M--am hotarat.....adoptie(partea a 10-a)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Rozi, daca se pronunta instanta pana la sfarsitul lui iunie, nu mai ai probleme.Se lucreaza si peste vacanta, instantele doar pe cauzele urgente iar personalul auxiliar(csare te intereseaza pe tine) are programul cu publicul redus la 1-2 zile pe saptamana.
Dupa parerea mea chestia cu analizele e normala, chiar daca nu le-ar cere, e normal sa le faceti.

Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiuras spune:

Rozi, Sa dea dumnezeu sa ne vedem la Comisie pe 19aprilie. Eu am luat adeverinta medicala de la Gomoiu astazi si am si dat declaratia la notar iar maine depun toae actele la S3 dar...aflat astazi ca ne trebuiesc totusi si adeverintele de la cazier (asta e dureros) iar de la S1 adevarat ca am consimtamantul dar...secretarul (cel ce o scrie si ia semnaturile) a plecat in strainatate. Fetelor este ca in filmele cu prosti! Asa ca am consimtamant dar de fapt nu il prea am.

Aissa, si eu am facut analizele lui BB la Sanador si i-am luat sange numai de 4 ori, ca au uitat, ca nu a ajuns, ca...Eu pe acolo nu mai calc mai ales cand vad ca este un simptom/ Am vazut ca ati fost in Parc duminica, si eu am fost pe la caravana de ratuste pe la ora 13, regret ca nu am fost pe faza dar voi persevera!
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Noua nu ne-a dat certificatul medical fara toate analizele(hiv,hepatitab+c, sifilis, etc) pentru ca e cica obiligatoriu sa le ai.Au fost familii adoptatoare care nu au facut analizele decat mai tarziu si copii au avut probleme si au vrut sa refuze copii dupa ce au avut incredintarea definitiva.

In legatura cu prezentarea in instanta nu e necesar sa mergi cu copilul pentru ca citatia e pentru ora 8 si intri mai tarziu pe la 10-11.Noi nu am mers cu Razvan penru ca e aglomeratie si tot felul de oameni ciudati.

Am scapat cu greu de vaccin.A facut urat dupa cu febra 3 zile si diaree.Nasol.Sunt bucuroasa ca s-au separat vaccinurile de la 1an.Nu se mai fac toate 3 odata.Am avut emotii mari pentru ca am o vecina si o fosta colega de fac care au avut probleme mari cu copii(comotie cerebrala ,coma),au avut efecte secundare la vaccin.Am intrebat si dr de fam daca a intalnit asa ceva si a zis ca se poate intampla destul de des si ca e bine ca se fac la 30 de zile distanta ca nu scade imunitatea copilului asa de tare .

Stanca
http://community.webshots.com/user/ubi19

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Fetelor, la mine e ca la prosti!
Am vb la tel cu dr de fam, i-am spus ca imi tb "referat medical" si a zis "ok, veniti maine sa-l scriem". S-a dus Mihai si a primit o hartie "ancheta sociala". Cand vad ce scrie, mi se cam pune un nod in gat, astept sa se faca ora 14 cand incepe prog dr de la Gomoiu si o sun. "Nu, nu e bun, cereti "referat medical""; "ce sa scrie in el, ca dr n-a stiut?"; "pai, istoricul medical al copilui si evaluarea starii de sanatate". In gandul meu: "sa va..., nu puteati sa-mi spuenti dela inceput?" Eu am crezut ca e ceva pe limba dr, ca stiu toti despre ce e vb... N-ai sa vezi! Mai face tata un drum pana in Berceni, mai sta la usa cabinetului, ca doar e timp berechet, nu?

Iac-asa se joaca fata, si pe stanga si pe dreapta...

Scuzati, iertati ca sunteti paratraznet! Da' ne facem noi mari!

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Chestia cu certificatul medical mie mi se pare putin ... ciudata!! Joia trecuta ne-am intalnit absolut intamplator in fata blocului cu asistenta sociala a lui Eric si care sta in zona noastra. Aveam niste prajiturele facute in premiera si am invitat-o pana sus la noi!! Imi povestea de cat de greu merge totul acuma!!!! Si, referitor la certificatele medicale, spunea ca se fac la V. Gomoiu si cei de acolo au nevoie de un buletin de analize facute la V. Babes si care costa in jur de 1.800.000. Am cazut pe jos. Sper sa stiti exact care este cursul la treburile astea!!!!!!!!!

