Am nevoie de un sfat

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mrb spune:

Daca asa sta treaba cu bunica ta, mai bine las-o balta si cauta o femeie de treaba, e greu, dar nici bunica nu cred ca e prea de treaba daca a venit dupa 3 saptamani sa-si vada nepoata.
Oricum bunica noastra e de treaba, e saritoare, isi adora nepotii, dar tot la ea prefera sa stea cu ei si nu la noi. Daca avem treaba, ea ii ia la ea, e obisnuita in habitaclul ei. Asta e, nu poti sa le schimbi obiceiurile.
Si bonele au tabieturi, dar si bunicii...
Succes
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Mai bine soacra, in zilele urate roago sa vina ea sau o lasi mai multe zile acolo si te duci in vizita.

paula2003 & alexandra
http://pg.photos.yahoo.com/ph/alexa13tinta/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa00 spune:

Buna Daria,
eu am avut experiente negative cu soacra.A venit sa a stat cu noi 6 luni(cand avea bebe 6 luni a trebuit sa ma intorc la lucru).
Nu intru in detalii dar ne-a facut nervii varza si mie si sotului.Au fost faze de genul :tot ce ziceam eu nu era bine:ea a mai crescut un copil si stie ea ce a bine, ce daca eu sunt mama copilului.Ce a pus capac a fost faptul ca dupa ce am fost la medic cu copilul pt vaccin mi-a luat copilul in brate si a luat-o efectiv la fuga cu el in brate de la dispensar!!!!!!.
Poate soacra ta e mai de treaba....
Eu iti recomand : sau o bona de incredere sau o cresa/gradi (in cazul tau cred ca mai de graga cresa)particulara.
Noi din septembrie mergem la o gradi particulara(Paul avea 1 an si 2 luni cand l-am dus.(E o ingrijitoare care se ocupa de el si de inca o fetita nitel mai mare).Costa nitel(130 euro) dar e mult mai bine asa.
Normal a inceput sa colecteze ceva raceli dar per ansamblu e OK.
Niumai bine.
Alexa00

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alecxa spune:

Mare problema cu bunicile astea. Si soacra mea nu se simte bine la noi, cu toate ca nu a venit decit de 3 ori sa stea cu copilul la noi pentru citeva zile (copilul sta la ea in provincie). Noi suntem pe drumuri din doua in doua saptamini iar acum am luat decizia sa-l ducem la cresa. Poate ca asa e mai bine.
Succes
Alecxa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eLaura spune:

Buna, Cosmina!
Deja-vu...doar ca fiul meu avea 9 luni cand am revenit la serviciu! Si, mai rau, noi stateam cu soacra-mea in casa!! Dar pentru Cati a fost o bunica super, nota 10! Chiar daca pe mine nu m-a acceptat niciodata, pe Cata l-a fericit si iubit... Eu as spune sa mergi intai la ea- Daria la un an, primavara va veni repede de-atunci- si abia daca ceva nu va merge-si ai sa simti cu siguranta, fie fata de Daria, fie de voi- sa incerci altceva, doar nimic nu vi se impune, nu?
Mult succes iar pana atunci, bucurati-va una de alta!

Laura, mama lui Catamic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe spune:

Si noi o sa avem aceeasi dilema peste cateva luni, soacra mea dc o sa vina la noi in casa o sa aibe numai de comentat, dc o duc acolo tb toate lucrurile in dulbu exemplar, cum s-a mai zis; sa o duc la cresa se imbolnaveste mai mereu, sa angajez bona?, dc vin acasa si nu mai gasesc diverse lucruri... Mai vedem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu_mirela spune:

buna Cosmy,
nu stiu ce te-a facut sa crezi ca bunica iubeste nepotica(na ca si rimeaza), nu vezi ca ea incearca sa-ti spuna ca vrea bani pentru deranj? te sfatuiesc sa incerci sa uiti ca te poate ajuta.Contra cost poti gasi pe oricine care sa stea cu copilul la voi acasa fara s-o trezesti tu dimineata s-o cari de colo colo.Ai vazut cum este dimineata te trezesti pe ultima suta de metrii de-a bea mai apuci sa te inbraci nu mai zic sa te si machezi......mai ai timp sa inbraci si copilul? sa-i mai faci si un bagajel mic? oare la ce ora sa ajungi la munca si in ce stres? cauta pe cineva care sa stea cu Daria
si sa vezi ce bine este cand ramane in patutul ei adormita in loc sa o trambalezi pe frigul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu_mirela spune:

xerxe are dreptate comentariile si nemultumirile soacrei te ucid.Si de astea nu vei scapa cu siguranta ,si nici nu prea poti s-o pui la punct ca pe mama ta.Asa ca ce sa caute soacrele la noi in casa ? si zi de zi?
vrei sa-nebunesti?
incearca sa uiti
va pup mamica si burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Si eu sunt de parere ca daca bunica n-a fost curioasa macar sa-si vada nepotica.... a trebuit sa treaca 3 saptamani? Sau pate nu ati vrut voi musafiri?
Este straniu, oricum. Parerea mea este ca si daca o vei duce la bunica (soacra) nu se va ocupa de ea cu drag. Cred ca o va ignora, pur si simplu.
In al doilea rand, tot vad ca se spune ca copilul raceste la gradinita. Fi-mea inca n-a racit, ii mai curge nasul, dar asta pentru ca nu sta noaptea invelita. Iar chestia cu comunitatea... Eu nu sunt de acord cu refrenul "microbi, raceala"... Doar nu e nou nascut! Fireste, sper sa nu mi se imbolnaveasca nici de acum incolo, dar altfel cum se caleste, daca eu o cocolosesc?
Decat sa stea cu o bunica ce nu se omoara de dragul ei, mai bine cu copii, se joaca, invata ceva. Macar de la un an, un an jumate.
Pana atunci, daca gasesti o bona de incredere, incearca asa. MAcar sa stea la voi acasa cu copilul. Altfel, a duce copilul de colo colo cu tramvaiul, zilnic, nu inseamna tot a-l expune la frig si microbi?
Ia sa ne spui ce ai decis!
Oricum, e bine ca te ganmdestid e pa acum ce vei face in martie.

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe spune:

Problema nostra este ca soacra mea a facut ca trenu' in gara cand a auzit ca vreau sa dau copil de 1,7 luni la camin! Insa dc o sa fie la noi in casa o sa ma omoare cu zile, cum a spus si Mirela! Dar dc merge Alexuta la camin si se imbolnaveste, atunci sa vezi balacareala...ce sa fac???
Cred ca unui copil ii este mai bine printre copii de varsta lui! Nu? Poate da bunul Dumnezeu de nu se imbolnaveste si scap...

Mergi la inceput