M--am hotarat.....adoptie(partea a 10-a)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns o mamica fericita spune:

doamne ca frumosi mai sunt toti nu sti pe care sa il admiri mai mult toti sunt speciali, Dumnezeu ne-a trimis ingerasul pe care ni l-am dorit.
cu dintisorul pana la urma a fost alarma falsa, dupa ce i-am dat o lingurita de calpol sa ii mai treaca durerea sa linistit dar de ivit nimic, nimic si am inteles ca asta este doar inceputul
Heeeee daca ati sti voi ce de probleme imi faceam si eu cu ca sa nu mai vorbesc (apropo Stanca iti tin pumnii la vaccin) cand a facut prima lui temperatura la vaccinul de 4 luni, mama radea de mine si imi spunea ca eu am temperatura mai mare decat el .
cand mai auzeam pe nu stiu cine ca vai cum adica nu se rasuceste sau vai parca a mai slabit putin imi venea sa
cu oboseala, cu baterii pe terminate vorba lui Rozii, sunt cele mai frumoase clipe si momente traite de noi (nu va suparati ca vorbesc si in numele vostru) se vede dupa cum vorbiti ca si pentru voi este la fel poate si pentru ca le traim atat de intens.
eu cel putin mi-am ezasperat prietenii singurul subiect despre care vorbesc in ultimul timp sunt copii
Oana lui Eric cand ia iesit primul dintisor?
stie cineva pana la urma cat dureaza incepand cu obtinerea atestatului si pana la terminarea adoptiei? (cate luni adica) cu aproximatie ca nu mai am rabdare deloc.

Lorelei si Robert (25.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Ne-a venit si noua dosarul de la ORA si ne-a zis asistenta ca urmeaza sa asteptam citatia. Acum eu nu stiu, la Tribunal mergem doar noi 2 singuri? Si cam cat dureaza faza asta, adica ma refer la faptul ca asistenta ne-a zis sa nu scoatem inca noile caziere ca sa fie "proaspete" si sa le scoatem doar dupa ce ne vine citatia. Sper ca nu primesc citatia "azi pentru maine" si sa nu avem timp... Si in plus, eu ce fac, merg cu cazierul in mana la tribunal, nu trebuie si el pus in dosar. Acum o sa urmeze o perioada nasola pentru mine care sufar acut de lipsa de rabdare ca nu stiu cat trebuie sa asteptam, cam in cat timp obtinem acest termen la tribunal.


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiuras spune:

Am primit mult doritul consimtamant de la S1 !!!!
Am avut niste emotii...
Si ne pregatim pentru 19 apr. la Comisia de S3 si apoi speram ORA cat de curand...
Acum am dezlegat ghemul, speram ca totul sa se desfasoare mai lin
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Aissa - la noi au fost 15 zile de cand am primit citatia si pana la infatisare. Te duci cu cazierele in mana. Ti le cer cei din comisia de la tribunal si le ataseaza la dosar. Noi l-am luat pe Eric cu noi. Si a fost OK. Ne-au intrebat daca despre el este vorba. Inauntru a durat 1 minut si jumatate, nu mai mult. Ne-a spus "Ramane in pronuntare" si cu asta gata!!!!!!

Oana si bb Eric (20.05.2004)
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/oana_mm
http://www.divertastore.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Multumesc, Oana, pentru raspuns. Mai am intrebari, daca ai vreme sa mai imi raspunzi...de cand a dus asistenta cererea sau cum se numeste, actiunea....cam cat a fost pana a venit citatia? Sper ca intelegi...deci daca ea l-a pus pe Tony azi sa semneze aceasta actiune si sa presupunem ca tot azi-maine lua numar (asta i-a zis lui...) cam in cat timp vine citatia? Bine, sunt constienta ca depinde de multe, dar asa, ca termen ma interesa...
Daca ai mers cu Eric...sa zicem ca imi spune la ora X. Se respecta? Nu am fost niciodata intr-un tribunal asa ca habar n-am cum e. Si nu as vrea sa stau pe holuri cu ea. Eu cand am intrebat daca mergem singuri ma refeream daca ne insoteste cineva de la DPC sau mergem doar noi.