In alta ordine de idei, noi am primit saptamana trecuta, pe 7.04 hartiile de la Tribunal care se incheie astfel:
"Numele minorului va fi de azi inainte MELINTE-MORARU"

Cred ca va imaginati cat de fericiti suntem!!!
Va astept intre 15 si 17 aprilie sa ma vizitati si sa ne cunoastem la standul nostru Lamaze de la Baby Expo!!!
Va pupam,


Oana si bb Eric (20.05.2004)
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/oana_mm
http://www.divertastore.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Oana felicitari pentru actul primit. Pana la urma nu a durat o luna redactarea, nu? Cat a trecut de la infatisare pana ai primit hartia acasa?


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Fix 2 saptamani!!! In 24 martie a fost infatisarea si in 7 aprilie am primit actul. Dar pe el nu scrie absolut nimic cum ca ar trebui sa treaca 15 zile pana sa devina definitiva hotararea si dupa aia sa mergem sa ni se redacteze hotararea definitiva cu care sa mergem la Starea Civila!! Dupa ce scap de Baby Expo ma ocup numai de asta!!!

Aissa - imi pare rau ca nu ti-am raspuns mai devreme! Dar iata: dupa ce am semnat cererea a durat cam 2 saptamani pana am primit citatia care era pentru peste inca 2 saptamani. Deci de la semnare si pana la prima infatisare - o luna.
Ultima oara cand am fost la tribunal, juristul de la DPC care ne reprezenta ne-a chemat la ora 9. Sedinta a inceput la ora 10 si 15 si noi fiind al 4-lea dosar am intrat pe la 10.30. Inauntru nu cred ca am stat mai mult de 90 de secunde. Iar Eric ... a facut furori pe acolo, conform obiceiului sau. A palavragit cu toata lumea si m-a pupat de m-a zapacit - se alinta de nu mai putea!!!! Dar a fost fff cuminte. Nu a plans - nici nu ii sta in obicei!! - nu i-a trebuit nimic in afara de un pic de apa si jucaria pe care o aveam la noi.


Oana si bb Eric (20.05.2004)
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/oana_mm
http://www.divertastore.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Multumesc mult pentru amanunte. Eu care sunt nerabdarea intruchipata acum astept sa-mi vina citatia. Ca pe joi, vineri e o saptamana de cand a semnat Tony cererea. Sper sa nu mai dureze mult si la noi.
Cat despre cele 15 zile, asta stiu si eu de la asistenta noastra, inca de la incpeut, de cand ne-a explicat etapele. Dar cand iti trec cele 15 zile, unde te duci sa iti redacteze hotararea definitiva? Si aia macar ti-o da pe loc sau mai e iar de asteptat?
Oricum, eu una daca ajung la Babyexpo te caut. Iar daca nu ajung iti urez mult succes de pe acum.


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Felicitari Oana! Acum sunteti linistiti, e al vostru si-n acte! Sa fiti sanatosi si fericiti si pupaciosi! :)))

Noi nu mai prindem comisie luna asta... Nu suntem gata cu analizele... nu l-am putut intepa pe bb pana azi... Urmatoarea comisie se pare ca va fi abia pe 10 mai... Sunt cam trista, dar trece.

Pupici tuturor!

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiuras spune:

Rozi, ati facut analizele acelea?
La Gomoiu de unde am luat eu luni certificatul mi-au spus ca analizele se fac la spitalul Babes de pe o zi pe alta. (HIV, sifilis, hapatita B si C iti trebuiesc musai)
Apoi, iti trebuie si o trimitere de la medicul de familie si o copie (xerox) a fisei medicale impreuna cu incredintarea copilului.
Eu cred ca daca ai restul actelor pana luni vei obtine totul, legalizezi si marti poti sa ai in mana la comisie cu actele cerute daca S3 accepta.
Cazierele le poti aduce in decursul sapt. viitoare (asa voi face eu)pt ca numai la o sapt dupa comisie S3 pleaca spre ORA.
Hai la lupta cea mare!

Mergi la inceput