Cat costa mosul de la gradi?

Cat costa mosul de la gradi? | Autor: camelia.t

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,
Noi suntem primul an la gradi si deseara avem o sedinta (scurta n-i s-a spus).Dupa cum banuiesc eu va trebui sa cotizam pentru "mos". Din experienta voastra cam ce presupune asta?(ma refer in cifre si nu numai)
Multumim !Pa

camelia si Fineas (n.28.10.2001)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

La noi la gradi...Mosul pt copii ne costa 200.000 lei/pers....si mosul pentru educatoare...100.000 lei/pers...

Cam asta este...iar jucariile copiilor..care or sa fie cumparate la fel pt toti....adica de ex: masinute la fel pt baietei si papusi pt fetite...

Maria&Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina-alina spune:

la noi la gradi mosul pentru copii "costa"250000 si pentru educatoare noi ne-am gindit tot la 100000.
sper din suflet sa iasa ceva fain!!!!!anul asta noi parintii nu aflam decit prin "invaluire" ce se intimpla pentru ca cei de la gradi:educatoare,ingrijitoare +copii ne fac O SURPRIZA!
va pupacim cu drag
Andreea si eu


http://communty.webshots.com/user/gianinaalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Noi suntem la gradi de stat.
Anul trecut s-au strans cate 100.000lei pentru copil,cadoul a fost compus din:
-un ou kinder(20.000lei)
-o ciocolata(10.000-15.000lei)
-un suc cu pai(12.000lei)
-un mis Craciun cu ventuza pentru geam(20.000lei)
si alte dulciuri.

Avand in vedere ca respectivul MOS vine si acasa,si la bunici,am stabilit la sedinta ca la gradi sa fie ceva mai mic,ca sa-si permita toti parintii din grupa.

Pentru educatoare si ingrijitoare fiecare parinte a adus cate o mica atentie,nu s-a dorit strangerea unei sume pentru un cadou mai substantial.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zulu spune:

buna fetele!
noi suntem la aceeasi gradi ca Vladut a lui Maria, deci sumele le stiti deja..
Ah.. deci primim papusi ca sa nu mai vina si acasa mosu' tot cu papusi.. pentru ca azi mosu' pleca prin magazine..
si inca ceva maria, nu stiam ca trebuie sa dam 100.000 pt. educatoare.. noua ne-au zis numai de cadourile pt. cei mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:


Si noi suntem tot in primul an.

Spre marea mea mirare, desi suntem la o gradi de stat fara prea multe pretentii (pana acum cel putin) educatoarea ne-a spus ca va urma o sedinta pentru Mos si la intrebarea mea cam la ce suma s-au gandit a spus 400.000 lei. M-a intrebat cum mi se pare si daca prefer sa cumpere ei cadouri sau sa le aducem noi de acasa. Eu i-am spus ca mi se pare cam mult si ca prefer sa aduc eu cadoul de acasa. Atunci a spus si ea ca pana acum parintii cu care a vorbit au raspuns la fel ca mine si ca se gandeste sa cumpere niste pungi la fel pentru toti copii, ca sa para cadourile asemanatoare. Mult mai bine asa, zic eu. Mai ales ca fiecare copil isi doreste altceva, si e greu sa-i multumesti daca iei acelasi lucru pentru toti . Iar pungile o sa le desfaca acasa.

Pentru personalul de la gradi am sa iau cate o mica atentie. Nu stiu cat o sa cheltui, ca sunt: 2 educatoare, 2 ingrijitoare,2 asistente medicale, directoarea. Cam multe, nu? Va spun dupa ce le rezolv la ce suma am ajuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia.t spune:

quote:
Originally posted by Caprioara


Si noi suntem tot in primul an.

Spre marea mea mirare, desi suntem la o gradi de stat fara prea multe pretentii (pana acum cel putin) educatoarea ne-a spus ca va urma o sedinta pentru Mos si la intrebarea mea cam la ce suma s-au gandit a spus 400.000 lei. M-a intrebat cum mi se pare si daca prefer sa cumpere ei cadouri sau sa le aducem noi de acasa. Eu i-am spus ca mi se pare cam mult si ca prefer sa aduc eu cadoul de acasa. Atunci a spus si ea ca pana acum parintii cu care a vorbit au raspuns la fel ca mine si ca se gandeste sa cumpere niste pungi la fel pentru toti copii, ca sa para cadourile asemanatoare. Mult mai bine asa, zic eu. Mai ales ca fiecare copil isi doreste altceva, si e greu sa-i multumesti daca iei acelasi lucru pentru toti . Iar pungile o sa le desfaca acasa.

