Cadouri la educatoare-gradi particulara?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Noi suntem la gradinita particulara, dam 95 Euro pe luna (program pana la ora 13 fara masa) si asta include in luna decembrie inchiriere sala pentru serbare si cadouri pentru copii. In mos de obicei costumeaza pe cineva din gradinita, anul trecut a fost portarul. In general taxa include si deplasari la circ, teatru sau locuri de joaca.
Luam bomboane si pentru educatoare si pentru profesoarele de muzica, desen, engleza si dans.In fond e Craciunul si se fac cadouri, nu cred ca poti considera o cutie de bomboane (asortata cu o felicitare desenata si scrisa chiar de copil) spaga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Ce pot sa va spun eu....e ca si in Canada se duc cadouri educatoarelor/profesoarelor, ca sa nu mai credti ca e moda pur romaneasca....nah

Cristina

noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adilushu1 spune:

Si noi credem ca un mic cadou pt educatoare e un gest frumos, nimic scump, doar un mic gest in spiritul Sarbatorilor.

Pt Mos Nicolae si Mos Craciun am platit cam 600,000, au luat la toti copiii acelasi cadou, de calitate, dupa ce s-au consultat cu parintii.

1

Life is full of surprises, eat your dessert first!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claza spune:

Ce bine ca ati deschis subiectul asta!
Si Ilinca mea tot asa, la gradinita particulara unde platim destul de mult pentru program 8-12 fara mancare. Mai mult decat atat, are asa: diriginta, profa de engleza, franceza, germana, sport, plus 2 ingrijitoare... Nu stiu cum sa fac, daca le iau la fiecare cate ceva mai consistent dau faliment, iar daca le duc doar o cutie de bomboane ma tem ca ma fac de ras, sau mai rau, ca se supara ele...
Chiar ca as vrea sa le duc un mic dar, sunt toate foarte dragute si se poarta frumos oricum, vreau sa le arat cumva ca le apreciem pentru ceea ce fac. As cauta ceva cu specific de Sarbatori dar care sa nu coste o avere (poate ceva decoratiuni, globulete, lumanari? si cu o felicitare?)
Va mai urmaresc, poate mai are cineva idei mai bune.

_
iaca si noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodedi spune:

Cred ca ar fi mai bine sa se adune de la parinti bani sa se faca un cadou comun si atunci costa mai putin pentru fiecare in parte, si e mai scump in general!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Marina, pliiiz, imi zici si mie la ce gradi ai dat-o pana la urma? Ca ne-am mai conversat noi despre gradi din Tineretului si trebuie sa ne orientam si noi pt o gradi de la toamna.

Si eu cred ca cel mai simplu e sa se stranga bani si sa se cumpere ceva la comun. La cresa eu le-am luat la fiecare ingrijitoare care se ocupa direct de copilul meu cate un pachetel pentru ca sunt foarte dragute si amabile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

lavi ti-am mai zis la un subiect...nu am dat-o la nici o gradi in tineretului pt ca cele care acceptau bb de 2 ani nu mi-au placut.
Am ales o gradi langa Mall, de care pana acum sunt multumita, Maria s-a adaptat, e la 5 min de noi cu masina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Scuze, Marina, atunci n-am mai intrat cateva zile, si n-am mai gasit subiectul. Nici nu l-oi fi cautat destul...

Noi cred ca o sa ne jucam sansele la Tohani. Ni se pare mult totusi o gradi particulara si ne convine cel mai tare programul de la stat - pana pe la 4-5. Dar daca nu reusim la Tohani, voiam niste solutii de rezerva..

Mersi pt raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

Raspunsul meu la intrebarea initiala a Marinei este categoric NU. Ana este tot la o gradinita particulara si cred ca este suficient cit platim pe luna. Nu mi se pare corect ca atita timp cit intre mine si gradinita exista un contract de pe urma caruia eu capat un copil "scolit" , iar ea (gradinita) are un profit la care eu contribui, sa mai si "cotizez" in plus pt cadouri, indiferent de ocazie.

Consider ca este o afecere privata: gradinita mi-a impus niste costuri pe care eu am acceptat sa le platesc, eu NU mai dau nimic altceva in afara acestor sume. Daca se dorea rezolvarea acestei probleme cu bani de la parinti, sumele trebuiau incluse de la inceput in taxa lunara.
Parerea mea.

Carmen

"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume. "
(Enriyeu Castaldo)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Daca o iei ca pe o obligatie, si eu raspund categoric NU. Nu ai nici o obligatie (de fapt nici la stat nu ar trebui sa fie!). DAca in schimb esti multumita si-ti face placere sa dai ceva eu zic ca e ok. Si copiii mei sint la gradi particulara si am sa fac cite un mic cadouas educatoarelor si directoarei...dar nu o fac pentru ca m-as simti obligata sau pentru ca mi-ar fi teama ca nu ar fi tratati la fel copiii. Imi face placere si am sa spun imediat si de ce. In primul rind pentru ca educatoarele sint foarte apropiate de ei si au invatat o multime de lucruri, e f clar ca fetele astea chiar au muncit mult cu copiii. La serbari (anul acesta au avut serbarea Toamnei, serbare de 1 Decembrie si luni vor avea serbarea de Craciun, dar ma refer si la cele de anul trecut) copiii primesc din partea gradinitei cite un mic cadouas, dulciuri si cite o jucarioara iar noi parintii sintem serviti cu platouri cu prajituri, checuri etc facute in casa pentru care nu platim nimic ( la alta gradi ni se cereau cite 3-400 000 si asta acu vreo 2 ani pentru acelasi lucru). De ziua fiecarui copil se face tort la gradinita si primeste cite un cadou mai consistent, tot fara a ni se cere nimic in plus (CAtinca de ex a primit o bluza). Si nu in ultimul rind, faptul ca de n ori mi s-a intimplat sa citesc meniul copiilor si sa mor de pofta ca apoi directoarea sa-mi aduca ba juma de cozonac, ba o punguta cu gogosi proaspete, ba un borcan cu zacusca etc (toate facute in casa, super bune).De Mos Nicolae au primit o punguta consistenta cu dulciuri tot din partea gradinitei.
Deci nu ma simt obligata, dar imi face placere ca de Craciun sa le ofer o mica atentie.

Mergi la inceput