O solutie sa nu mai planga copiii la gradinita

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

fetele,

n-am mai auzit nimic de la voi...cum va mai descurcati cu mersul la gradinita?
eu am discutat ieri cu doamna care sta cu Miruna, si mi-a zis ca inca mai sutn copii care plang, ca o parte din ei pur si simplu s-au restras pentru ca a fost prea traumatica despartirea de casa, si ca unii inca nu au venit.
Mi-a explicat ca pe Miruna o intampina dimineatza cu o vorba buna sau o mangaiere pe crestet cineva din personal, si ca ea se simte bine. Ca singurul moment dificil este ca toti copilasii vin cu mamicile, si eu nu sunt acolo. dar va fi si asta, curand. Si ca in prima zi chiar s-a intalnmit cu niste foste vecine, surioare, mai mari decat ea, si a fost foarte fericita sa le vada...poate de-aia a fost asha de brava.

salutari mamicilor si pupici bebicilor,
boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lolipop Lady spune:

Sunt multi copii care nu plang in prima zi de gradinita pt ca ei cred ca este doar o vizita scurta. Oameni noi, fete de copii noi, o groaza de jucarii... Insa a doua zi de gradinita, cand isi dau seama ca treaba se repeta, ca vor fi despartiti de parinti in fiecare zi, incepe necazul. Ideea e ca parintii trebuie sa nu cedeze lacrimilor si educatoarele sa-i intampine pe copii cu dragoste si zambetul pe buze. Trebuie rabdare si tact pt a ajuta un copil sa se acomodeze la gradinita. Distragerea joaca un rol important.

Mult succes!

Liana
xxx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dallydy spune:

Si eu sunt mamica unui copil care nu a plans nici o clipa la gradinita ,dar as vrea sa va spun ca mi-am pregetit copilul inainte de a-l lasa acolo .Cum?Am mers cu el cu o jumatate de an inainte prin fata gradinitei pe care o alesesem ca sa poata vedea copii care se jucau in curtea gradinitei,facandu-l sa-si doresca sa intre si el in cercul lor ,apoi am mers de cateva ori impreuna sa vedem conditiile de acolo .Intr-adevar este o gradinita foarte frumoasa si dotata cu multe jucarii interesante care l-au atras pe copilul meu facandu-l sa-si doreasca tot mai mult sa mearga acolo .Pentru el a fost ca un vis devenit realitate prima zi de gradi.E aproape cel mai mic din grupa dar s-a integrat foarte bine .Planul meu era acela de a-l lasa doar p la ora 12.30 dar copilul meu a schimbat treptat acest plan dorind sa doarma si el cu ceilalti copii in patuturile dragalase (nu ca el n-ar avea unul si mai dragut acasa)Poate ca un rol important il au si educatoarele care-i tin in continuu ocupati .Fac dansuri ,engleza ,teatru de papusi plus lucrurile obisnuite .Copilul meu se trezeste dimineata vesel si fericit ca-l astepta ceva nou pentru ca seara inainte de culcare vorbim despre gradi cu interes.Asa ca amintirile despre prima zi de gradi sunt cu lacrimi doar din partea lui tati si a lui mami .Poate ca ar trebui pregatiti copii inainte de a merge la gradinita stiu ca si mama mea a facut la fel cu mine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu26 spune:

nu este o catastrofa sa planga in primele zile de gradinita, tinand cont de schimbarile la care este supus un copil. Dar, in foarte scurt timp nu o sa mai planga. Acum, daca copilul va invata ca daca cere diverse lucruri ca sa nu mai planga le va primi (aici de fata un album de poze), e posibil sa profite de acest lucru. Eu unul nu m-as hazarda. Oricum, un copil va intui foarte usor ce raspuns vrea sa auda mamica, mai ales daca intrebarea este pusa in asa fel incat sa cuprinda si raspunsul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe spune:

Sper sa aveti dreptate! Si eu incep sa-mi "pregatesc terenul"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Eu am pregatit-o pe Cristina pentru gradinita din primavara, tot povestindu-i despre lucrurile frumoase ce le va face, despre obiectele micute cu care sunt dotate gradinitele(ca in "Alba ca Zapada" ), despre toti copiii care merg la gradi si chiar iesind la joaca in curtea gradinitei, aceasta nefiind incuiata peste zi. Si nu am avut probleme in prima luna de gradinita. Eram foarte incantati de ea, deoarece este cea mai mica, nu vorbeste prea bine si este si intr-o grupa combinata(copiii de 3-6 ani).
Dar a fost retras partenerul ei de joaca de la gradi, moment din care Cristina a inceput sa planga dimineata inainte de a intra in grupa, cateva zile. Apoi a racit, a stat acasa 1 sapt. si jumatate, din nou a plans vreo 3 zile dimineata, dupa care a inceput sa-i placa sa intre in grupa, dar tot mai plange cate putin, la amiaza, dupa ce se incheie activitatile si se pregatesc de masa si somn. Cand merg dupa ea, imediat imi spune, "P'ans, mami !". Iar raspunsul la intrebarea "Da' de ce ai plans, mami? ", este, "P'ans mami, tati, buni...", adica dupa cei de acasa.
Este grea despartirea de parinti, unii copilasi se adapteaza mai greu la gradinita. Dar depinde foarte mult si de atmosfera de la gradinita, de educatoare si ingrijitoare.

Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii !

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

Mergi la inceput