M-am hotarat.......adoptie(partea a 12-a)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

N-am primit hotararea pana acum!
Voi stiti daca exista termenul asta de 30 zile in care trebuie sa o comunice sau nu ?Pentru ca noi asa stiam ,dar jurista de la dpc spune ca au primit hotarari si dupa 2-3 luni .Asta mi se pare aiurea rau de tot ,trebuie sa existe niste termene !Cred ca o iau razna daca trebuie sa astept atata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Eu asa stiam, Briantis, dar se poate sa fi auzit pe aici si sa fiu influentata. Cred ca ar trebui totusi sa mergi la Tribunal sa vezi poate afli acolo ceva. Sau poate intra Liliana sa spuna mai multe (si mai aproape de realitate).


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria spune:

Si noi va urmarim chiar daca nu scriem asa des si suntem alaturi de voi, de problemele voastre, mai mari sau mai mici.
Datele noastre sunt:
nastere - 03.06.2001 - saptamana aceasta implinim 4 ani si vom aduce poze noi special pentru voi
atestat: februarie 2003 (este asa de mult de atunci!)
acasa din decembrie 2003

Lista actualizata:

Mamici (si tatici)

- Adivio – mami de Ioana
- Aissa - mami de Alexandra (30.09.2004) din 02.12.2004
- Aiuras - mami de Iris Teodora (26.05.2003)
- Asi – mami de Razvan (07.03.2004) din 20.07.2004
- Briantis - mami de Andrei (15.03.2004) din 21.10.2004
- Carmens – mami de Otilia (27.02.2004)
- Claudia_a - mami de Ioana
- Danielac - mami de Diana Maria (24.10.2001)
- – mami de Maria (03.06.2001)
- Florypop - mami de Andrei (27.11.2004) din 03.12.2004
- Irina ina2000 - mami de Alexandru (20.04.2002)
- Liliana Csaki- mami de Laura(24.06.1999) si David (17.10.2003)
- Meme – mami de Anca (01.05.2003)
- Oana_mm - mami de Eric (20.05.2004)
- O mamica fericita – mami de Robert (25.08.2004) din 27.10.2004
- Oanamagda – mami de David (28.10.2004)
- Ponicid
- Qsar - mami de Dinu
- Rozi - mami de Victoras (24.08.2004) din 24.11.2004
- Rufus – tati de Ioana
- Silvia Pui - mami de Stefanut (19.03.2005) din 30.03.2005
- Xerxe


Aspirante :

- Inapopescu
- Irina g
- kkk (o mai fi ?)
- Mimsi
- Valiburu mami de Daniel Iustin ?
- Vivi.vio


& Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Haideti sa va spun cum a decurs la noi infatisarea la tribunal.
Dimineata la ora 8,15 ne-am prezentat la tribunal( in citatie scria 8,30) Si stam, si stam ...pana la ora 9,30 cand intra in sala completul de judecata format din doi judecatori( asa cum cere legea).
Dar tot legea spune ca trebuie sa mai fie si cineva care reprezinta DPC si un procuror. Ei bine la noi nu au fost, eram numai noi si judecatorii. Si se apuca d-na judecatoare sa ne intrebe daca ne mentinem cererea- bineinteles- daca s-au intomit rapoarte bilunare ( noi am zis da, dar asta trebuia sa fie la dosar si sa sutina reprezentantul DPC), ne-a zis ca ne lipseste HOTARAREA JUDECATOREASCA DE INCRETINTARE A ADOPTIEI - la care i-am replicat ca stiam ca aveam nevoie ( oricum dosarul este facut de DPC, daca era nevoie ne-ar fi cerut ) si ea ne spune ca asa cere legea cea noua, eu iar o contrazic si ii spun ca noi mergem pe legea veche si avem hotararea de incuviintare in vederea adoptiei data de Comisia pentru protectia copiluli. Se uita ea mai bine in dosar si o aud spunand " Au cerere pentru adoptie depusa in iunie 2004 " . Daca ar fi vrut sa verifice spusele mele nu ar fi trebuit sa se uite la data incredintarii ???
Si la final cireasa de pe tort :
Va veti prezenta in data de 13 iunie insotiti de doi martori care sa sustina care este starea copilului, cum se dezvolta in familia noastra.

Sunt un pachet de nervi. Dupa cate am citit eu si cum am vorbit cu asistenta Otiliei, DPC erau obligati sa se prezinte si in plus nu era nici un procuror acolo.

Liliana, te rog, lumineaza-ma !!!
Vreau sa ma duc la DPC dar as avea nevoie de cat mai multe informatii.
Daca exista cineva care ma poate sfatui astept orice sfat !

Sper ca s-a inteles ceva din ce am scris, daca nu revin cu explicatii!




carmen
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Oooooo, Doamne!
Carmens si tu? Imi pare asa de rau....
Da, trebuia sa vina un jurist de la DPC care sa ii reprezinte. La noi au lasat cazurile de adoptie la final, tocmai pentru a veni procurorul. Acesta a aparut inainte sa se fi terminat cazurile celelalte, judecatoarea l-a rugat sa revina in 10 minute, apoi a luat pauza (ca intre timp terminasera cazurile celelalte si nu mai aparea) si s-a reluat sedinta cand a venit procurorul. El e cel caruia i se cere acordul.

Daria o sa actualizez lista si o sa o pun la inceputul capitolului urmator.


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Carmens ,in ce sector stai ? Ma apucara toti nervii din lume ! Ce o fi domnule atat de greu ca unii sa-si faca datoria ? Cum e posibil sa nu vina nimeni de la Dpc ? Si cum e posibil sa nu citeasca dosarele alea ,acesti judecatori, inainte de a se juca cu destinele unor oameni ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Carmens, incredibil! Mi-au trasnpirat palmele citind ce-ai patit! Am intrat pe profilul tau si am vazut ca esti in Neamt. DAR CUM E POSIBIL!?!? Este aceeasi lege in toata tarisoara asta, Doamne, vai de capul ei de tara! Judecatorii aia n-au citit macar legile adoptiei?!?! Zau daca imi pot reveni!! Imi inchipui in ce stare sunteti voi!
Nu stiu, dar cred ca poti cere sa se schimbe completul de judecata; du-te si omoara juristul de la DPC (sper ca a primit si el citatia, deci stia); du-te cu legea noua si cu cea veche la proces, sa dai citate daca ai nevoie; scriu mai tz

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

quote:
Originally posted by Rozi

Valiburu, exact de aceea intrebam, ca si noua ni s-a spus, foarte serios, sa nu riscam si sa-i facem vreo intepatura copilului la mai putin de 4 saptamani de la vaccin (se pare ca unul anume, dar nu mai stiu care). Ca exista pericol de paralizie... Se pare ca nu sunt toti de aceeasi parere, dar noi am preferat sa amanam formalitatile si sa nu riscam. Am facut la fel ca voi: vaccin, apoi ttrebuia sa-l ducem sa-i recolteze sange pt analize, ca sa mergem mai departe cu actele. Am amanat si ne-am dus abia peste o luna de la vaccin. Mai intereseaza-te si tu si vezi ce faci.

Victoras (24.08.2004)


Am facut tot ce trebuia facut. Acum a facut un alt vaccin, nu ala cu polio... dar la spital cand i-a luat sange nu i-a facut ceva injectabil (sa bage ser in el) ci pur si simplu un ac de seringa in manauta si au curs cateva picaturi ce sange, atat! si nimeni nu ne-a intrebat ceva de vaccinuri, cu toate ca aveau fisa de la medicul de familie si cred ca s-au uitat! Ma bucur ca este sanatos dupa cum spun medicii, care au fost incantati de el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Silvia_Pui spune:

Vedeti , si despre aceste ,, minuni " judecatoresti trebuie sa discutam pe 2 Iunie .

Silvia , Marius si bebe Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Dati-mi, va rog, rapid o idee. Vreau sa merg acum la DPC. Cu cine sa discut mai intai : cu directorul sau cu juristul ? Cu asistenta nu are nici un rost sa discut pentru ca ea a terminat din moment ce dosarul a fost inaintat in instanta.

Va multumesc!

carmen
Otilia

Mergi la inceput