Pentru personalul de la gradi am sa iau cate o mica atentie. Nu stiu cat o sa cheltui, ca sunt: 2 educatoare, 2 ingrijitoare,2 asistente medicale, directoarea. Cam multe, nu? Va spun dupa ce le rezolv la ce suma am ajuns.



Cam multa lume la un singur MOS!!!!!!!!Si 400.000!!!!!
Nu stiu cum e prin Bucuresti da pe la noi (baia mare)nu cred sa ajungem la preturi din astea.Desi, nu se stie!Ca 80% dintre parinti sunt cu afaceri, firme etc.Sper sa tinem pasul!Ma gandesc ca 200.000pt.copil ar fi rezonabil. La doamne &co ramane de vazut ce se propune.

Multumesc de raspunsurile de pana acum.



camelia si Fineas (n.28.10.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna fetelor,

Alexandru este la cresa si astazi de dimineata una din asistentele de la grupa lui mi-a spus ca se strang cate 50.000 lei de copil pentru mos Craciun.Sincer eu sunt multumita mai ales ca va primi acelasi lucru ca ceilalti si nu se vor agita sa ia unul de la ceilalalt.In rest la cresa nu se fac sedinte ca sa vedem ce ar trebui sa dam pentru asistente si infirmiere, asa ca se pare ca va trebui sa ne descurcam cum vom putea.Oricum eu sunt tare curioasa ce o sa fie cand va venii mosul deoarece la el in grupa sunt copilasi intre 1 an si 4 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Noi suntem la grdinita MApN. Pentru Mos am dat fiecare parinte cate 150.000 lei. Unul dintre parinti a adus mai multe tipuri de jucarii si ne-am ales ce am vrut. Cadourile vor fi puse in pungi identice. Noi suntem avantajati pentru ca pe langa banii dati de noi contribuie si MApN-ul. Li se da cate o punga (din aia de 1 leu) plina cu dulciuri: ciocolate, biscuiti, ou kinder, suc, bomboane Heidi sau Poiana, etc. Aceste pungi li se dau de mai multe ori: de Mos Nicolae, de Mos Craciun, de Pasti, de ziua armatei (25 oct). Anul acesta li s-a dat si cu ocazia inceputului de an (dupa 15 sep).
Pentru educatoare fiecare parinte pe cont propriu. Anul trecut am contribuit toti cu cate 100.000 sau 150.000 lei (nu mai stiu exact) si unul din parinti s-a ocupat de cadouri pentru 2 educatoare si 2 ingrijitoare. Mie mi-a placut ce s-a cumparat dar altora probabil ca nu le-a convenit pentru ca anul acesta nici macar nu s-a mai propus o asemenea solutie.

Aurora, mami lui Vladut (6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Noi suntem in primul an de gradinita(de stat) si la sedinta s-a hotarat ca darul copiilasilor de la sa fie in valoare de 200.000 lei. Pentru educatoare si ingrijitoare nu stiu daca se strang, nu am auzit nimic. Trebuie sa cercetez.
Iar de Mos Nicolae, gradinita face cadou copiilor cate un pachetel.

Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii !


Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Si eu tot asa cadouri pt 7 doamne.... ce sa le aduca mosul?
Are cineva vreo idee?


quote:
Originally posted by Caprioara


Si noi suntem tot in primul an.

Spre marea mea mirare, desi suntem la o gradi de stat fara prea multe pretentii (pana acum cel putin) educatoarea ne-a spus ca va urma o sedinta pentru Mos si la intrebarea mea cam la ce suma s-au gandit a spus 400.000 lei. M-a intrebat cum mi se pare si daca prefer sa cumpere ei cadouri sau sa le aducem noi de acasa. Eu i-am spus ca mi se pare cam mult si ca prefer sa aduc eu cadoul de acasa. Atunci a spus si ea ca pana acum parintii cu care a vorbit au raspuns la fel ca mine si ca se gandeste sa cumpere niste pungi la fel pentru toti copii, ca sa para cadourile asemanatoare. Mult mai bine asa, zic eu. Mai ales ca fiecare copil isi doreste altceva, si e greu sa-i multumesti daca iei acelasi lucru pentru toti . Iar pungile o sa le desfaca acasa.

Pentru personalul de la gradi am sa iau cate o mica atentie. Nu stiu cat o sa cheltui, ca sunt: 2 educatoare, 2 ingrijitoare,2 asistente medicale, directoarea. Cam multe, nu? Va spun dupa ce le rezolv la ce suma am ajuns.



5 ani -14 februarie 2005


Mergi la inceput