M--am hotarat.....adoptie(partea a 10-a)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Lorelei,
Iti urez si eu bun venit, am avut surpriza sa vad ca bb al tau e cu fix o zi mai mic decat al meu :) Cat despre mama axagerata, sa fiti voi sanatosi si sa va vedeti de viata voastra, nu te consuma din cauza celorlalti (chiar si apropiati), aminteste-ti ca tot ce faci faci ca sa-i fie bine copilului tau si cu asta basta. Si eu am patit sa vrea sa-i dea sa guste frisca de la tort sau ce mai mancau cei mari ("ca pofteste") pe vremea cand bb baga totul in gura (nu ca acum i-ar fi trecut :) ), deci nu stia el ca ce bagam noi in gura e de mancat si probabil are gust mai bun decat ce mananca el. Sau sa vina mama sau soacra sa-mi ia copilul din brate cand ma chinuiam sa-l adorm si el urla ca din gura de sarpe, "da-mi-l mie ca il adorm eu". M-am inrosit de nervi si le-am spus ca e copilul meu, il cunosc cel mai bine, stiu cum adoarme si nu-mi place sa mi-l ia din brate. Probabil ca am fost cam dura, nu stiu de ce am avut reactia asta, dar cert e ca, de-atunci, ma lasa in durerea mea sau ma intreaba daca nu vreau sa incerce si ele, cand ma vad obosita si nervoasa :)

Aiuras draga,
M-ai ametit! Pai tu ai treaba cu 3 sectoare? Oricum, iti tin pumnii sa se termine repede si bine si sa nu mai treci prin emotii de-astea!

Angy,
Ii doresc multa sanatate sotului tau, ai grija de el, probabil bb inca nu are situatia clara si va asteapta cand va fi gata de luat acasa! :)

Valiburu,
Iti doresc mult noroc si multa rabdare si va fi bine si pt tine! Asteptam vesti (si poze :) ) cat mai curand de la tine!

Oana_mm,
Zau ca nu exagerezi cand te mandresti cu bebitzul tau! Mi-e teama de el daca va fi contracandidat la mana Alexandrei

all!

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Rozi




Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns o mamica fericita spune:

multumesc mult pentru sprijin si incurajari, stiam eu de ce imi vars oful aici . Cristina ai dreptate, si din punctul meu de vedere simt ca sunt mai responsabila si ca orice mama care si-a dorit acest copil vreau sa ii fie bine sa simta ca il iubim din tot sufletul. cred ca orice mama simte asta sau ar tebui sa simta pentru copilul sau.de asta simt ca iau foc cand vad ca insista cu niste chiestii cu care totusi nu sunt de acord.Am ajuns la concluzia ca trebui sa ai nervii tari.
multumesc tuturor pentru raspuns iar tie Angy iti tin pumnii, fruntea sus nu esti singura intra pe forum si iti vom da din optimismul nostru.
Rozi intradevar avem puiutii la o zi diferenta ca zi a nasterii (imi pare rau ca nu pot posta poze)
eu am vazut toate pozele si intradevar aveti cu ce va mandrii sunt cei mai frumosi puiuti sa creasca sanatosi si sa va aduca numai bucurii
lorelai si Robert (25.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiuras spune:

Da,Rozi am treaba la 3 sectoare pentru ca BB era de la S1 (care are copilul incredintat judecatoreste la pronuntia abandonului).S1 insa a angajat pt BB as. maternal din S6 (deci S6 face incredintarea conform legislatiei cu domiciliul...) iar noi stam in S3. Peste tot sunt la fel de delasatori...si toti se joaca cu nervii, timpul si banii nostri!

Draga Valiburu,
Nu vei gasi raspunsul perfect la alegerea copilului tau pentru ca el nici nu exista. Raspunsul corect poate ar fi: depinde...
Si apoi ce face omul cu mana lui..
Roaga-te si ai inima si sufletul deschise si il vei gasi pe puiut, nu refuza nici o sansa de a te intalni cu el. Eu sunt convinsa ca in timpul acesta si el te cauta.
Noi am zis la fel mic, cat mai mic maximum 3 luni pentru ca asa citisem noi in tratatele de psihologie. Apoi am primit si alte sfaturi cum ca este OK sa fie mai mare, 6-12 luni, ca se pot face aprecieri mai exacte privind sanatatea.
Bref am plecat la adoptie impreuna cu niste amici. Noi, cu ideea ca ce va fi va fi, dar sa fie blonda si cat va avea, va avea dar sa fie pana in 2 ani, iar ei chititi pe 1-3 luni. Rezultatul: s-a lipit de noi o minunatie bruneta cu ochi negri de 18 luni iar ei au o frumoasa de 2 ani. Toti suntem foarte fericiti si indragostiti de copii nostri. Asta a fost! Avem o multime de bucurii si satisfactii si numai lupta cu "organele" imi mai aminteste ca nu am facut-o noi, in rest este a noastra!
Dumnezeu sa te lumineze si sa iti deschida calea spre copilul tau!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Adica, Otilia mea nu e de nasul baietilor vostri !!! Lasa ca eu m-am orientat spre David al Lilianei !


Bineinteles ca am glumit, dar numai cu prima parte, cealalta o sustin, dar mai studiez putin problema sa vad ca fel de soacra ar fi Liliana.

