DIN CANADA IN AUSTRALIA/NZ...???

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

dodo, abia astept sa ajung!!!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mona_B

Citat:
citat din mesajul lui marius

Noi - deocamdata IELTS -> acte recunoastere diplome - ... dar in final Australia. Acolo.... hmmm inca nu am luat o decizie este mult prea devreme, mai sunt atatea de facut. Dar am inceput demersurile suntem pe drum cum s-ar spune.
Am un pic de trac pt Angela (ea este aplicant principal) cu examenul IELTS, dar si pt mine.


Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Marius, eu am dat IELTS aici nivel academic si am obtinut scorul cerut de universitatea la care am aplicat, a fost dificil, dar nu imposibil, si l-am preferat testului TOEFL.
Voi aveti nevoie de General Training IELTS, sotul meu l-a dat in Germania unde am aplicat pentru viza de Canada, si a luat scorul necesar fara mult stress; iata cateva tips: exersati mult partea de Listening care la IELTS general e cea mai challenging,la care majoritatea de non-native English speakers obtin cele mai putine puncte. La proba scris, de regula se cere sa compuneti ori o scrisoare catre o institutie, ori sa dezvoltati un subiect legat de tara de origine,teme de interes general, unde nu se cer cunostinte de specialitate.Pentru pregatire-in caz ca nu le-ati obtinut deja- cele mai bune sunt materialele celor de la Cambridge University.
O sa reusiti, fiti fara grija!
Australia a fost si visul nostru, dar ne-am decis in final pentru Europa de Vest,ca urmatoarea destinatie, la timpul potrivit.
Mult succes, sa va realizati visul!
Mona


Pentru mine va fi mai usor desi eu stau sesizabil mai bine decat Angela la acest capitol insa ea sta mult mai bine la alte capitole (varsta, specializare in facultate) suficient incat sa fie mai rentabil sa fie ea aplicantul principal. Anyway sper sa fie Ok si pt ea pana in nov. cand este examenul la TM. Adica asa sper. Alte probleme de principiu nu prea vad sa fie doar timpul da avem rabdare. Va fi bine simt eu asta. Nu ne-am decis incotro sa mergem acolo exista mai multe variante. Mai este pana atunci.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Desi sunt in Canada, dedic urmatoarea piesa tuturor celor indragostiti de OZ, including myself:

http://www.youtube.com/watch?v=DNT7uZf7lew
Enjoy!

Mona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Marius, Noe, mult succes !!

Mie mi-e un dor de NZ de innebunesc ( mai ales ca a venit frigul deja la Viena )

Noe, zici ca sotului ii place in Auckland ( chiar si pe vreme de iarna??) Oricum si iarna e verde totul, e frumos, miroase minunat, cred ca au inflorit si magnoliile....Eu va recomand cartierele din nordul orasului sau est ( eu sint legata de nord cu plajele multe si minunate..
Mi-ar fi placut sa va cunosc daca eram acolo ...

-------
eu si cele 3 minuni ale mele
........
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

S-au scuturat magnoliile, Marimar, si cameliile. A inceput primavara de ceva saptamini, insa vremea inca e up&down aici..Copiii au deja vacanta de primavara, la fel si eu (teoretic, ca tre sa pregatesc ultima parte a assignment-ului), insa e OK, inca sintem in post si e bine ca nu a dat caldura, peste o sapt poa'sa dea.
Marius, dupa cite-mi amintesc, daca aplicantul secundar nu intruneste punctajul de IELTS, are posibilitatea sa urmeze aici 550 ore de engleza la AMES si pt. asta tre sa le platesti din tara, nu mai stiu cit era, peste 1000 USD in orice caz. Nu stiu daca mai e valabila varianta dar poti intreba la consulat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai eu sper ca pt mine va fi Ok cu IELTS ca si aplicant secundar. Angela trebuie sa scoata 6.5 la toate modulele. Nu sunt interesat sa platesc bani, sunt interesat sa iau (sa ia) examenul. Va fi Ok dar e o chestiune si de timp (nu se invata peste noapte). Eu cred ca va fi bine.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Dodo,cine stie..daca imi conving consortul,desi slabe sanse....(nu ca eu as fi 100%convinsa,dar sunt inca tanara,am timp sa ma cnving daca o fi..)
Marimar,vin si eu la voi in 3 saptamani abia asteeept,chiar daca e frig!
Mona,ce curajosi sunteti,din germania,in Canada,acum vrei iarasi Europa si poate NZ,foarte interesant!
Marius,Noe succes!
PS;dodo,zici ca vine vara?e las c-o sa-ti trimit eu poze cu zapada,nu te iert nici anul asta!

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui diadaniela

eu sunt in Bucuresti! Christmas Island( de la semnatura) e doar o gluma.poveste veche pe Dc!


da! drumul e foarte lung !37 de ore zicea Dr ca a facut ,nu? a schimbat 3 avioane . destul de complicat. eu ii tot arunc sotului sagetele cu emigrarea acolo ,dar nu prea am spor deci tot ce-mi ramane e o vacanta frumoasa pe acolo.
te cred ca numeri secundele! si eu le-as numara!
Micuta cred ca o sa reziste bine calatoriei .fiica-mea a rezistat eroic pana la Singapore desi avea mititica si un pic de febra. noroc ca mi-au dat voie cu Nurofenul in avion.a adormit ea la Istanbul ,intre avioane ,a mai plans un picut cand s-a trezit ,dar pana la urma a fost totul ok.
drum bun sa aveti si sa va mearga de la excelent in sus!

,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana












da, a mers prin Thailanda, deci a schimbat in Germania si in Thailanda...
cu Bia vrem sa mergem prin Dubai (inca nu suntem siguri.) pentru ca schimbam doar acolo, desi al doilea zbor (Din Dubai in Auckland) va fi mai lung...
pt Dr a fost mai obositor drumul de intoarcere, in primul rand pt ca ii parea rau ca pleaca...plus ca abia isi revenise si se obisnuise acolo...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Va citesc intens pentru ca noi vrem din UK in Australia.

Daca aveti ceva info despre Adeleide astept cu drag, oricum scrieti ca eu va citesc avid.

Noe adaptare usoara, Marius succes la Ielts.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Va citesc intens pentru ca noi vrem din UK in Australia.

Daca aveti ceva info despre Adeleide astept cu drag, oricum scrieti ca eu va citesc avid.

Noe adaptare usoara, Marius succes la Ielts.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)


Luna,
de ce Adelaide?????
Daca m-as muta in Australia as alege Brisbane sau Perth.

-------
eu si cele 3 minuni ale mele
........
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput