M--am hotarat.....adoptie(partea a 10-a)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Asi, ORA este Oficiul Roman pentru Adoptii, care a inlocuit Comitetul Roman pentru Adoptii. Aceeasi Marie dar cu alta palarie, si se pare cu mai putine atributii. Dupa noua lege, daca am inteles bine, dupa comisia de la sfarsitul incredintarii dosarul nu se mai trimite la ORA pentru aviz ci se introduce direct actiunea in instanta.
Daca gresesc cu ceva rog fetele sa ma corecteze.
Noi am avut nevoie de avizul ORA pentru ca mergem cu adoptia pe legea veche.



carmen
http://pg.photos.yahoo.com/ph/serban_grigoras/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

ORA= Oficiul Roman pentru Adoptii.

Carmens, sper sa se rezolve repede. Eu ii mai zisesem lui Rozi ca ai mei la serviciu sunt cam .....nu ma pronunt. Chestia e ca ei citesc pe hotararea mea de incredintare ca e pe 3 luni, care au expirat pe 17 martie, si acum ma intreaba de sanatate cand fac pontajele ca nu am prezentat un alt act care sa-mi completeze luna pentru CIC. Asistenta noastra a dus dosarul luni si eu am sperat sa obtin un exemplar din avizul de la sectorul 5, dar am omis sa-i zic sa faca o copie. Si nu stiu daca ea are vreuna, daca nu cumva o fi originalul la dosar si atat. Oricum, azi o suna Tony sa intrebe daca a mai aflat ceva si sper sa-mi dea si o hartie....ceva. In lege scrie ca cererea catre instanta pentru incuviintarea adoptiei prelungeste de drept incredintarea, dar eu inca nu am deschis actiunea si sunt "descoperita" deocamdata, desi am avizul sectorului 5 cu data de 18 martie. Le-am explicat la serviciu ca sunt cazuri care au terminat incredintarea de 1 luna-2 si nu au inca alt pas facut, dar....sefa mea a suna la Casa de Pensii si a dat peste una care habar nu avea ce regim avem noi.


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy spune:

Buna!Va multumesc tuturor pentru incurajari,chiar imi sunt de folos.Eu nu disper ,dar il cunosc deja pe baietelul meu,si sper ca piedicile sa nu fie atit de mari incit sa nu-l pot aduce acasa.El are deja 2 ani,dar nici asta nu conteaza,sotul meu l-a vazut doar intr-o poza si deja si-l doreste linga el.Daca soarta v-a vrea o sa fie bine.M-am mai calmat si am inteles ca trebuie sa am rabdare.Fetita mea e si ea putin confuza dar a inteles ca mai avem de asteptat.Va multumesc pentru vorbele bune,si voi mai intra sigur pe forum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy spune:

Buna!Va multumesc tuturor pentru incurajari,chiar imi sunt de folos.Eu nu disper ,dar il cunosc deja pe baietelul meu,si sper ca piedicile sa nu fie atit de mari incit sa nu-l pot aduce acasa.El are deja 2 ani,dar nici asta nu conteaza,sotul meu l-a vazut doar intr-o poza si deja si-l doreste linga el.Daca soarta v-a vrea o sa fie bine.M-am mai calmat si am inteles ca trebuie sa am rabdare.Fetita mea e si ea putin confuza dar a inteles ca mai avem de asteptat.Va multumesc pentru vorbele bune,si voi mai intra sigur pe forum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns o mamica fericita spune:

of ne iese primul dintisor si suntem foarte morcanosi si necajiti.
Rozi voi aveti dintisori?
Angy imi pare bine ca esti mai optimista si ca ti-ai gasit deja puiutul.
mai mamicilor mi se pare mie sau puiutii nostri sunt cei mai frumosi din lume?
as mai scrie dar ma chiama datoria si poate ne mai trece oful si iese mai repede dintisorul ala
Lorelei si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by carmens
Adica, Otilia mea nu e de nasul baietilor vostri !!! Lasa ca eu m-am orientat spre David al Lilianei !


Draga mea, io am stat si am cujetat ca domnisoara ta nu-si va pleca privirea asupra unor baietani mai mici decat dumneaei! Se stie ca fetele se maturizeaza mai repede, de aceea probabil baiatul trebuie sa fie mai mare (ca varsta) decat fata, sa aiba mintea "la acelasi nivel" :)))))
Altfel, cine crezi tu ca o sa reziste ochisorilor fetei tale?! si pt tine!

PS Stii ca noi doua semanam? Cand aratam si eu mai bine

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by o mamica fericita
[...]
Rozi voi aveti dintisori?


Oarecum ; adica io da si el nu Nu stiu ce face domnul meu, ca rontaie orice-i pica in mana, de la tzoale la degetul meu , dar nu se simte nimic in gingie! Cat despre miorlait si marait, cred ca asa-i el, nu are legatura cu dintii . Sa vedem cum o fi cand i-or iesi! La voi cum e?
quote:

mai mamicilor mi se pare mie sau puiutii nostri sunt cei mai frumosi din lume?


Nu ti se pare! SUNT cei mai frumosi (chiar si "defectul" de Victoras)!
quote:

as mai scrie dar ma chiama datoria si poate ne mai trece oful si iese mai repede dintisorul ala


Hehe, numara pana la 32... parca atatia "dintisori" sunt :))))))

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by liliana csaki
[...] Da' poate n-oi fi asa de rea, totusi, ca am si fata si o sa aiba si ea o soacra.


Liliana, m-ai facut sa rad, ca nu stiu unde (tot pe-aici pe forum, si-mi cer scuze pt citatul absolut inexact) povestea ce zicea o mama: "fata mea e bine, slava Domnului, a nimerit un sot bun, are grija de ea, spala vasele, face curat, piata etc"; "da' baiatu' tau?" a fost intrebata; "ei, baiatu' nu-i asa bine; s-a insurat cu o ..., care sta si nu face nimic, el trebuie sa faca toate alea in casa"
quote:

[...] ca e tare mamos.


cum ai reusit? ca al meu sta batz in brate si se impinge si intoarce capul in toate partile de zici ca-i girofar si n-ar sta neam lipit de pieptul meu! Numai cand e adormit il mai stang si eu in brate (oare de-aia inca il mai adorm uneori in brate, desi stiu ca nu e bine? )

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Mamico, ma mir ca te mai intrebi, normal ca sunt cei mai frumosi.
Bey Rozi, pana or sa aiba 32, o sa curga multa apa pe Dambovita(si n-o sa mai avem noi asa multi). Pt. inceput, adica pana la 2 ani ar trebui sa aiba 20, apoi la 6 le mai iese un rand de molari, incep sa se schimbe din astia pe care-i au.

Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Rozi, super citatul
Exact la fel ca Victoras a fost Laura, nu statea la pupacit si la imbratisat, Doamne fereste, s-a schimbat insa intre timp. Cu David n-am facut nimic special, asa e el, eu credeam ca baietii sunt mai mamosi, ori poate e vorba de al doilea copil?

Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput