Copilasi de 2001 (4)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Gradinita s-a terminat in urma cu citeva zile...asa ca acum Laura e acasa. Am fost si citeva zile la Marea Moarta si i-a placut asa de mult ca nu vroia sa ne intoarcem acasa...acelasi lucru ni s-a intimplat anul trecut la Marea Rosie .

Pentru o luna si citeva zile a fost la o alta gradinita cu program special de vacanta unde au avut tot felul de preocupari si s-a simtit acolo foarte bine.

Chiar astazi m-a intrebat cind e ziua ei ? si le-am spus fetelor mele ca inca un pic si le voi face un tort mare...noi sarbatorim zilele impreuna ...20.09 Sandra = 17 ani si 26.09 Laura = 4 ani

Noi ne gindim sa o punem pe Laura la grupa care face pregatire pentru scoala, potentialul e foarte mare si are si o foarte mare curiozitate. Cred ca voi incerca sa discut cu educatoarea sau poate chiar cu un psiholog.
Voi ce parere aveti? Ma grabesc?



"Un sfirsit e un inceput..."

ella&com.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim spune:

Ella sa stii ca si eu am astfel de framantari si asta de mai multa vreme... Totul a inceput pe la 1 an si 7 luni cand Ruxi cerea sa afle cum se cheama "semnele" pe care le vedea pe carti, adica literele. La 2 ani stie perfect alfabetul format din literele mari de tipar. Educatoarele au fost socate sa vada ca le vine la gradi un copil care la 2 ani stie alfabetul, vreo 15 culori, vorbeste perfect si are un vocabular de nivelul unui copil de 3-4 ani (dupa cum spuneau ele).

Si uite asa ajung la vorba pediatrei nostre care spunea ca ar trebui rescrise toate tratatele de pediatrie, pentru ca lucrurile s-au schimbat mult, iar dezvoltarea copiilor din ziua de azi este mult mai rapida. Accesul la mijloacele de informare este factorul cel mai important, insa inclin sa cred ca fiecare generatie are un IQ mai ridicat decat precedenta (am auzit asta intr-un documentar la TV).

Decizia mea a fost sa o las sa se dezvolte in ritmul ei. Daca vad ca cere informatie o sa i-o pun la dispozitie si am s-o ajut cat o sa pot, daca nu, o sa incerc sa imi dau seama care ii sunt inclinatiile. Chiar m-a intrebat educatoarea anul trecut daca as vrea sa o trec la grupa mijlocie inainte sa implineasca varsta, insa eu am intrebat-o doar atat: o vedeti cumva ca se plictiseste la lectii? rade de colegi cand nu stiu lucruri simple? raspunsul a fost "nu, ba chiar ii ajuta pe ceilalti". Atunci am decis sa o las sa imi ceara.

Acum de exemplu a descoperit niste CDuri care te invata engleza ascultandu-le la casetofon. Este topita dupa ele. Ii place sa invete cuvinte noi si le foloseste atat in romana cat si in alte limbi.

Asa ca Ella draga, daca Laura isi doreste mai mult, las-o sa adune informatie! Este un copil minunat si tie nu-ti ramane decat sa o sustii, fara sa incerci s-o propulsezi mai rapid decat cere ea (asa cum am vazut multi parinti ca o fac). Asa cred eu, dar tare mi-ar fi si mie de folos niste sfaturi despre cum trebuie sa ne purtam cu puiutii nostri insetati de informatie si lucruri noi.

Mami Simona si printesa Ruxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Simona sa stii ca si Laura se uita la toate filmele doar in engleza cu toate ca le-ar putea vedea sincronizate in ebraica dar noi nu dorim pentru ca am observat de la copii mari ca asa au invatat foarte bine engleza.
Noi vorbim in casa romaneste si ebraica insa Laura pina anul trecut in septembrie a stiut doar romaneste. Acum fara nici cea mai mica problema vorbeste amindoua limbile si daca sintem de exemplu cu un grup, asa cum am fost la Marea Moarta, unde erau toti vorbitori de limba ebraica stia exact cum sa se adreseze la fiecare si trecea de la limba ebraica la romaneste cind vorbea cu mine sau cu taica-sau fara nici o problema dupa care o intorcea inapoi pe ebraica. Cit despre engleza deja stie tot felul de expresii pe care le aude din filme pe unele chiar le foloseste.
Ii place foarte mult sa cinte si sa danseze , a invatat de la o fetita de la gradinita sa danseze dansul burtii si fiindca are simt, danseaza foarte bine..a dat chiar spectacol la Marea Moarta si toti au aplaudat-o...erau acolo si turisti din Iordania.

"Un sfirsit e un inceput..."

ella&com.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim spune:

Ella asta am observat si eu la Ruxi, ca desi uneori ii sugerez sa se uite la cele in romana (ca sa scap eu de explicatii ), imi cere sa le vada in engleza. Minune e atunci cand se apuca sa le vorbeasca papusilor in engleza ca leaga tot ce-si aminteste si noi ne prapadim de ras pe langa usa.

