"Perlele" copiilor nostri 2

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Atunci cand Silvia e mai nazbatioasa, o intreb: Te-apuca des???
Aseara se juca cu tati si la un moment dat, din exces de joaca, ii trage o palma peste fata(Silvia lui tati), la care tati foarte serios: Ce te-apuca??? Raspuns: DESU'!

In fiecare zi la camin li se spune cate o poveste inainte de somnul de pranz, ea ni le reproduce in stilul caracteristic: Lupul o intreaba pe "fitza oshie"...beau(vreau) cioco de la tine!
Azi imi povestea Ratusca cea urata: "pange tzushca...e chingula(singura)..." O intreb: de ce plange ratusca? ea: "bea mine batze"(vrea la minee in brate). "Aide tzushca....tzushca, unde esti????"

Mihaela si fetele mele
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

o perlutza de-a lui Nicolas(3 ani):
il intreb:
-A venit azi Doly(educatoarea) la gradi?
-Nu,e tot in spital ca e inca batrana:-D

...if you know what I mean.(proverb american :-D)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
Originally posted by Ortansa

o perlutza de-a lui Nicolas(3 ani):
il intreb:
-A venit azi Doly(educatoarea) la gradi?
-Nu,e tot in spital ca e inca batrana:-D

...if you know what I mean.(proverb american :-D)




Super, Nicolas!
Imi aminteste ce a spus baietelul meu cind a gasit o geanta pe care nu o mai purtasem vreo 2 ani: "uite o geanta de cind era mami mica"

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Lingvistica
Bogdanelu-i intins pe pat, sa-l skimb nu ma intrebatzi citzi ani are , Julia la capu lui, in fund, meshterind la o jucarie.
Bogdanel, mindru:
- Mami, n-am facut decit pishu!
Julia, sesizind ceva in neregula, se apleaca deasupra capului lu Bogdanelu:
- Pipi!
- Nu, Juli, pishu!
Juli, foarte sigura ca ceea ce shtie ea e corect:
- Pipi, pipi!!
Ete, maimutza, de-abia zice shi ea citeva cuvinte, shi gata, e jmekera!

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo

motzu Juliei+tortu lu Bogdanelu-nou!
august-septembrie-nou!
pozne
degetzeii




In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

hihihi, Iren, nu intrebam copilu cati ani are, ci pe mama-sa!!!!

Ortansa, super!!!!

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Toma cobora aseara pe scari purtand tantos pe spinare un cearceaf.

Eu: Tati, vezi sa nu cazi
El: Nu cad, sunt rege.
Eu: Ok Maria Ta.
El: Da-mi apa !
Eu: Sticla e langa canapea.
El: Nu ma tratezi tu pe mine asa !!!


_
Sunt moderator dar ma tratez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna_36 spune:

Hai si eu cu puii mei...si nu numai...

Magda,fetita mea cea mare, pe la 2-3 ani, taia ceva cu foarfeca.Eu: mami, vezi sa nu te tai!...Ea: nu ma tau...

Neoptelul meu isi dorea tare mult o surioara/fratior, si o tot ruga pe maica-sa sa-i faca. Ea nu mai poate si ii explica in fel si chip, doar-doar o intelege, ceea ce se si intampla la un moment dat, cand baiatul gaseste si solutia: "Mami, daca tu nu mai poti, roag-o pe Dana ,(adica eu, matusa-sa) ca ea poate, i-a facut si lu' Magda..."

La scoala la Magda (e in clasa I). Ajungem cam tarziu, era deja 8 si tocmai suna clopotelul. Un pusti din clasa ma intreaba: "Tanti, stiti cumva, suna de intrare, sau de iesire?"...Mititelul, abia venise dar taaare avea chef de o pauza...

La spitalul de copii.Liftul defect.Ma indrept spre scari.In fata mea o bunica cu nepotelul de vreo 4 ani, urca gafaind.
Bunica: "ce sa-i faci, mama, se mai strica si lifturile, da' lasa ca urcam pe scari..."
Vine si raspunsul nepotului: "da' daca se strica si scarile ce ne facem?"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Buna, am citit mesajele voastre, si pot spune ca nu am mai ras cu asa pofta....
Eu sunt mamica in devenire dar am si eu cateva de povestit de la prietenele mele mamici.
Intr-o dimineta, ora 7, mami intra in dormitor, sa o pupe pe Antonia. Fetita se trezeste (3 ani si 2 luni) si se uita incruntata la mami.
Mama: Te pup si eu Antonia, ca plec la serviciu si-mi esti asa de draga... la care aia mica se ridica in cot si foarte srioasa ii spune: "Si eu o sa plec la gradinita si nu deranjez pe nimeni".

Decate ori Antonia facea vreo boacana, parintii ii spuneau: "Treci in camera ta!" Intr-o zi maica-sa in camera Antoniei o cearta pt. alta nazbatie la care Antonia, pe teren propriu si sigura pe ea ii spune maicasii: "Pleca din camera ta".
Ea a retinut mititica "camera ta" fara sa aiba inca notiunea posesiei.
VA, pup! Si noi stim ca intamplarile astea sunt mult mai amuzante in momentul in care au loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bimilit spune:

Buna! Am ras cu lacrimi cand am citit poznele ingerasilor vostri. Mi-am adus aminte de cate facea Tudor ( acum are 12 ani).Pe la varsta de 3 ani era cu mine in masina si ma intreaba ; Mami tu esti doamna sau esti toamna?La camin le teroriza pe bone , vesnic le pune sa -i schimbe asternutul.Una din bone i-a spus ca i-a schimbat cearcaful dar el : Nu cred gaurica din cearcaf e de 2 saptamini in patul meu.Cand aveau la masa mancarica lui preferata mai cerea supliment, dar de cele mai multe ori nu mai era si el nervos: Sigur cum sa mai fie daca ati mancat si voi( se referea la educatoare si bone).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

astazi incepuse baietelul nostru sa se agite rau. Da' rau, cum numai el stie. simteai ca-ti pocneste capul numai uitindu-te la el.
La un moment dat sotul meu, care citea, se ratoieste la el: "mai, da' nu te mai agita atita, ca ai inceput sa ma obosesti!"
La care asta mic, super-nedumerit si nevinovat ii raspunde: "da' de ce obosesti? te agiti tu?"

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput