M-am hotarat............adoptie(partea a-8-a)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Buna ziua mamici,iata ca reusesc si eu sa-mi fac putin timp pentru a asterne cateva randuri.Anca este in asteptarea lui Mos Craciun,se joaca deja cu "batu",adica bradul si "mananca",atat la propriu cat si la figurativ "cata",adica cartea.Are o versiune proprie pentru "Alba ca Zapada".Suna cam asa:Tita(fetita),apte(are in mana o galeata cu lapte).Nenea "au"(rau)-vanatorul,o sperie pe fetita care face "iiii"(moment in care mimeaza sperietura).Fetita ajunge in padure,unde ii intalneste pe "bebe cacu"(bebe,adica piticii,cu caciuli).Le pune masa si stau pe "caun"(scaun) si papa "apa,apte si papa".Mai departe "tita nani"(fetita face nani) si vine printul cel bun care ii da "pup"(moment in care pupa si ea fetita din poza).
Alta "cata"(carte) preferata este cea cu animale domestice,carora a invatat sa le spuna in felul ei:"cau"(calu),"caca"(vaca),"ata"(rata),"puiu"(titlu generic pentru toate pasarile din ograda),"oia"(oaia).Dupa care,trecem la lectia nr.2,in care reproducem cum face fiecare animal in parte si lectia nr.3,in care le identificam partile corpului.
Nu ne mai intereseaza nici o jucarie(poate ca doar telefonul mobil)si in rest "studiu si numai studiu"...
Cam atat despre noi.Ma bucur sincer sa aflu ca sunteti niste mamici adevarate si ca reusiti sa le faceti fata micilor "teroristi".
Va doresc sa petreceti cele mai frumoase sarbatori de iarna si sa-l asteptati cu drag pe Mos Craciun.
Daca va face placere ,vedeti ca avem poze noi.

Meme
http://community.webshots.com/user/danancamm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabel spune:

Aissa, daca te linisteste cu ceva, s-ar putea sa fie doar o faza. Si baietelul meu vomita cu tot sufletul, uneori mai vomita si acum, desi e baiat mare, are 6 luni! Spre marea mea mangaiere sufleteasca, avea o preferinta speciala pentru taica-su cand era vorba de regurgitat. o sa-i treaca. Inceea ce priveste faza cu , o sa iti treaca si asta. Mie, in primele doua luni, dupa o experienta de neinvidiat in maternitate, imi era frica sa ma apropii de geam, sa nu care cumva sa-mi vina vreo idee... Cat despre instinctul de mama, nu are nimic de-a face cu , dar asta cred ca o stii si tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Multumesc pentru incurajari. Ieri, sa nu-i fie de deochi a avut o zi linistita. Nici macar nu ne-am mai plimbat. Doar ca am stat in brate, pe marginea patului (regula de baza e ca pozitia sa-i fie comoda printesei nu mie!) si nu mi-a dat afara decat un pic in momentul in care am fost sunata de la serviciu si nu i-am mai acordat toata atentia. Am priceput in sfarsit ca tot secretul este sa NU incerc sa o pun jos inainte de o ora jumate. Asta e, pana o sa trecem la mancari mai solide... Nu am ajuns la faza la care sa nu ma apropii de geam, si stau la etajul 10, doamne fereste. Mai mult ma necajesc pentru ca o vad ca isi face ambitia cu mine dar pe seama ei. Eu m-am obisnuit deja, fac streaptease instantaneu cand ma umple pe bluze, dar ma gandesc la ea ca nu tine laptele in burtica. Sper ca si azi sa fie la fel de cuminte. Oricum, dimineata s-a trezit la 5 si masa trebuia sa fie pe la 7 asa ca i-am dat ceai sperand sa mai adoarma. As! La un moment dat ii zic ca mai vreau o ora de somn si daca as fi fost cu camera pregatita sa o filmez eram buna de Oscar! Mi-a tras un chicotit atat de tare, de parca mi-ar fi spus "asta s-o crezi tu!" Am ras cu Tony de am speriat-o ca ea fiind la mine in brate si eu ma scuturam de ras de nu stia saraca ce se intampla.
Nu as fi vrut sa iesim din casa nici azi, dar din pacate trebuie. Am vorbit cu d-na de la sect.5 care s-a ocupat de dosarul nostru si i-am spus ca avem incredintarea facuta de Ilfov si am intrebat daca trebuie sa ducem dosarul la 5. Ea fiind in concediu a zis ca nu, dupa Revelion, dar apoi ne-a sunat si ne-a pus sa mergem sa luam certificat medical de la Eforie si sa dam declaratie notariala cum ca am luat la cunostinta starea de sanatate. Si aici am o nelamurire. Mie nu mi s-a dat nimic d.p.d.v medical in afara de iesirea din spital pe care scrie cu cat s-a nascut, ce medicatie a primit si "cotele" la 1 luna si la 2 luni. D-na de la DPC Ilfov ne-a spus ca i s-au facut teste HIV, sifilis...dar eu nu am nici un fel de analize pe nicaieri. VOi ati primit un astfel de dosar medical sau toate analizele i le-ati facut voi? Ma intreb de ce trebuie sa dau eu declaratie ca am luat la cunostinta de starea de sanatate cand de fapt stiu foarte putin. Se refera la faptul ca as fi putut eu sa-i fac teste in acest timp sau ar fi trebuit sa-mi dea cineva niste date?

Alexandra


Cristina, mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Am fost sa iau certificatul si dr m-a intrebat de analize. Am sunat la maternitatea de unde am luat-o si au zis ca pt.sifilis au testat-o, dar pt HIV nu asa ca maine ma duc sa o intep ca mi-a intrat un cui la suflet. Sa-mi tineti pumnii, va rog.

Alexandra


Cristina, mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Sanziana - multumim mult pentru aprecieri!!! Chiar imi faceam curajj sa mai pun poze noi cu pisoiul meu pentru ca, vorba aceea, avem 7 luni si 2 zile acuma!!!! Si eu sunt tare mandra de el! Mi se pare, ca oricarei ciori care se respecta, cel mai frumos copil din lume!!!!

Aissa - ai incercat sa ii bagi in laptic o lingurita sau doua de Crema de Aroz de la Hero (este faina de orez, care ingroasa putin laptele si ajuta bebelusul sa il tina mai bine in stomacel). Este posibil sa nu se inchida foarte bine orificiul de comunicare dintre esofag si stomac!!!
In ceea ce priveste dosarul medical, nici noi nu am primit altceva decat foaia de observatie de pana la plecarea din centrul de plasament. I-am facut noi analizele pentru HIV, sifilis si antigen de hepatita B si cu o copie dupa rezultatele respective ne-am dus la notariat. Sa nu uiti sa iti reinnoiesti si cazierele judiciare si vezi de cand ai facut analizele medicale, pentru ca au valabilitate de 3 luni si alea!!! Noi doar ce am scapat de dosarul de incredintare acum o luna.
Rozi - felicitari pentru adormirea gandacului in patutul personal.

Eric cred ca trece prin ceva schimbari ca ne-a capiat in ultimele 2 zile. Aseara, daca va puteti imagina asa ceva, s-a culcat la 1 noaptea. Si eu si Viorel si mama eram capiati deja. Ne jucam pe sus, pe canapea, pe jos, cu jucarelele, etc. Nici cainii nu mai erau de gasit! Se culcasera si nu mai erau interesati de el deloc. Pana si Baron il parasise de-acuma. Am zis merci cand in sfarsit s-a hotarat sa se culce. Nu mananca asa cum ar trebui si este cam marait. Dar treaba cu dormitul in dodii ne seaca cel mai tare.
Tot ii pipai gingiuta de sus sa vad daca dintii aia nu au nici un gand. Dar nu au!!!

Ma rog, va pup pe toate, si ... ne mai citim pe net!!!


Oana si bb Eric (20.05.2004)
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/oana_mm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna la toate fetele,
mai revenim si noi pe aici macar sa va dorim la toate Sarbatori Fericite si un An Nou cat mai bun , plin de realizari, sanatate si la fetele care inca nu au puiul acasa sa vina si la ele Mosu' cu un bebe.Noi astazi am avut serbarea si suntem multumiti ca ne-am spus poeziile bine dar incet de nu prea au auzit multi, in schimb nu a cantat nimic Alexandru cu ceilalti copii ( dar a stat macar cu ceilalti copii si cred ca a luat la studiat toate persoanele din asistenta).Personal eu sunt multumita de evolutia lui deoarece acum canta , spune poezii, stie literele si toate cifrele si ce ma bucura cel mai mult este preferinta lui pentru carti.La varsta lui este in stare sa stea si cate o ora sa citim la rand toate povestile si toate poeziile in schimb refuza televizorul si desenele animate de pe calculator.E timp si pentru asta si nu vreau deloc sa-l grabesc.Deocamdata am pus doar cateva fotografii de luna asta dar sper sa mai pot adauga si dupa ce facem bradul acasa.Am renuntat la ideea de a veni Mos Craciun la noi in realitate deoarece am simtit o oarecare teama la Alexandru la ideea de mos acasa la noi.Oricum debea astept sa-i vad reactia la aparitia bradului si cadurilor.
Numai bine si sa ne regasim cu bine in anul ce vine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

iar aici aveti adresa cu fotografiile de luna aceasta:
http://community.webshots.com/user/irinaina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Oana fainosul pot sa i-l bag deja? Aveam impresia ca merge dupa 4 luni si ea nu are inca 3. Si chiar, dupa ce face 3 luni se considera ca e in luna a 4-a, dar la cele pe care scrie dupa luna a 4-a inseamna dupa ce face 4 luni, nu? Sper ca scriu coerent ca sunt obosita si cu ea in brate si scriu cu stanga.
Iar de analize si caziere am nevoie acum? Eu am inredintarea data pe 17 dec. Cei de la 5 ne-au zis oricum sa venim dupa sarbatori. Declaratia la notar am dat-o ieri.

Alexandra


Cristina, mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Din cate stiu eu - dar e bine sa verifici si tu pe cutie, ca eu nu am acum nici una in casa - Crema de Aroz de la Hero nu are gluten. Si pe cutie scrie sa ii pui un numar de lingurite egal cu numarul de luni al copilului. Deci tu ar trebui sa ii pui trei lingurite. Eu zic sa ii pui numai una ca sa vezi cum se comporta!!!
Ah - si ai grija sa pui in lapticul rece, inainte de a/l incalzi ca altfel ti se face cocoloase de nu mai trece prin tetina!!!!

Oana si bb Eric (20.05.2004)
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/oana_mm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Va citesc de mult si sper sa nu va suparati ca va raspund si eu.
Oana - Cred ca Eric va avea in curand dintisori. Uite-te daca nu are gingia umflata si sa ai in casa Dentinox si/sau Calgel si Nurofen.
Aissa - eu i-am dat Cereleale DUPA ce a implinit 4 luni. asa mi-a recomandat dr. Daca ia in greutate nu conteaza cat regurgiteaza. Monica a regurgitat in cantitati enorme pana la 6 luni si in cantitati mai mici pana pe la 8-9 luni. Este si a fost sanatoasa, chiar grasuta. Oricum mizeria pe care o face e mare , chiar mai mare dupa ce nu a mai regurgitat (de ce oare o vrea sa astupe piureul scapat pe covor frecandu-l cu piciorul nu o sa inteleg niciodata ).
Pupicei tutoror

Sorana si Monica (2 ani)

Mergi la inceput