Acum lasand gluma la o parte : azi am semnat cererea pentru introducerea actiunii in instanta. Tot ce avem de facut este sa asteptam sa ne vina citatia acasa. Ne-a mai spus asistenta ca s-ar putea sa fie vorba de doua infatisari, dupa prima sa vina in control de la primarie si apoi cu raportul lor la a doua infatisare sa se dea sentinta.

Sper sa fi inteles eu bine.
Bun venit noilor fete !

Lorelai, copilul ti-l cresti cum consideri ca e mai bine pentru el si nu dupa cum vor altii. Noi inainte de a o aduce pe Otilia acasa le-am spus tuturor ca nu primim pe nimeni cel putin o luna si ca vizitele vor fi programate de noi.
Ar mai fi multe de spus dar nu prea am timp acum.


carmen
http://pg.photos.yahoo.com/ph/serban_grigoras/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiuras spune:

Draga Carmens,

Nu ne-ai mai spus: dupa ORA a intrat din nou la comisie?
Si de ce sa vina in control de la Primarie? Scrie asa la lege? Avem totusi vizitele la domiciliu de la atestare, nu se pot depune acelea in copie? De ce nu le ataseaza asistenta atunci cand se depune dosarul la instanta? Sau mai bine sa le luati voi (in copie macar) la prima infatisare! Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Acum sa mai vorbim si de acte....eu inca astept. Dosarul nostru am inteles ca ar fi fost dus lunea trecuta la ORA (asa ne-a zis asistenta). Joi a sunat-o Tony si i-a spus ca inca nu are nici o veste, de unde am dedus ca nu a fost comisie saptamana trecuta. Atunci cand a fost la noi ne-a zis ca daca prindem o saptamana in care nu e comisie la ORA, o sa fie in urmatoarea. Sa deduc eu ca saptamana asta ar fi????? Nu stiu cand sa o mai sun, ea a zis ca ne anunta dar mie nu-mi vine sa stau asa cu mainile incrucisate. La comisia de la sector s-a semnat hartia dupa o saptamana. Acum nu stiu cat mai dureaza pana ajung si eu la faza cu instanta. Nu mai am rabdare.
Carmens, cat a stat dosarul vostru la ORA?


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Carmen, hai ca m-ai facut sa rad bine. Pai cum sa fiu? a dracului, ce ai vazut tu soacra buna? Da' poate n-oi fi asa de rea, totusi, ca am si fata si o sa aiba si ea o soacra. Ai vazut ce baiat frumos am! si destept, iubitul mamii(sunt modesta). Daca ne-ncuscrim, problema e ca va trebui s-o inveti pe Otilia ce sa faca sa-l dea pe brazda, ca e tare mamos. O prietena de-a noastra mereu rade de mine ca asta o sa umble cu poza mea in portofel si-o sa ma-njure de numa' nora.
Lorelai, nu-ti mai face griji degeaba, fa cum crezi tu ca-i mai bine, chiar daca-ai vrea n-ai putea sa-i multumesti pe toti.
Aiuras, bafta multa si incredere ca lucrurile se vor rezolva.
Angy, mai treci pe la noi, macar moral putem sa te sustinem.

Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Cam asa ma gandeam si eu, Liliana, ca ai sa fii o soacra buna din moment ce ai si o fetita Cat despre baiat, te cred pe cuvant ca e destept (de fapt poti citi din privirea ghidusa ca e destept) pentru ca de frumos se poate vedea din fotografii. A, si mi-a mai placut ceva la el, e foarte harnicut, deci de mare ajutor viitoarei sotii. Cat despre faptul ca e mamaos, ma face sa ma gandesc serios la varianta de a mai lua si un baietel, dar asteptam sa terminam cu actele Otiliei si sa se faca cat de cat lumina cu noua lege.

Acum sa raspund fetelor :
Aiuras, dupa ORA, asistenta ne-a spus ca intram din nou in comisie, de fapt doar ne prezinta dosarul, noi nu trebuie sa fim prezenti. Azi are loc sedinta iar dupa asta asistenta introduce actiunea in instanta. Despre controlul de la Primarie nici eu nu stiam, cred ca e vorba doar de o formalitate. Acum nici nu ma mai intereseaza pentru ca am intrat pe ultima suta de metri si fac orice numai sa se termine.

Cristina, nu stiu cat a stat dosarul la ORA, cert este ca intr-o saptamana a fost trimis, semnat si returnat la DPC Neamt. Probabil la tine dureaza mai mult pentru ca trebuiesc rezolvate dosarele mai vechi, cum era al meu. Oricum nu mai dureaza mult si intri in instanta, ce a fost mai greu a trecut.





carmen
http://pg.photos.yahoo.com/ph/serban_grigoras/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Fetelor va rog sa imi spuneti ce inseamna ORA?
Eu am intrat destul de tarziu la voi pentru ca am terminat etapele adoptiei.Acum asteptam sentinta acasa si urmeaza sa modificam certificatul de nastere.Stie careva cat dureza?
Ma bucur ca existati si ca impartasiti si noilor veniti experientele voastre.Eu stiu cata nevoie ai sa spui si altora ,care inteleg ,prin ce treci.
Stanca si Razvan(07.03.2004)
http://community.webshots.com/user/ubi19

Mergi la inceput