DIN CANADA IN AUSTRALIA/NZ...???

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui marimar

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Va citesc intens pentru ca noi vrem din UK in Australia.

Daca aveti ceva info despre Adeleide astept cu drag, oricum scrieti ca eu va citesc avid.

Noe adaptare usoara, Marius succes la Ielts.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)


Luna,
de ce Adelaide?????
Daca m-as muta in Australia as alege Brisbane sau Perth.

-------
eu si cele 3 minuni ale mele
........
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

De ce Brisbane sau Perth?

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:


Pe scurt: Brisbane pentru ca l-am vizitat si mi-a placut, are vreme buna si plaji frumoase, e in plina dezvoltare, are universitati bine cotate, e aproape de Gold Coast si Sunshine Coast. Perth pentru ca are clima asemanatoare cu Italia si e intr-un avint economic fantastic deci relativ usor sa gasesti job.
Iar preturile la case, atit in Brisbane cit si in Perth sint mai bune decit in Sydney sau Melbourne.

-------
eu si cele 3 minuni ale mele
........
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mary Oz spune:

Queensland "The Smart State" sau "Sunshine State" asa ve-ti fi intampinat pe placutele de inmatriculare ale masinilor.Brisbane sau alintat BrisVegas ramane totusi cel mai cu "aussie spirit "dintre toate marile metropole australiene, putin mai la dos de "americanizare" sau "europenizare":)
Pt Luna 1 : E musai Adelaide? Noi am locuit acolo aproape 2 ani dupa care am ales ,unde de fapt, ar fi trebuit sa venim de prima data:).
Multa bafta pt indeplinirea visului australian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Interesant.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Marimar nu e batut in cuie Adelaide. Insa aici sunt mai multe emisiuni despre brits care se muta in Oz si Adelaide suna cel mai bine. Pretul la case foarte mic comparativ cu alte metropole (Sydney si Melbourne), relativ usor de gasit job, clima mediteraneana si accent usor de inteles.

Trebuie sa recunosc ca nu am luat in consideratie Brisbane, Perth stiu ca e in dezvoltare insa stiu ca inca e micut si destul de dificil de gasit job momentan.

Mary Oz imi poti spune cum a fost in Adelaide, de ce v-ati mutat, plusuri si minusuri si ce consideri ca are in plus Brisbane (fata de ce ai spus deja)?

Noi vom face o excursie in prealabil probabil la inceputul anului viitor sa vedem ce si cum.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchid spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna1


Mary Oz imi poti spune cum a fost in Adelaide, de ce v-ati mutat, plusuri si minusuri si ce consideri ca are in plus Brisbane (fata de ce ai spus deja)?




Mary si pe mine m-ar interesa mai multe despre Brisbane - cand ai tu timp poate ne spui si despre cartiere bune/rele sau recomandate/nerecomandate. Despre scoli ( de stat in principal) cam ce sti tu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchid spune:

Noua campanie de publicitatea a Ministerului Turismului din Au abia a fost lansata si se pare ca deja este controversata. Ce parere aveti?
http://www.youtube.com/watch?v=gQGMuxJ0vCc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchid spune:

Si movie trailer pentru filmul Australia care va fi lansat la inceputul lui noiembrie.
http://www.youtube.com/browse?s=mp






offtopic: cum se copiaza un link cu un movie ca sa apara ca un movie? adica sa apesi direct pe play si nu linkul youtube

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mary Oz spune:

Raspund mai greu pentru ca a trebuit updated computerul si chiar stau destul de rau cu timpul liber acum, lucrez full-time si numai in weekend mai prind computerul liber. Oricum daca omit ceva, o sa mai scrie si hubby si nu pentru ca el ar avea mai mult timp liber ci pentru ca el e mai "forumist" decat mine.
Din Adelaide ne-am mutat in primul rand pentru job-ul hubby-ului (refrigeration & airconditioning), fiind mai cald aici si joburile in domeniul asta sunt mai multe. Acum ca avem deja 2 ani de Brisbane as putea sa zic ca sunt ceva diferente intre Adelaide si Brisbane. Brisbane-ul e mai mare, mai frumos, oamenii mi se par mai deschisi mai aussie (daca as putea sa spun asa. In Adelaide e mult mai greu cu jobul daca nu esti in domeniu foarte cautat. In Adelaide eu am lucrat voluntar si hubby chiar daca e cu meseria f. cautata a fost platit prost. In Adelaide e mai frig pe timp de iarna iti trebuie calorifer si ziua, in Brisbane folosesti calorifeul maxim 3 luni si numai pe timp de noapte, ziua nu e nevoie. In Brisbane am gasit job mai repede si chiar in domeniul in care am si studiat (medical business & administration).Despre scoli nu pot sa spun ca ar fi diferenta intre cele doua state poate doar de varsta copilului si ca qld-erii ar fi mai laid back poate si pentru ca e mai cald. Oricum ar fi eu zic ca invatamantul e mai sistematic in Au mai ales ca se merge mai mult pe studiul a ceea ce ii place si vrea student-ul sa faca pe viitor, chiar daca nu se face atata materie ca in Ro. De cartiere, desi se spune ca Logan si Woodridge ar fi cele mai rau famate pentru ca acolo locuiesc cei mai multi unemployed, eu nu am auzit cazuri grave care sa se fi intamplat pe acolo, insa de obicei cam cele 2 si in jurul lor n-ar fi recomandate. Se stie cu cat esti mai aproape de city preturile la case sunt mai mari. Mie imi place mai mult sudul decat nordul Brisbane-ului poate si pentru ca locuind in sud m-am obisnuit mai mult aici, insa casele "queensland" nu prea imi plac. Acum nu se mai construisc tip qld dar mi se pare ca in nord sunt mai multe (sudul e mai nou si predomina mai mult casele din brick), ca sa nu mai spun ca sunt multe vechi si unele chiar neintretinute aproape de city(Anerley, Moorooka, etc.) Daca mai sunt intrebari scrieti si hubby o sa raspunda, el bate orasul mai mult decat mine datorita jobului si stie cam toate zonele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gecko spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Trebuie sa recunosc ca nu am luat in consideratie Brisbane, Perth stiu ca e in dezvoltare insa stiu ca inca e micut si destul de dificil de gasit job momentan.



doar o precizare, Perth e mai mare si la populatie si la suprafata decat Adelaide sigur ca asta neinsemnand neaparat ca se gaseste usor job...depinde de domeniu, piata etc.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_cities_in_Australia_by_population

si imi place aceasta pozitie 4 din clasamentul de mai jos:
http://en.wikipedia.org/wiki/World%27s_Most_Livable_Cities

Mergi la inceput