Cadouri la educatoare-gradi particulara?

Cadouri la educatoare-gradi particulara? | Autor: Marina

Link direct la acest mesaj

S-a discutat tangential la sub cu Mosul, dar imi permit sa pun intrebarea separat pt ca ma macina :
Maria e la gradi particulara, dau o suta si ceva de euroi si sta pana la ora 2. E de 3 sapt la gradi si sambata au si ei serbare.Mosul a fost 500000 dar nu am habar daca include ceva si pt educatoare.

Asa la grupa mariei sunt 2 educatoare si o ingrijitoare , plus personal si alte alea...tb sa le iau ceva? Poate sunt cinica dar la o gradi la care dau o carutza de bani taxa , plus taxa de mos, plus 300000 caseta video plus plus mi se pare ciudat ca copilul meu sa fie judecat in functie de cadourile oferite educatoarelor. Am cu totul alte pretentii de la sistemul privat si nu mi se pare normal sa-mi fac griji de astea.....dar uite ca-mi fac.

Deci dam sau nu? Daca da cui si ce anume?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alecxa spune:

Eu zic ca n-ar trebui sa dam. Din contra, ei ar trebui sa dea un cadou copiilor. Noi primim cadouri de la cineva?
alecxa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Eh, Marina, daca-ti spun cat dau eu, sare lumea-n sus. Pentru serbarea de Craciun, dau 1,5 milioane. Am inteles ca iau cadouri la copii, de Mos Nicolae au primit cadouri, le lasase Mosul pe balcon, ca nu aveau ghetele curate. Apoi, mai intra taxa pentru inchirierea salii, decorarea salii si am inteles ca la sfarsit se organizeaza un bufet. AAAAAAAA si inca ceva. Se inchiriaza costume. Alex e printul din Alba ca Zapada si mi-a venit acum ca l-au pus si vanatorul, ca-i trebuie costum de vanator (pe langa asta ne mai trebuie si costum national ). Dar m-am trezit cu telefon de la doamna, daca am rezolvat cu costumele, ca pe ala de vanator il vor inchiria, ca sa nu ma mai chinui eu. Cred ca ne-ar fi dat si costumul national, daca era cazul. Asa ca, am oftat si am dat.
Cat despre cadouri la doamne, ca sa-ti zic, cat sunt eu de contra, ma gandesc ca o mica atentie de sarbatori, bucara pe oricine. Le-as duce flori, dar ma gandesc ca sunt prea voluminoase si mi-e lene sa le car . Asa ca m-am orientat catre ceva, care ajunge la cam acelasi pret. Daca vrei detalii, imi dai un pm sau un telefon.
Si nu dati cu pietre, ca dau cu placere, nu mituiesc, e pur si simplu un cadou.

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

de ce sa dau cu pietre frate? ca de asta vreu sa discut sa ma luminez din experientza voastra.
As prefera sa puie anuntz...100000 sau cat vor pt educatoare si gata sa nu-mi mai bat eu capul d'aiurea.
Asta cu florile mi se pare un gest frumos si elegant...da nu era vorba de flori ci de parfumele, cafelutze si alte nebuneli de astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Marina, anunt pentru ele n-or sa puna niciodata. Cine vrea le duce, cine nu, nu. Ce ti-au cerut, sunt bani pentru cadou copil si chetulieli pentru bradut si alte cele. Parfumelele si alte nebuneli... in functie de fiecare. Eu am decis sa le duc.

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

cl m-am prins ca esti inima larga...gata cu tine nu mai vorbesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Ay, may, nu ma mai primesti aici?

,
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

In mod evident, nici la alea particulare si nici la alea de stat, copii nu ar trebui tratati dupa valoarea cadourilor pe care le primesc educatoarele.
Iarasi cred ca e de bun simt ca hotararea de a strange niste sume, precum si marimea acestor sume ar trebui sa apartina comitetului de parinti si nu sa fie ceva impus.
Si cu toate astea eu zic ca e normal sa le ducem cate un mic cadou de sarbatori. In definitiv sunt niste persoane cu care ar trebui sa avem o relatie frumoasa, de colaborare daca nu chiar de prietenie. Nu e normal sa facem cadouri prietenilor ?
La noi (la stat) nu s-au cerut bani nici pentru Mos Niculae, nici pentru Mos Craciun, nici pentru serbare. Copii primesc cadouri din partea gradinitei. De Mos Niculae au primit un pachet de dulciuri destul de consistent si de scump.


vlad
ps.Maine avem serbarea si avem neste emotii ...
pps. Pseudo-serbare ca majoritatea copiilor sunt acasa din cauza de varicela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Tata lu Toma, si la voi e varicela???? Si la gradinita lui Alex, au fost doua cazuri pana acum, unul la grupa mica, iar altul la grupa mare. Mi-e si teama, ca noi avem sambata serbarea si sper sa nu se imbolnaveasca, macar pana atunci.
Marina, scuze pentru off topic!

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

tati mai ca m-ai convins sa iau si niste bomboane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

La noi:
- gradi particulara
- nu s-au cerut nici un fel de bani ptr. mos, serbare, cadou
- bomboane sau flori cred ca e OK.

Mergi la inceput