, cand va fi), e varsta la care toti puiutii devin mai alintati, se atasaza tot mai mult de parinti si, normal, doresc toata dragostea lor.
Nu stiu daca e normal, dar si eu am asteptat f. mult sa am un Iustinel, poate de asta chiar nu pot sa-l las sa planga. Cu siguranta o sa fie timp sa-i educam frumos, o sa gasim noi mijloace.

Va pupam pe toti si va dorim o zi reusita,

Delia si Iustin(25.11.2004)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/delia_calin/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Am pus si eu niste poze noi cu Victorut http://community.webshots.com/user/preoteasa1972

Dutzi si eu am aceeasi parere ca nu trebuie lasati sa planga doar ca mai sunt unele persoane care ma atentioneaza ca e bebe cam alintat... Eu, ca si voi de altfel, fac tot ce cred eu mai bine ca el sa fie fericit... Si mai mult decat atat, mi se rupe inima de el cand plange.

Ana Maria si bebe Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy spune:

cand va aud cu prematurii vostrii peste 3Kg bucata,

pai asa un prematur mi-ar fi placut si mie
nu ca asta, nascut la 1,600kg, 41cm
si a mai si scazut in 48 de ore, mai ramasesera 1400gr...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

quote:
Originally posted by lidiadanailadar noi mergem cu bona ca vreau sa inteleg si eu ceva din concediu asta !!



si noi tot cu bona am fost; s-a bucurat si ea ca nu mai vazuse marea...
eu am fost in mai si sper sa mai ajung in septembrie...





Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there...

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

Mergi la inceput