Copilasi de 2001 (4)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns goguta spune:

Salutare tuturor!
M-am hotarat sa scriu si eu la grupa mijlocie; sper sa ne primiti si pe noi in comunitatea voastra, avem nevoie de sfaturi din partea altor mamici si tatici. Sper ca va avea cineva rabdare sa citeasca toata polologhia...

Maria s-a nascut in 26.07.2001.
De cand s-a nascut nu prea a dormit grozav. Ca bebelus se trezea de 2,3 ori pe noapte sa-i dau pipa. Mai tarziu, dupa ce ne-am mutat la 9 luni in BV nu a vrut sa doarma in patut si sa ne vada si pe noi printre gratii – ca dormeam in aceeasi camera toti. Asa ca s-a mutat in patul nostru si a dormit mai mult cu tati pentru ca eu trebuia sa am grija de bebe Alex care a venit pe lume in 29.08.2002.

Apoi ne-am mutat dupa 2 ani in noua locuinta in mai 2004.
Maria a primit pat nou; reactia ei – buna.
S-a obisnuit destul de repede sa doarma in patul ei, singura. Ne mai trezea noaptea – trebuia sa mergem la ea dar s-a adaptat foarte bine.

In septembrie a inceput gradinita. Adaptare cu success.

Cred ca de anul asta – poate in iarna sau in primavara, a inceput sa vina in patul nostru. Nu se urca pe la marginea cea mai apropiata ci ocolea patul ca sa urce pe la tati. Pe care il frikinea pe mana si nu il lasa sa doarma .
Pana in vara cand tati s-a imbolnavit grav si am discutat cu Maria si am rugat-o ca noaptea cand vine la noi in pat sa nu se mai aseze langa tati ci langa mine, pentru ca el este bolnav si trebuie sa se odihneasca.
De atunci respecta cu strictete kestia asta. Este admirabila !!!
Dar nu mai pot nici eu. Nu dormim bine nici eu nici ea. Poate pana la urma as face un efort si as lasa-o.dar ce te faci cand Alex va cere si ea sa vina la noi in pat ? Ceea ce se intampla deja.Pe la 5-6- dimineata se trezeste si plange ; observa ca Maria nu mai e in patul ei si atunci vrea si ea la noi in pat. Si cam nu mai dormim nici unul.Si sa te trezesti in fiecare dimineata la 5 –6 nu prea imi surade…
Odata am certat-o si i-am spus ca nu mai vreau sa vina la mine, in patul meu. Replica : eu vin in patul vostru pentru tati, nu pentru tine.
Poate ca ar trebui ca si el sa vorbeasca cu ea mai mult despre kestia asta.
Nu stiu ce sa fac. Ce parere aveti ?


Iertati-ma ca am pus o problema pe tapet, asa din prima, dar kiar am nevoie de ajutorul vostru.


goguta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

bine ai venit aici goguta!

Sa iti traiasca fata!

Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goguta spune:

Multumesc mult draga danielac!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina_Claudia spune:

LA MULTI ANI ANA-TEODORA!! Multa sanatate si sa aduci numai bucurii parintilor tai!


goguta bine ai venit! Din nefericire nu stiu ce sfat sa-ti dau ca Ioana mea doarme singura in camera ei de cand avea 2 luni , deci as putea spune ca sunt un caz fericit.La noi ritualul de somn e sfant, cu povestile de rigoare inainte , rugaciune, pupici multi si fiecare in camera lui.
Daca doarme unul din noi cu ea nu se odihneste cum trebuie , e mai tot timpul treaza.
Sa iti traiasca ingerasii!!

Tinna noi nu ne-am confruntat inca cu giardia , dar am avut oxiuri si i-am tratat homeopat si de atunic (de vreo 3 ani) in fiecare an luam tratament preventiv si noi. Multa sanatate micutului!

sim eu deocamdata am ceva probleme de alta natura , un virus herpetic care l-am luat din maternitate si de care ma chinui sa scap , desi sunt slabe sanse. Oricum sunt pe tratament intensiv de crestere a imunitatii.

Va pup si sper sa ne adunam cat mai multe.

POZE

Irina + ingerasul Ioana
(3 ani si 10 luni)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

La multi ani Ana Teodora, fetita de Pegasis!

Goguta, si noi am avut de curand genul asta de probleme. Ai nostrii n-au dormit mai niciodata la noi in pat, dar s-au trezit noaptea, cand erau micuti, de m-au innebunit. Ma rog, a trecut, au crescut, am scapat. Mai venea cand unul cand altul pe la noi in vizita, noaptea, ca a visat urat, ca s-a speriat, tralala...

Dar in ultimul timp, Victor a inceput sa planga in somn si nu se linistea decat la noi in pat. Si a descoperit ca-i placut, ne mai mangaia ba pe unul, ba pe altul, ne lovea cu picioarele, el dormea, noi mai putin. Si, colac peste pupaza, a inceput si Andrei. Am avut nopti in care ne-am trezit cu amandoi, a trebuit barbate-miu sa se duca in patul lui Andrei ca nu mai avea loc in al lui. Dupa cateva nopti agitate am facut consiliu de familie: copiii in fata parintilor. Le-am explicat ca suntem obositi, ca de nu dormim noaptea nu putem continua sa fim fericiti si draguti cu ei in timpul zilei si, prin urmare, ca nu se mai poate!!! I-am aratat lui Victor cearcanele mele si i-am spus ca ochii mei au obosit si ca, daca ma iubeste, trebuie sa ma ajute si el. Si a avut efect! Ne-au lasat in pace. Dimineata le multumim ca au fost cuminti, le spunem ca suntem odihniti si ca suntem mandrii de ei, baieti mari, destepti si cuminti.
Incearca si tu, poate merge.

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim spune:

Goguta bun venit si sa-ti traiasca amandoi puisorii! Si noi ne-am confruntat cu problema dormitului cu parintii. Totul a inceput cand ea era mica-mica si mie imi era tare sila sa ma trezesc si sa o iau din patut ca sa o alaptez noaptea. Asa ca o luam, o alaptam si adormea langa mami, la tzitzi. Miscare gresita! Copilul s-a invatat si n-a mai vrut sa auda de dormit in patul ei neam! Insa pe la noi e nitel invers, adica Ruxi e sufletul lui mama si cea mai buna prietena a ei e mami si oricine poate pati orice, dar daca de mami zice cineva ceva rau iese cu scandal mare. Abia la 3 ani si 4 luni am reusit sa o conving ca trebuie sa doarma in camera ei. I-am explicat ca fiecare dintre colegii ei de la gradi are camera lui si doarme singurel. Ea deja este mare si nu mai avem loc toti trei in acelasi pat. Dar, ca o consolare, pana se mai obisnuieste mami o sa stea cu ea in camera pana adoarme. Si uite asa treptat am reusit sa o conving ca este mare, ca e mare lucru sa ai camera ta proprie si ca mami nu dispare din viata ei daca nu mai doarme seara de seara cu mine. Am inceput sa-i citesc cate o poveste la culcare, iar asta a mai calmat-o.

Problema mea abia acum apare: stau cu ea pana adoarme si uneori adorm bustean si eu langa ea. Ca somnul ii vine asa de greeeeu, adica pe la 12 noaptea. Am incercat in fel si chip sa ne culcam mai devreme, dar o asez in pat si se foieste ce se foieste...si tot la 12 imi adoarme. Asta este.

Asa ca, Goguta draga, cred ca cel mai bine ar fi ca sotul tau sa aiba o discutie cu Maria (pentru ca inteleg ca pe el il doreste mai mult aproape) si sa-i explice cam ce ziceam eu mai sus. Eventual sa ramana cu ea sa-i citeasca o poveste, si sa o lase sa adoarma crezand ca el va ramane acolo. Dupa ce adoarme sa plece. Se va intampla ca Maria sa se trezeasca noaptea si sa vina peste voi. Lasati-o sa ramana restul noptii acolo, dar urmatoarea seara luati-o de la capat cu lamuririle. Treptat nu se va mai trezi noaptea si va intelege ca cea mai frumoasa este camera ei, iar papusile abia o astepta ca sa le pupe de noapte buna si poate chiar sa le spuna o poveste.

Irina multa sanatate si sa te faci bine cat mai repejor. Te astept si la mamici doritoare de bebe 2.

Mami Simona si printesa Ruxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Am pus niste pozici la semnatura . Va pupicesc.

Nora
poze sept-oct 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

Multumesc frumos pt. urari! Dragute ca intotdeauna... Sa va traiasca si voua comorile!

Noi am inceput cu sarbatoritu' de duminica, am fost in parc, la plimbare, la restaurant, la cofetarie, in vizita... Peste tot "ne-am dat in stamba", ne-am simtit minunat iar fimea a fost super incintata ca e si cu mami si cu tati (ca deh..., se intimpla destul de rar...)

Ieri, luni adicatelea, am serbat-o la gradinita, cu prajituri, tort si cintat de La Multi Ani (pe 3 voci si faaaaals ), da' ea fost foarte incintata. Am facut si poze si cu putin noroc o sa apuc sa le pun si pe net in seara asta.

Azi e rindul bunicilor, asa ca o luam de la capat cu vizitele...

Ce pot sa spun? E frumos la 4 ani... E un copil absolut obisnuit, dar care reuseste sa faca lucruri deosebite pt. noi, parintii... Sint foarte mindra de ea...

Carmen

"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume."
(Enriyeu Castaldo)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim spune:

La multi ani Ana - Teodora! Sa cresti mare si sa fii fericita! Sa primesti muuulte cadouri zilele astea, iar pe mami o rugam frumos sa ne face si noua o lista cu ce mai primeste copilul la 4 ani, ca ne paste si pe noi aniversarea...mai prin decembrie...si tre sa incepem sa gandim la ce ne dorim.

Nora m-ai topit cu asa frumusete de baieti! Sa-ti traiasca si sa creasca mari!

Mami Simona si printesa Ruxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

Fetele, una calda... una rece... Asta seara fimea facu 38.6, tuseste si n-a vrut sa manince neam... Acu' cele care au mai citit despre ea de-a lungul timpului stiu ca asta-i problema mare--la noi cele mai importante lucruri in viata is mincarea si dormitu'. Deci e jale...

Si astea ni se intimpla numai din cauza gradinitei... Luni cind ne-am sarbatorit la gradi, in sala de mese, linga fimea statea o fetita care tusea atit de rau ca stiu ca m-am gindit pe moment "locul ei e la spital, nici macar acasa, dar'mite la gradi..." Ieri a fost cum a mai fost, dar azi cind m-am dus s-o iau am stiut ca iar s-a imbolnavit... Spuneti-mi cum vreti, da' n-o sa inteleg niciodata cum poate un parinte sa-si duca cc copilu' in colectivitate cind stie ca e bolnav. Acu' iar o sa stam la bunici pina ne-o trece.

In ceea ce priveste lista de cadouri: una bucata iepure roz, mare si cintator, o helanca, un joc lego, carti, un poncho, elastice de prins parul, margele si o bratara. Deh...am inceput devreme cu podoabe d'astea...

Carmen

"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume."
(Enriyeu Castaldo)

Mergi la inceput