Cred ca v-ati simtit bine in concediu. Anul trecut a fost si sotul meu la Marea Rosie, la Eliat (sper ca am scris bine), si a venit cu niste poze foarte frumoase. Imi povestea despre un acvariu submarin sau asa ceva. El e si topit dupa tot ce inseamna peste: fie ca il vede in farfurie, fie ca vaneaza tot ce inseamna acvariu pe oriunde mergem, fie ca are grija de toate cele 5 acvarii pe care le avem (si la munca si acasa). Poate ne arati niste poze din vacanta voastra.

Si eu imi doresc sa vad Israelul, dar desi firma la care lucram are ca firma mama o companie din Israel, iar legaturile mele profesionale cu cei de acolo sunt zilnice, n-am ajuns pana acum sa vad cum arata la fata locului.

Cum este cu grupa pregatitoare de care vorbeai? Am auzit de asa ceva in Australia de la o prietena care si-a dat copila "la scoala" la 5 ani si jumatate. In Romania am vazut ca majoritatea gradinitelor particulare (nu stiu cele de stat) au astfel de grupe.

Nora pe la voi cum e? Ce mai face Victoras? E baiat mare de acum ...

Mami Simona si printesa Ruxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

La noi gradinita este obligatorie de la 5 la 6 ani deci este subsidiata de stat, adica platim doar 10% din cit ar trebui sa platim.
La gradinita defapt ii pregateste pentru scoala, ii invata alfabetul si cifrele si chiar adunarea si scaderea pe cei care au potential.

Copiii mei cei mari, respectiv fiica acum va merge in clasa XII si baiatul va incepe clasa IX...dar daca iti spun ce virsta au ..iti vei da seama ca si ei au inceput scoala foarte devreme...fiica va implini la sfirsitul lui septembrie 17 ani si baiatul va implini 14 ani la sfirsitul anului asta.

Diriginta baiatului mi-a spus ca deobicei daca primul copil e capacitate atunci si urmatorii sint tot la fel. Copiii cei mari sint in clase speciale ...ei defapt termina scoala in clasa XI insa ca sa nu ii duca la armata merg si in clasa XII la scoala insa numai 3 zile pe saptamina.

"Un sfirsit e un inceput..."

ella&com.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim spune:

Vad ca nu vrea nimeni sa ne mai spuna ce si cum...

Ella ai copii mari. Sa-ti traiasca! Eu m-am inscris deja pentru bebe 2, dar sa vedem cand se hotaraste sa vina... Ce mandra trebuie sa fii cu trei copii destepti! Ce pasiuni au? Ce vor sa faca dupa terminarea scolii?
De armata din Israel auzisem si eu ca e cam dura, mai ales ca si fetele sunt obligate sa faca serviciul militar. De la ce varsta?


Mami Simona si printesa Ruxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Simona,

intradevar copiii cei mari ...sint mari si la propriu si la figurat .
Cam la 18 ani si jumatate merg la armata. Si fetele fac armata 2 ani, baietii fac 3 ani ...si probabil ca stii...acum situatia e destul de fierbinte la noi...se iese din fisia Gaza.

"Un sfirsit e un inceput..."

ella&com.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELIZA MIRON spune:

Bun gasit!
Si eu am un baietel nascut pe 3 ianuarie 2001.Ma bucur ca v-am gasit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Buna dimineata si de la noi.

Ne-am intors din vacanta, copiii au petrecut aproape toata vara la bunici, noua ne-a fost super dor de ei in saptamanile de despartire, dar am fost fericiti ca se simt bine.

Victoras a depasit toate problemele de pronuntie (daca va mai amintiti de grijile mele de acum ceva timp), ramane sa vedem ce i-a mai ramas in capsor din limba franceza.

Lilach, m-au impresionat mult imaginile din Gaza, Doamne, ce greu trebuie sa fie. Toata povestea asta israeliao-palestiniana e asa de complicata, cred ca nimeni nu mai intelege nimic si toti se simt nedreptatiti, nu?

Fug acum ca inca ma asteapta bagaje de despachetat. Ma bucur ca s-au terminat calatoriile, cel putin nu mai impachetez si despachetez.

O zi buna va doresc.


Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Buna ziua la toata lumea! Acum v-am gasit. Am si eu o fetita, Agata, nascuta pe 28 iunie 2001. Mai am si un bebelus, tot fetita, Tudora, nascuta 30 aprilie 2005. Imi pare rau ca nu am fost pe DC si cu Agata asa cum sint cu Tudora, inainte de a fi chiar conceputa. Dar cum niciodata nu e prea tirziu... rog frumos sa ne treceti si pe noi pe listuta voastra si sper sa ma imprietenesc cu voi asa cum am facut-o si cu fetele de la alte subiecte. Va pup!

Cornelia, mami de Agata (28.06.2001) si Tudora (30.05.2005)

Mergi la inceput