Cadouri la educatoare-gradi particulara?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

quote:
Originally posted by diana904

Daca o iei ca pe o obligatie, si eu raspund categoric NU. Nu ai nici o obligatie (de fapt nici la stat nu ar trebui sa fie!). DAca in schimb esti multumita si-ti face placere sa dai ceva eu zic ca e ok. Si copiii mei sint la gradi particulara si am sa fac cite un mic cadouas educatoarelor si directoarei...dar nu o fac pentru ca m-as simti obligata sau pentru ca mi-ar fi teama ca nu ar fi tratati la fel copiii. Imi face placere si am sa spun imediat si de ce. In primul rind pentru ca educatoarele sint foarte apropiate de ei si au invatat o multime de lucruri, e f clar ca fetele astea chiar au muncit mult cu copiii. La serbari (anul acesta au avut serbarea Toamnei, serbare de 1 Decembrie si luni vor avea serbarea de Craciun, dar ma refer si la cele de anul trecut) copiii primesc din partea gradinitei cite un mic cadouas, dulciuri si cite o jucarioara iar noi parintii sintem serviti cu platouri cu prajituri, checuri etc facute in casa pentru care nu platim nimic ( la alta gradi ni se cereau cite 3-400 000 si asta acu vreo 2 ani pentru acelasi lucru). De ziua fiecarui copil se face tort la gradinita si primeste cite un cadou mai consistent, tot fara a ni se cere nimic in plus (CAtinca de ex a primit o bluza). Si nu in ultimul rind, faptul ca de n ori mi s-a intimplat sa citesc meniul copiilor si sa mor de pofta ca apoi directoarea sa-mi aduca ba juma de cozonac, ba o punguta cu gogosi proaspete, ba un borcan cu zacusca etc (toate facute in casa, super bune).De Mos Nicolae au primit o punguta consistenta cu dulciuri tot din partea gradinitei.
Deci nu ma simt obligata, dar imi face placere ca de Craciun sa le ofer o mica atentie.



diana, care-i gradinita asta ca tare suna bine? Si cum din primavara trebuie sa cautam si noi gradinita, chiar ma intereseaza!


Ruxi si Clara pisicuta, 19 aug 2002
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=12172 ( Povestea nasterii )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Noi suntem la o gradi de stat si educatoarele au hotarat ca fiecare parinte sa vina cu cadoul pentru copil cu o zi inaintea serbarii, cadou care sa intre intr-o punga obisnuita. Nici vorba de cadou comun tuturor copiilor, deci ce sa mai vorbim de cadou comun educatoarelor.
Faza penibila a fost dupa ce a venit mosul si a impoartit cadourile astea individuale, ca li s-a interzis copiilor sa le deschida, tocmai pentru a nu creea discuitii intre ei...si doar asta era bucuria copiilor, nu? sa deschida sa vada ce au primit. Pna la urtma cam jumatate din pungi s-au vdesfacut, dar in cadru restrans, adica numai cu parintii alaturi.
In ce priveste cadourile pentru educatoare, noi am optat pentru ceva simbolic, adica o coronita de brad naturala decorata de Craciun, plus eternul pahet de cafea, dar, ceea ce este mai important, o felicitare scrisa chiar de Miruna, cu literekle inegale si chiar cu textul dorit de ea! Eu, daca as fi fost educatoare, m-ar fi bucurat teribil partea cu felicitarea...

Numai bine, sarbatori fericite,
Boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emma27 spune:

Sunt cam noua pe aici,asa ca ma scuzati dc ma bag ca musca in lapte,dar,sincer,credeam ca eu stau cel mai prost la capitolul gradinita.Si mandra mea e la o gradi particulara,dau 80 euro,dar program de la 7 la 19,mese incluse.Mos Nicolae le-a adus doar niste dulciuri,pt care nu am dat nimic,iar pt mos Craciun,noi ,parintii am hoatarat ca un 200 lei e de ajuns,mai ales ca primesc acasa jucarii cu varf si indesat.Cat despre institutoare,100 mii de copil e de ajuns,pt a le lua o atentie de 200 mii,desi nu toate isi dau interesul,parca nu ar fi gradinita particulara.Serbarea nu e f elaborata, are un mic program artistic si se bazeaza mai mult pe intalnirea cu Mosul si reunirea parintilor cu copii.Deci acum sunt cu inima impacata,aveam ca ne toc de bani in continuu,dar vad ca sunt si parinti care sunt mai jupuiti decat mine.

Ema

Mergi la inceput