Prima zi de gradinita...2

Prima zi de gradinita...2 | Autor: Veve

Link direct la acest mesaj

Succes "studentilor" mici!


Irina,veve & croko
pozici


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Am aflat si de ce miorlaia Mihnea:"nu ma lasi aici" !
Mamica unui baietel(Andrei) il ameninta in fiecare dimineata ca daca plinge nu mai vine sa-l ia acasa,el a auzit si de atunci ii este teama ca nu voi merge dupa el.
Acum nu mai plinge dimineata,decit daca il aude pe Andrei ,plus ca :
- a invatat sa scuipe
- sa bata din picior
- sa faca precum maimutza
- si sa nu doarma la prinz si impreuna cu Maria deranjeaza copiii.

Ca lucruri bune:
- maninca mai frumos la masa
- ii place sa spuna poezii sau sa cinte -nu mai este timid
- merge singurel la baie
- invata engleza si ii place

O saptamina usoara tuturor!
Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zulu spune:


Salut! sunt mama Anitei si a Alexiei (3 ani si 2 luni) si suntem in grupa mica la gradinita. (asta asa ca sa va aduceti aminte de noi ca nu am mai scris demult)

Noi am lipsit de la gradinita 2 sapt, prima am fost in concediu, iar a doua mai eram raciti si am hotarat sa nu le ducem pana nu le trece.

Noi cat am fost la gradi, de la 1 sept, 3 sapt.. am cam plans in fiecare zi mai putin una din cate imi amintesc si am inceput sa tusim din a 3 zi. Acum, imi era frica ca nici nu o sa le pot duce.. dar Alexia abia astepta sa mearga, in schimb Anita.. a plans iar..

Sapt. asta am inteles ca or sa mearga la opereta, o sa va spun cum a fost!

MariaM am auzit ca a fost sedinta cu parintii? despre ce s-a vorbit? v-a zis ceva interesant? v-a aratat programa? cum a fost?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

Draga Zulu,
Sedintaa a fost ok...
Prima parte a tinut-o directoarea, dupa care am ramas cu cele doua educatoare...
Ne-au spus cate ceva despre programa lor..
Au ore de matematica (care la varsta lor inseamna in a face grupe de culori, de animale), ore de dictie,ore desen si pictura,dezvoltarea memoriei cu poezii), au inceput ceva la alfabet si la numere...este destul de bine...
Ne-au aratat ce au facut pana acum...adica desene
1. chipul mamei in viziunea lor
2. sa deseneze singuri mingiute
3. sa deseneze si sa nu depaseasca conturul
4. si cea mai interesanta...sa deseneze ce au inteles ei din teatrul pe care tocmai il vasusera.

La opereta am sa-l las si eu...vreau sa intreb daca au voie cu insotitori..ca ma gandesc sa-l trimit cu bunica-sa..:)

In rest D-na Vornicu...a spus ca se bucura ca are o clasa de copii foarte isteti..si ca ii este foarte usor cu ei....
Vor sa instituiasca pe saptamana ore de consilere cu parinti..sa afle in particular cat mai mult despre copilul lor...ceea ce mi se pare o chestie foarte buna...

In maer a fost o sedinta ok...
te pup



Maria&Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

In sfarsit sunt si eu incantata de gradinita, am vazut deja 4 lucrari ale Sandicai, stie o groaza de poezii si cantecele, a invatat despre fructe si a facut mere din plastelina si hartie colorata. Azi am dus o para si invata astazi despre pere si dupa ce invata le si mananca :). Am avut si sedinta - am completat niste fise despre copii nostri, cum se comporta ce le place, ce nu le place, sunt sau nu sociabili si tot felul de alte intrebari. Asa ca a inceput sa fie bine. Nu mai zic ca dupa gradinita si acasa stam si facem din plastelina, acoarela si hartie colorata, tot ce a facut in acea zi la gradinita. Vor face si engleza, dar doar 20 minute pe zi, 2 zile pe saptamana. Au zis ca dupa 20 minute nu mai sunt receptivi si se plictisesc. Cam atat.
Va pup , o mamica care nu mai e stresata.

Cristina & Sandica

floricica cu pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zulu spune:

Multumesc Maria!
Nici nu stiam ca au facut asa de multe chestii.. astea mici nimic nu povestesc de la gradinita.. spun ca le-a placut si ca a fost bine la gradi (desi a doua zi plang iar), dar in rest nimic.. poate doar cate un vers dintr-un cantec sau poezie.. la un moment dat incepusera sa-mi zica culorile in engleza (desi cu greu m-am prins ce vor sa zica).
In rest eu dimineata le duc, si nu am timp de nimic.. pentru ca de cum intram in gradinita incep comentariile, pe asistenta o ocolim de parca cine stie ce ar avea biata femeie, ne schimbam , facem o scurta vizita la wc (altfel nu se poate) si intram in clasa, moment in care incep sa curga lacrimi (siroaie). Las sticlutele de apa si pe urma nu stiu cum sa o sterg mai repede.. ce mai aflu.. e de la bunici atunci cand sunt luate acasa...
Maria, am inteles bine, il lasi pe Vladut numai o ora?
eu tocmai ma hotarasem sa nu le mai las sa doarma acolo sa se duca bunicile sa le ia la ora 13 si sa doarma acasa.. am zis ca poate asa o sa le placa mai mult la gradi, nu or sa se mai simta parasite si o sa fie bine... dar de dimineata... iar urlete.. care azi au inceput de acasa pentru ca nu a venit si tati cu noi, iar cand am intrat in clasa si mai rau.. si erau asa de draguti toti copii acolo.. chiar cand am intrat intreba o fetita daca 'gemenele mai vin azi?'
stii cumva la ce opereta merg maine? am inteles ca il trimiti si pe vladut.. eu nici nu vreau sa ma gandesc cum o sa fie acolo.. cum o sa-i convinga sa stea cuminti astia mici..
Succes tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

Nu...Il las pe Vlad de la 8:30 la 16:00....:)
El plange cand il iau de la gradinita..ii place foarte mult...
De opereta nu stiu nimic...inca....diseara am sa vorbesc cu D-na Vornicu..sa vedem cum si in ce fel..oricum ,...ma mai gandesc...
te pup si multa bafta cu printesele...iti spun sigur ca o sa se obisnuiasca...

te pup

Maria&Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Copchilu ista al meu a ajuns sa nu mai doarma deloc la gradi si adoarme instantaneu la mine in brate in drum spre casa.
Toti dorm ,dar el nu mai vreasi in plus face galagie sau se duce sa se joace la usa de la intrare.Educatoarea ramas uimita de brusca schimbare de comportament :Mihnea era cel mai cumintzel din grupa,era atent la lectii,nu vorbea urit,dormea la prinz,singurele probleme erau bocetele de dimineata.In schimb acum,scuipa,vorbeste urit,daca domnisoara il cearta ii ride in nassi ea nu mai stie cum sa se comporte cu el.
Ba chiar intr-o zi a chemat directoarea si Mihnea numai in prezenta ei s-a culcat!
In schimb cind plecam dimineata imi spune:dupa ce pap tot si fac nani tu dii sa ma iei,da?Dar cind e vorba de somn....
Ce-o fi cu el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina-alina spune:

va mai aduceti aminte de noi?care plingeam de rupeam tot in jur,nu vroiam sa ne jucam cu copii,nu ne placea la gradi DE LOC?
ei bine, uitati-ne!
de cam o saptamina 'e supel fain la gladi'.
dece?nu pot sa-mi explic !si chiar asa e!
puiul meu s-a imprietenit cu vreo trei fetite cu care se joaca non-stop, ii place ca au inceput(in sfirsit)'atifitati' adica activitati ,toata ziua face 'panse' adica planse,si 'puiteaza' adica picteaza...INCOMPARABIL!!!!!!
CUM S-A INTIMPLAT?probabil s-a obisnuit cu programul,cu trezitul, cu copii,am mai muncit si acasa un pic p tema"ce frumos e la gradi' dar in mare nu am schimbat nimic.
v-am scris toate astea in ideea ca si ai vostri puiuti trec print-o faza de acomodare care va trece.
stiu ca-i tare greu!daca va amintiti ma gindeam chiar sa o retrag de la gradi.
dar se pare ca noi cei mari sintem mai ingrijorati decit trebuie.
cam asa-i la noi acum
va dorim numai bine, rabdare si mult calm
va pupacim cu drag,
Andreea si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

De luni mergem si noi la gradinita si am mari emotii.
O sa revin cu povesti dupa!
Zulu,s-a creat un forum pt gemeni:http://www.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=68
M-am gindit ca iti va fi util,te asteptam si pe acolo!




Theodora, Alexandros, Yannis
POZELE NOASTRE: aici www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=4480" target="_blank">Povestea-nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Sa va spun povestea noastra !
Cristina nu a plans timp de 1 luna la gradinita si iata ca a plans inainte de somnul de amiaza in ultimele de 3 zile. Iar azi dimineata plangea in hohote si se agata de mine, pe cand o imbracam si-mi spunea "Nu-mi p'ace acolo, mami !". Desi, educatoarele spun ca micuta mea participa la activitati, nu refuza.
Toate astea cu plansul, cred eu, de cand partenerul ei de joaca, Cristian, a fost retras de la gradinita. Ea nu are inca 3 ani, nu vorbeste prea bine si este o fetita mai linistita intre straini. Mi-am zis ca nu are rost sa o fortez sa stea la gradinita, cand are cu cine sta acasa. O las cateva zile acasa, dupa care incercam sa vedem daca vrea sa mearga la gradinita.
A mai patit cineva asa ?

Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii !


Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

Mergi la inceput