Prima zi de gradinita...2

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

La noi e a-3-a saptamina cind nu mergem la gradi pe motiv de viroze/otite si alte alea... Ana da ceva semne ca s-ar inzdraveni, dar tare rau i-a fost. Aveti mare grija cu gripa de anu' asta!
Sanatate!
Pe de alta parte am facut o treaba buna... Platesc si locul la gradi si bona...

Carmen
"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume. "
(Enriyeu Castaldo)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Draga Nina,
Ma gindesc ca daca probleme de sanatate nu sint,ar fi mai bine sa nu o "rupi"pe Cristina de gradinitza.
Daca va sta acasa citeva zile ii va fi iar greu sa o ia de la capat.
Poate a certat-o cineva(am patit-o eu cu Mihnea cind l-a certat pe drept directoarea fiindca nu vroia sa doarma si deranja copiii si 2 zile a miorlait incontinuu ca nu vrea la gradi)sau a necajit-o vreun copil si din aceasta cauza spune ca nu-i place la gradi!
Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zulu spune:

Nici fetelor mele nu le place la gradi.. si cu siguranta au fost certate, dar poate s-a mai intamplat si altceva.. stiu ca mi-a zis educatoarea (una din ele) ca a certat-o pe Alexia pentru ca a batut-o pe o fetita(i-a dat o palma) si a pedepsit-o, a pus-o la colt (sau in banca) nici acum nu stiu sigur, ca ele spun ceva si educatoarea altceva.. si bineinteles ca au inceput amandoua sa planga. Eu numai de incidentul asta stiu, dar cine stie ce o mai fi pe acolo.
De exemplu, cred ca tot pentru ca nu le place la gradi (desi cateodata zic ca le place) -> am vazut ieri 'capodoperele' lu' fimele. Trebuiau sa coloreze vreo 4-5 fructe pe o pag de A4(sunt grupa mica - inainte de gradi nu stiau sa coloreze), toti copii au colorat frumos cu diverse culori(apropiate de cele reale), se vedea ca s-au chinuit sa nu depaseasca conturul... Numai picturile lor se distingeau clar.. erau masgalituri, depasisera conturul cu 5 cm cred.. si colorasera toate fructele cu o singura culoare una cu negru si cealalta cu albastru inchis... (acasa coloreaza frumos.. si daca chiar sunt atente nici nu depasec conturul).
Succese!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zulu spune:

am uitat!
cat despre raceala..
au lipsit 2 sapt. de la gradi (una am fost in concediu si urmatoarea au venit racite din concediu si nu le-am mai trimis la gradi). Dupa cele 2 sapt. de 'vacanta' abia daca acum (au mai trecut 3 sapt) s-au mai acomodat. In schimb, cred ca de cand au inceput gradinita au o tuse de care nu mai scapa.. tusesc rar, dar tot mai tusesc.. si cand ziceam ca sunt mai bine.. am bagat de seama azi noapte si de dimineata ca au o altfel de tuse.. si incepem sa bagam iar medicamente
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Multumesc pentru raspunsuri !
Stiu ca nu este bine sa intrerupem gradinita din motive de plans. Ciudat este ca nu a plans defel la inceput si plange acum. Asa am facut legatura cu pierderea partenerului de joaca.
Ma intrebam daca nu cumva am gresit inscriind-o la gradinita(cu program prelungit) inainte de a implini 3 ani, intr-o grupa combinata(3-6ani), ea facandu-se mai greu inteleasa, nevorbind prea bine, inca.
Acum, chiar trebuie sa o tin acasa cateva zile, a facut un pic de temperatura. O chinuie nasucul si o tuse productiva de ceva timp.
Pe curand !

Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii !


Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zulu spune:

salut!
fetele mele s-au intors azi la gradi dupa o saptamana de stat acasa... racisem iar Si sunt tare mandra de ele ca nu au mai plans desi au lipsit.. si nici nu am mai facut cu mana la geam asa cum obisnuiam ca sa nu mai planga atat si sa putem iesi din clasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

O saptamana si jumatate, am tinut-o acasa pe Cristina, pana i-a trecut raceala. M-am gandit ca vom avea probleme cu plansul, cand isi va relua activitatea la gradinita, si asa a fost timp de 3 zile.
Acum nu mai plange, dar nici nu fuge plina de incantare in grupa.
Sper sa nu mai raceasca pt. a nu fi nevoita sa o tin acasa !

Sanatate si numai bine !

Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii !


Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zulu spune:

Si fetele mele merg din ce in ce mai vesele la gradi!
Azi am primit poeziile pe care trebuie sa le invatam pt. serbarea lu' mos craciun. Mi se par grele pt. ele, pentru ca am vazut ca nu prea vor sa invete poezii(mai mult le povestesc Dar speram sa ne descurcam!
Succese!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Se pare ca Mihnea va fi iepuras la serbare.
Aveti idee unde as putea gasi "urechi de iepuras" sau cum as putea sa le confectionez?
Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zulu spune:

In sfarsit si fetele mele nu m-au mai bagat in seama de cum au ajuns la gradi.. astazi pt. prima data. Pana acum se mai tineau strans de mine dar se si duceau in bancuta singurele si cumintele.. e.. astazi.. au fugit de langa mine si mi-au facut pa.. dupa ce s-au departat de mine.. cand si-au amintit

Cristina, eu cred ca ar fii cel mai usor la croitoreasa.. daca nu.. la croitorie nu ma pricep, dar cred ca un con din material umplut cu vata.. seamana destul cu o ureche de iepuras..
Nu stiu daca la noi exista de inchiriat costume.. dar daca stie cineva sa ne spuna si noua (poate si noi o sa avem nevoie la serbarea de craciun desi daca nu ne-au zis nimic pana acum...)

Succese!

Mergi la inceput