O solutie sa nu mai planga copiii la gradinita

O solutie sa nu mai planga copiii la gradinita | Autor: geut

Link direct la acest mesaj

Teo este singura din clasa de pitici care la 12 pleaca acasa. Ceilalti plang in fiecare zi de dorul parintilor si probabil ca si parintii plang dupa ei.

Am vazut azi o fetita cu un album de poze in manuta, poze cu ea si familia ei. Am intrebat-o daca-i e mai putin dor de parinti cand ii vede in poze si mi-a raspuns ca ii e la fel de dor, dar e mai usor.

Asa ca m-am gandit sa va spun, dati-le poze la gradi, ca se le treaca dorul.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Aiurea! Eu cred ca este NUMAI chestiune de educatie si de cum iti pregatesti copilul pentru gradinita.Prietena mea are un pusti de 3 ani si doua luni, care merge la gradinita de vreo doua-trei saptamani. A fost mai suparat vreo doua zile, dar acum abia asteapta sa se duca a doua zi inapoi! Este un pusti cumintel, frumusel, foarte frumos cresuct, de catre mama lui.
Mai stiu un pusti, are 4 ani jumate. Nici in ziua de azi nu l-au dus la gradinita, pentru ca plange. A fost crescut cand de bunici, cand de parinti, cand de toti patru. Care mai de care ziceau merci ca pustiu sta cu gura cascata la televizor. Habar n-are nici o poveste! Iar parintii lui prefera sa fie cu ei acasa, pustiu se izbeste de colo colo, asculta muzica (O-ZONE!), si se uita la filme cu bataie!
Credeti ca stie Alba ca Zapada? NNNOOOOOOOOOO! Stie in schimb ceva din Matrix!
Primul meu serviciu a fost la o gradinita, eram in anul I, si m-am angajat part-time, era o gradinita particulara de engleza. Mai, a plans un pusti in prima zi! Mai da' a plans de se invintetise! S-a potolit pana la urma. Insa restul de copii n-au avut nici o treaba. S-au jucat, au explorat... Nu stiu cum se face ca de ceva timp aud din ce in ce mai de ca din ce ince mai multi copii urla la gradinita!
Sper ca fi-ca-mea sa nu faca asa. Si stiu si ce am de facut in sensul asta. Nu dati cu rosii!

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelica spune:

Parerea mea, cu cat copilul este mai marisor cu atat ii va fi greu sa se integreze la gradinita.

Eu am dat-o pe puiuta mea la gradinita de la 1 an si aproape 2 luni si nu a avut nici o problema. I-a placut foarte mult inca din prima zi deoarece a gasit multe jucarii noi pe care nu le are acasa si bineinteles ca i-a placut sa le exploreze. In afara de asta era tare incantata sa vada copii de varsta ei si chiar mai micuti, ii placea tare mult sa vada puiutii de om la aceeasi inaltime cu ea, nu trebuia sa-si mai ridice capul.

Probleme au fost cu mancarea, adica nu prea manca acolo, dar acum s-a mai obisnuit si mai gusta cate ceva. Eu sunt multumita ca educatoarele nu o forteaza sa manance, ci o lasa sa descopere mancarea.

Mamicilor va doresc mult curaj cu puii mici,

Carmelica si puiuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sobo spune:

Si eu m-am gandit la varianta asta. Dar am ezitat.

ankalaura, ai dreptate sa gandesti asa, exact asa gandeam si eu pana acum 3 saptamani. Am pregatit copilul tare bine, ca la carte, poate eram uneori prea dura, dar zic lasa ca-i va fi mai usor sa se adapteze ( de ex: mancat singur, dormit singur, etc)Este un copil tare sociabil, a stat adresea cu o vecina si cu bona fara nici un fel de probleme de adaptare. A fost OK in prima zi, insa dupa aceea a inceput circul. Iti spun ca si personalul gradinitei greseste uneori. Am auzit-o pe o ingrijitoare spunand unei fetite ca daca plange nu o mai iau ai ei acasa. Bine inteles educatoarea a intervenit in discutie, insa un semn de intrebare se naste in capul copilului. Dragos ma intreaba dimineata printre lacrimi daca vin sa-l iau. Pai cum au aparut ideile astea in capul lui.
Sper insa sa ai dreptate si tu sa reusesti!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Ei, vedeti? Asta e de fapt problema, ca personalul din majoritatea gradinitelor de la noi nu este rpea in regula!
Iar la un an, eu personal nu am curaj sa duc copilul la cresa, in Romania. O sa o ducem la gradinita la 3 ani, intai cu program scurt, si apoi mai vedem noi. Stiu si la ce gradinita vom merge, unde personalul este exemplar si face realmente frumos educatie!
Oricum, poate in urmatorii ani se vor mai schimba lucrurile si la noi... desi nu sunt foarte optimista...


Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

Imi poti spune te rog ce gradinita ai ales? Toamna viitoare vreau sa-l dau la gradinita (acum are doar 2 ani si 5 luni si nu vrea sa faca la olitza) si am inteles ca inscrierile se fac din primavara...
Noi stam in sectorul 5.

In ceea ce priveste ce ai scris mai sus despre unii parinti... Vroiam sa-ti spun ca de fiecare data cand am judecat un parinte, mai tarziu m-am trezit in ipostaza lui si e ingrozitor. Toti gresim, mai mult sau mai putin, in cunostinta de cauza sau nu. Daca stai acasa, 24 de ore pe zi, cu un copil plin de energie si imposibil de culcat la pranz, ajungi sa-i deschizi televizorul si sa-l ROGI sa se uite la desene, pentru ca nu mai poti si simti ca urmeaza sa tipi la el. Mai bine sa se uite la desene dacat la tine facand ca trenul din desene.
Nu exista copii crescuti doar de parinti sau doar de bunici (decat daca din nefericire unii dintre ei lipsesc). Educatia noastra se amesteca intr-un mod incontrolabil si sfaturile ii sufoca din toate partile, ideea e sa stii sa-l faci sa priveasca spre tine cand are nevoie de sprijin si sa stie sa se bucure de afectiunea tuturor.
Ca educatoare sunt convinsa ca ai vazut suficient incat sa-ti vina sa-i strangi de gat pe unii parinti, insa sa nu crezi ca e vreunul care sa nu faca tot ce poate pentru copilul lui.

Multumesc

Florina & Tudor (2 ani si 5 luni)

quote:
Originally posted by ankalaura

Ei, vedeti? Asta e de fapt problema, ca personalul din majoritatea gradinitelor de la noi nu este rpea in regula!
Iar la un an, eu personal nu am curaj sa duc copilul la cresa, in Romania. O sa o ducem la gradinita la 3 ani, intai cu program scurt, si apoi mai vedem noi. Stiu si la ce gradinita vom merge, unde personalul este exemplar si face realmente frumos educatie!
Oricum, poate in urmatorii ani se vor mai schimba lucrurile si la noi... desi nu sunt foarte optimista...


Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geut spune:

Florina, ai spus cam ceea ce voiam sa spun si eu. Cel mai simplu e sa judeci.
Teodora e la gradinita catolica, unde surorile chiar au grija de ei si-i educa asa cum trebuie. Dar sunt destui copii care plang dimineata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Sa va spun ce mi-a spus o educatoare cu experienta:

"Pentru mine ar fi un semn rau daca un copil nu ar plinge in primele zile de gradinitza.
Este absolut normal si firesc pentru ca el este obisnuit cu parintii care l-au inconjurat cu multa dragoste si acum se simte parasit.
Apoi cind se obisnuieste cu ceilalti copii si cu personalul, unii mai devreme,altii mai tirziu,totul devine mai usor.Daca nu plinge si isi paraseste parintii cu usurinta ,inseamna ca ceva nu merge bine.Nu e o regula generala,dar in experienta mea de 30 de ani ca educator,am avut ocazia sa testez aceste lucruri."
Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Draga cristina,

Miruna nu a plans in prima zi de gradinita. E posibil sa nu fie bine, nu shtiu. Nici eu cand am fost mica nu am plans. Si nu cred sa fi avut probleme de vreun fel. pur si simplu eram atat de incantata ca voi merge acolo, era ca o chestie pentru copii mari care mi se refuzase inainte, incat am fost incantata.
Oricum, eu fiind departe de casa e posibil ca pentru ea sa fie o trauma pe care sa si-o fi exprimat in felul asta, asha cum la fel de posibil este sa fie atat de increzatoare in noi, incat sa nici nu-si puna problema ca am putea-o lasa acolo sau ca ar fi in nesiguranta.

Numai bine si zile fara lacrimi la gradinita,
boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Draga mitulica,

Nu e o regula generala,am scris si mai sus.
Nu inseamna neaparat ca daca un copilas nu plinge e ceva la mijloc.
Sint copiii care se adapteaza mai usor decit ceilalti,altii mai greu.
Bravo Mirunei,inseamna ca este o fetita extraordinara si as fi fost fericita daca si Mihnea ar fi reactionat la fel din prima zi!
Pupici!
Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruprich spune:

Eu cred ca depinde de copil, nu de modul cum este crescut sau de stilul educatoarelor. Nu ne ramane decat sa speram si sa ne rugam ca ai nostri copii sa se adapteze repede. Sper ca puiul meu sa accepte relativ usor gradinita. Oricum mi-e groaza de clipa aia..

Mergi la inceput