de rasu'-plansu' lumii

de rasu'-plansu' lumii | Autor: herra

Link direct la acest mesaj

ce ma face sa rad, dar si sa ma crucesc?

de exemplu: cand vad o doamna sau domnisoara f.f. eleganta, dar CU ETICHETA NEDEZLIPITA DE PE PANTOFI!!!

stiti - eticheta aia, uneori transparenta, uneori alba, pe care sunt trecute materialele din care sunt facuti - exteriorul, interiorul si talpa...

si mai stau si picior peste picior, sa se vada mai bine...

mai sunt si alte obiceiuri ale romanilor pe de o parte comice, dar pe de alta parte cel putin ciudate...va invit sa facem schimb de experienta...


Good friends are like stars.........You don't always see them, but you know they are always there.

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pako spune:

quote:
ce ma face sa rad, dar si sa ma crucesc?


Cand vad la unele" doamne" aur pe fiecare deget de la maini, plus tz-spe randuri de bretari si lanturi-lantisoare.

Felicia si Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramba spune:

Persoanele care in dorinta de a arata cat de cultivate sunt folosesc cuvinte carora nu le stiu sensul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blinky spune:

quote:
doamna sau domnisoara f.f. eleganta, dar CU ETICHETA NEDEZLIPITA DE PE PANTOFI!!!



exact asta ii explicam azi la pranz unei prietene: este absolut ingrozitor, se duce tot farmecul. in acelasi registru, ma mai amuza, iarna pe partie, fetele cu 15 cm d tocuri cui, care se vaita afundandu-se in zapada "stai mai inceeeeeet ca sunt pe tocuri"



la paris fiind, am auzit odata in metrou, doi concetateni spunand: "unde coboram? pai la george v" ("v" intelegeti litera si nicidecum cifra romana cinci, si deci spus ca atare "ve")

si ar mai fi o groaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

chiar duminica am fost in gradina botanica; caldura mare!
si o gramada de fete elegante, imbracate complet in negru (pantofi+ciorapi+fusta scurta sau midi+bluza); care se chinuiau cu fusta si ciorapii pe cate o bucata de piatra sau pe cate un trunchi de copac, pe care stateau cu insotitorii - romantici...


Good friends are like stars.........You don't always see them, but you know they are always there.

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Ce mi se pare cel mai rau cand se vad chilotii la spate....sau acele domnisoare ca tot veni vorba de tocuri...care isi pun tocuri de 10 centimetri si nu stiu sa mearga cu ele.Oare nu se intelege ca aceste tocuri trebuiesc folosite corect pt ca din elegantul pe care ar vrea sa il ofere devine jenant cand nu se stie sa se mearga cu ele?
Iar in privinta fustelor mini nu as avea foarte multe impotriva,ca si mie imi place sa port....numa' ca nu la gradina botanica





'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:


quote:
Originally posted by Ramba

Persoanele care in dorinta de a arata cat de cultivate sunt folosesc cuvinte carora nu le stiu sensul.



Da, cei care ajung la exprimari de genul "m-am sculat tardiv azi dimineata" sau " sunt determinat sa fac acest lucru" cu sensul de sunt hotarat...

Nu mai zic de vecina care mi=a zis ca "ieri erati cam trista, azi va vad mai optimizata" :-)



Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
http://community.webshots.com/user/vizigotu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

sau cei care au uitat sa foloseasca prepozitia "pe" si se exprima "care le-am baut" - de exemplu...


Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there...

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna2002 spune:

oof si am uitat nemuritorul CARE ESTE...emblema a breslei inginerilor.....;)

la o adica putem ignora care ...RAMANAND TOATE SA FIE...adica este ...ESTE kit ca este mai multe...TOATE ESTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Pe mine ma ingrozeste vocabularul tinerelor domnisoare aranjate, machiate, imbracate dupa ultima moda si care de cele mai multe ori sunt chiar dragute...pana auzi ce le iese din gura...cum injura ca ultimii golani, cum merg pe strada cu tzigara in mana, cum vorbesc cu "fa" una cu alta si asta in gura mare, sa auda toata strada!! Si mai baga si cate o tuse de-aia tabacica de ti se face paru' maciuca!!!!!


_Ella, Emma & din burtica

http://community.webshots.com/album/137335800njwMrx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

Pe mine ma mai enerveaza persoanele de varsta a 2-a si a 3-a care mi se adreseaza cu "duduie" si cele care ma tutuiesc!

mai ales vanzatoarele - copile care sunt induse in eroare de fizicul meu mignon...


Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there...

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)


Mergi la inceput