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Daca este sa ne luam dupa lege,copiii pana la nu stiu ce varsta nu au voie in salile de judecata.Noi nu am luat-o pe Anca,este adevarat ca o alta familie avea micutul dupa ea.Noi am avut ceva de asteptat,asa ca nu ar fi fost o bucurie prea mare pentru Anca sa stea intr-o sala de judecata.Termenul de prezentare in instanta se obtine cam la 2-3 saptamani din momentul in care se depune dosarul.Citatia vine acasa pana intr- saptamana din momentul inregistrarii dosarului.
Bafta tuturor si rezolvarea cat mai rapida a dosarelor!

http://community.webshots.com/user/danancamm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Multumesc mult pentru raspuns, Meme. Nu o sa o iau pe Alexandra cu mine, am inteles ca nu e nevoie, deci o las cu mama cand o fi. Multumesc inca o data!


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Dragele mele, sa va povestesc ca am mai incercat sa facem un pas azi.
Am fost la o dr de la spitalul Gomoiu sa ne dea certificat medical pt bb. Bb care dormea, mititelu' (adormit cu greu, pe brate, de mine, intr-un holuleltz de la spital ). L-a controlat (si-n fund aproape :)) ) si a zis ca e foarte bine. Cu usor rahitism (la 9 kile si 300 ale lui!), pt care trebe sa-i dau in continuare 4 pic / zi Vigantol.
Din pacate, nu ne-a putut da ceferticatu'... Cica trebuia sa-i aducem o hartie de la dr lui de fam si analize de sange (HIV, sifilis, hepatita B parca) si abia dupa ne da...
Oricum, ne mai trebuie adeverinte de salariu si caziere.
Eu personal sper sa putem depune actele pana joi, astfel incat sa prindem comisia de pe 19.04 (Aiuras, ne vedem acolo!!). Am incercat o estimare pe baza a ce ati mai discutat voi aici si sper din toata inima sa obtinem hotararea definitiva pana la sfarsitul lui iunie.

Apropos, Liliana, daca ramane definitiva hotararea dar inca nu e redactata (sau cum se zice), mai suntem retinuti de vacanta judecatoreasca? Sau cine redacteaza lucreaza si peste vara? (Sa nu razi de mine, habar n-am de chestiile astea...) Te pup anticipat!

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Rozi ,chestia cu certificatul medical cam asa sta . Nu ti-l da nimeni fara analizele alea.Si poate e mai bine asa .
In ceea ce priveste rahitismul ,nu are nici o legatura cu greutatea copilului ci cu modul in care e asimilat calciul de organismul bebeului .Si e o chestie destul de frecventa la copiii alimentati artificial.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Ridic 2 degete si marturisesc....noi am luat certificatul fara a avea altceva decat biletul de iesire din maternitate. Ulterior, intr-o criza de a mea de "sindrom de drob de sare " am mers si i-am facut eu HIV. Platisem si sifilisul si le zisesem desteptelor alora de la Sanador sa-i recolteze mai mult, urmand ca saptamana urmatoare sa vin sa achit si hepatita B si sa nu o mai intep o data. Si cand am luat rezultatul, nu mi-au dat decat HIV-ul, pentru ca, citez, "nu le-a ajuns sangele recoltat" desi - repet, eu le spusesem sa recolteze in plus. SI am si acum chitanta sa ma duc inca o data cu ea sa o intep....dar mi-e mila si o las in pace.
Oicum, sunt diferente clare intre sectoare. Pe noi ne-a trimis asistenta la medicul asta, eu eram pregatita cu "ceva" dar mi s-a parut ca mi-a raspuns cam aiurea la intrebari (eu l-am intrebat daca stie cumva daca cei din maternitate erau obligati sa-i faca aceste analize si el mi-a zis ca in mod normal el ar trebui sa mi le ceara....) si nu i-am dat nimic. Acum, vazand ca voua nu vi le dau fara analize, mi-e si rusine...saracul chiar mi-a facut un bine.


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput