Visand la Ana Maria :))

Visand la Ana Maria :)) | Autor: irina_g

Link direct la acest mesaj

Mimsi,
Desi Aissa mi-a scris despre Ana maria, lucru pentru care ii multumesc mult, eu abia am depus actele pentru atestat asa ca abia peste 60 zile ma pot gandi la un bb. Cand am vazut cum o cheama pe micuta, mi s-a pus un nod in gat pentru ca eu imi doresc o fetita pe care sa o cheme Ana Maria. String insa din dinti si numar zilele pana obtin atestatul. Abia apoi incep documentarea pentru un bb. Dumnezeu este mare si stiu ca pentru fiecare din noi exista un bb. Pe mine nu m-a dezamagit pana acum Dumnezeu (poate doar faptul ca nu putem avea un copil al nostru) insa nu cred ca ne va lasa balta acum.
Ma rog la Dumnezeu sa reusiti sa o adoptati pe Ana Maria. Succes mult, mult de tot.
Irina





Am schimbat numele subiectului. Este bine asa?

Succes,
Q

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

Multumesc, Irina, esti draguta! Iti doresc sa gasiti repede bb-ul pe care vi-l doriti. In ceea ce-o priveste pe Ana Maria...subiectul a fost inchis. Te superi daca te rog sa dai alt titlu acestui subiect?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivi.vio spune:

IRINA!...nu-l mania pe Dumnezeu.Nu te mai gandi la Ana Maria cea mica si grasuna care TREBUIE sa fie a lui Mimsi, gandeste-te ca o vei avea si tu pe Ana Maria TA cum si eu o voi avea pe Ilinca mea cand va veni momentul sau cand e sortit sa vina.Mai ai pana atunci.Hai, concentreaza-te pe atestat si pe ce ai de facut pentru a-l obtine.Iti tin pumnii si iti scriu cu ce t-am ramas datoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

As fi vrut sa raspund doar la subiect insa singura varianta de a scrie era sa deschid un subiect nou. Nu aveam varianta raspunde la subiect.
Vivi.Vio.tu cum ai rezolvat cu certificatul medical? Ce analize ti-ai acut? Eu am fost langa mine la o policlinica si mi-a spus ca trebuie sa fac VDRL-ul, radiografie pulmonara si testul psihiatric.
Tu stii pe undeva pe unde se poate scurtcircuita radiografia pulmonara? Nu prea imi face placere sa ma dezbrac in fata strainilor (chiar daca sunt medici).
MAI AM O INTREBARE: la sfarsitul celor 60 zile se da vreun examen pentru obtinerea atestatului?
iRINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivi.vio spune:

IRINA, TARE GREUUUUUUUUUUUUUUUUUU, au fost actele care mi-au dat si imi dau cea mai mare bataie de cap.Ti-am scris de unde le-am luat insa tu nu stiu daca ai dreptul sa le iei de acolo.Am auzit ca Spitalul Colentina elibereaza, insa nu stiu in ce conditii.
Scuze ca nu am apucat sa-ti scriu inca continuarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Buna Vivi.vio.
Ti-am scris si pe mail asa ca astept in continuare raspunsuri.
Legat de analize, cei de la DPC mi-au spus ca pot lua de oriunde certificatul. Ca urmare, m-am dus la o policlinica privata, la doi pasi de locuinta mea, am intrebat daca se poate si mi-au spus da.
Costa destul de putin fata de ce preturi am auzit insa trebuie sa le fac pe bune. Noroc ca sunt doar VDRL, test psihiatric si radiografia pulmonara. Pe tine te-au pus sa refaci analizele medicala atunci cand ai finalizat adoptia?
In cazul in care trebuie refacute, cand este important sa ai adeverintele medicale, inainte de a a avea atestatul sau dupa.
Irina_g
Mersi Qsar pentru modificare. Este OK

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

Fetelor, nu vreti sa continuati dscutia la subiectul de adoptii si sa lasam acest subiect numai pentru Ana Maria sau sa il inchidem?
Ati afla mai multe informatii acolo...


Va pup,
Flory

Flory si Andrei (27 Nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Irina, tu vorbesti de cele 60 zile, dar aceste zile sunt cele in care te pot contacta ei pe tine ca sa inceapa cu vizitele la domiciliu si toate celelalte. Tu de pui dosarul acum si in term. de 60 zile te cauta ei. Asa s-a intamplat si la noi, a trecut o luna si nici un semn. Abia dupa ce am sunat noi la ei s-a facut prima vizita dar altfel nu se intampla nimic, pana astazi cand am primit o hartie de la DPC cu data de 18 mai in care spune ca dosarul depus in vederea atestatului este in lucru, dosar pe care il avem depus de pe 13 apr.
Dar ca sa te incurajez putin iti spun un lucru pe care l-am observat eu: ei au interesul de a rezolva cat mai repede cazurile acestor copii de pana in 2 ani caci conf. legii nu pot fi lasati in centrele de plasament. Vor sa gaseasca cat mai repede parinti pt dosarele finalizate de ei. Iar pe tine te tine pe loc cu atestatul si iti vor prezenta poate de la a doua intalnire o Ana Maria(asa cum vrei tu). Apoi vei face cererea de plasament sau direct incredintare si totul va fi bine. Daca iti scapa atestatul in mana tu poti sa te duci oriunde in tara sa cauti copilul si ei au interes sa rezolve cazurile lor de pe raza unde au sediul.
Vor fi mai simple lucrurile, cred, si vei fi multumita
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

COMUNICAT


Aseara, in urma unui consiliu de familie restrans (noi 2) dupa indelungi discutii si rasuciri ale problemei pe toate partile, am hotarat sa RENUNTAM A VISA la Ana Maria. Asa a fost sa fie. Sper ca incercarea urmatoare sa fie una mai norocoasa. Sper ca ma veti intelege. Saptamana care a trecut a fost tare grea si ne-a cam ros psihic pe amandoi (sau mai mult pe mine).
Va pup si va doresc un wd minunat.
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Imi pare rau pentru un vis spulberat..........


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns o mamica fericita spune:

mimsi imi pare rau, fiti optimisti cred ca am mai zis (ca si celelalta mamici) cea mai grea perioada privind in urma a fost pana l-am gasit pe Robert, la un moment dat chiar incepusem sa visez numai copii si aveam impresia ca nu fac destul pentru a-mi gasi puiutul.
acu iti pot spune ca DUMNEZEU le aranjeaza pe toate si acolo sus cineva ne iubeste nu trebuie decat sa CREZI.

stiu prin ce treceti, capul sus

lorelei si Robert

Mergi la inceput