Copil "avansat".Unde sa-l duc?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vistiana spune:

Mi-a si raspuns.Ma trimite la gradi montessori.Astea mi-au scapat,nu m-am interesat de ele,voi stiti ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina iulia spune:

si eu sunt interesata de subiect si inca foarte tare. am un pici de 2 ani si opt luni. nu stiu daca sa-i spu supradotat sau nu, dar te poti intelege cu el ca si cu un om mare. de la 1 an si 8 luni stie toate culorile in limba romana, ami apoi le-a invatat in limba araba si in engleza. vorbeste cu mine romana, cu tatal sau in araba si asa, de distractie, in engleza. dar pot sa spun ca stie engleza mai bine decat araba, precizez ca eu si tatal lui vorbim in limba engleza acasa. asta e limba noastra de comunicare.
a fost si piciul meu la o gradi de carite pt cateva luni, dar l-am retras pt ca la un moment dat a facut o pmeuminie urata la amndoi plamanii, dupa ce inainte a facut toxinfectie alimentara de cateva ori. asa ca, desi am dat"cu carul" nu am avut nici o liniste cu el la gradi, ci doar necazuri.
acolo nu a invatat nimic nou, doar ca a fost teatrul de papusi de vreo doua ori si ingrijitoarele mi-au spus ca a fost deosebit de atent la teatru, iar mai apoi m-au intrebat daca stiu ca copilul meu stie toate culorile. va dat seama ca am zambit si i-am spus ca el le stie in toate cele trei limbi.
faza e cam asa, acum e acasa, el sufera dupa copilasi pt ca el a fost singurul copil din taota gradinita care nu a plans niciodata ca mama lui il lasa acolo. el a stiut ca vin dupa el pt ca i-am povestit , inainte cu doua saptamani de inceperea gradinitei am inceput sa-i explic ca acolo vor fii copilasi cu care se va juca, vor manca impreuna si vor dormii fiecare in patutul lui samd. deci nu a avut nici un soc emotional. a inteles si toata pregatirea mea de doua saptamani nu a fost in van.
dar acum e acasa si parca il simt nu prea in largul lui, i-am luat carti cu povesti, carti cu actibilduri, le rasfoim mereu, scriem cu carioci, am invatat sa facem o tentativa de cerc mai neregulat si semamand mai mult cu un oval si altele la fel.
sunt si eu interesata de aceste gradinite pe copilasi care vor sa mearga inainte.
poate aflam mai multe. va rog si eu.

"Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu
cu drag de forum, corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cruis spune:

Nu am experiente personale, dar intr-adevar am auzit lucruri foarte bune despre montessori de la alti parinti si m-am interesat de waldorf ca alternativa de liceu pentru fiul meu, daca, poate, intr-o zi ne-am intoarce in ro si nu e liceu englez. Filozofiile lor sint foarte imbietoare, chiar extraordinare si n-as sta pe ginduri in a le considera ca alternativa. Dar cum nu poti elimina factorul uman, in final depinde si de teacher. Iar standardele difera chiar intre gradinite/scoli de acelasi fel, asa cum difera si la stat... Nu exista garantii.
Singura sansa, mers si vazut, de mai multe ori chiar...

Lilach, totul e bine cind se termina cu bine! Nu catalogarea e importanta ci faptul ca si-au gasit mediul in care s-au putut dezvolta mai fericiti!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vistiana spune:

Sunt inca in cautare de gr.Dar cred ca o sa-l mut din toamna,va fi greu caci lui David ii place mult aici.Daca nu era pretul asta exorbitant nu-mi mai pasa ca nu invata nimic,conta doar ca se simte bine.Poate dupa vacanta de vara sa fie mai usor..
Duminica mergem la muzeul national de arta.Se tine acolo un cerc de arta cam din 3 in 3 sapt.E a doua oara cand participam si i-a placut enorm,pacat ca nu e mai des...Data trecuta au facut sculptura moderna,suntem curiosi ce-o sa fie duminica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriel.d spune:

Doamna Vistriana, nu ascultati ce va spune doamna Raluca(bine intentionata, dar in necunostinta de cauza), florin colceag ar trebui sa se afle la manastire pentru iertarea pacatelor sale(care nu sunt putine), ci nu la catedra. Nu vreau sa contest aici realizarile lui f.c.in plan personal(P.H.D ), trebuie insa sa va previn de faptul ca acest tortionar, ca pedagog este un zero barat. Am avut ocazia in urma cu saptesprezece ani sa fac cunostinta, mai bine zis ceafa mea a facut cunostinta cu palma sa de dimensiunile unei cupe de excavator si pot spune ca asta s-a intamplat in repetate randuri. Deunazi l-am vazut la televizor la "Vorba lu' Dinescu" nevenindu-mi sa-mi cred ochilor ca asa o jigodie are obrazul sa-si mai arate fata de schingiuitor de caractere, m-a izbit (de aceasta data doar la figurat)nonsalanta, ca sa nu spun nesimtirea cu care acest calau incearca sa dea lectii altora.Doamna Vistriana, nu va lasati copilul pe mana acestui sadic. Numele meu si adresa de mail sunt publice, asta in caz ca doreste cineva sa ma dea in judecata pentru calomnie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vistiana spune:

Gabi,sa inteleg ca ai fost elevul lui sau ce s-a intamplat? Iti multumesc pentru avertizare si-mi pare rau pentru suferinta ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martor_vizual spune:


Am o rugaminte. Organizam un festival de arta contemporana (foto, video and new media). In cadrul acestui festival va exista o licitatie. Parte din fondurile obtinute dorim sa le donam copiilor supradotati. O varianta ar fi catre o fundatie (dar nu stim nici una), alta direct catre copii respectivi. Suma nu va fi foarte mare, dar e o suma cu care se poate face ceva. Puteti sa imi dati un sfat in aceasta directie? Poate sa alegem in urma unor recomandari doi copii de virste de gen 12-14 ani carora sa le donam suma de bani sau un computer sau ceva care sa ii ajute?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Cu ce putem sa te ajutam Razvan?
Spune-mi daca inteleg eu bine. Organizatia voastra vrea sa doneze o anumita suma de bani (sub forma unui cadou) unor copii supradotati (probabil dintre cei din familii cu venituri mici)?
Virsta trebuie neaparat cuprinsa intre 12-14 ani?
Copiii pot fi din orice zona a Romaniei?
Felicitari pentru initiativa!
Asteptam raspunsurile tale ca sa ne apucam sa gasim micutii norocosi,
Andrada

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelalte stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vistiana spune:

Felicitari pentru initiativa!Am vazut odata la tv o minune de baietel destept foc intr-un sat nu stiu unde care-si dorea f tare un calculator.Mi-a parut tare rau ca n-am prins numele satului.Sper ca donatiile voastre sa ajunga unde trebuie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martor_vizual spune:

multumesc pentru raspunsuri. cred ca merita sa incercam sa ajutam (atit cit ne sta in putere) si pe cei supradotati.
nu trebuie sa fie obligatoriu acea virsta. este o preferinta.
daca ne puteti ajuta v-am fi recunoscatori.
poate imi scrieti direct: razvan.ion@pcnet.ro nu intru des pe acest forum. am intrat acum pentru a va cere ajutorul.

Mergi la inceput