Adoptii internationale in Romania

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns melutzica spune:

Anul trecut am fost cu sotul meu la un centru de adoptie din Romania ( dintr-un mare oras al romaniei si si cu intervenite!!!), sa vedem ce posibilitati ar fi in cazul nostru, noi fiind cetateni romani! Am fost tratati cu cea mai mare lipsa de respect pe care eu am vazut-o in viatza mea , iar directorul centrului de acolo ne-a zis clar ca nu putem nici macar sa ne facem dosarul de adoptie , noi nefiind cu domiciliul si cu locurile de munca in tara! mai mult nici nu a stat de vorba cu noi...Eu am iesit plangand afara si i-am spus sotului meu ca vrea sa plec urgent acasa, in austria , unde suntem tratati ca omanenii!!!!!Asistenta sociala pe care o avem aici e un inger de femei, si ne trateaza cu tot respectul din lume desi suntem straini!!!...mai mult de atat, ce as mai putea sa zic legat de minunata romanie????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

melutzica-Ai tot dreptul sa fi suparata daca ai avut acest tip de tratament din partea unui "servitor" al statului roman ,care probabli ca era suparat pe viata si pe tot ceea ce-l inconjoara.
Din pacate acesti oameni ne fac de multe ori sa renuntam la visele noastre ,si ne pun numai piedici.
Eu mi-am permis sa-ti raspund pt.ca si eu am fost intr-o situatie similara si am ales sa parcurg drumul adoptiei din RO.
Am avut norocul sa dau peste oameni dispusi sa -mi dea toate informatiile necesare ,gentili si omenosi.
Contrar celor scrise de tine am ramas surprinsi sa vedem cu ochii nostrii ca dealungul timpului s-au schimbat multe aspecte in ro.in ceea ce priveste "tratamentul "copiilor abandonati.
Imi pare rau pt.voi ,oricum iti urez mult succes si cit mai repede sa va aduceti acasa copilasul.


Mami di MARCO

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

melutzica imi pare rau ca ai trecut prin asa ceva.sunt intr-adevar oameni si oameni in sistem,unii atasati de jobul lor si care vor intr-adevar sa faca ceva pentru copii si altii care isi beau doar cafeaua la locul de munca si asteapta ora de plecare.
noi am avut parte de oameni extraordinari dar nu din marele nostru oras,nu!din tara!Am fost tratati uman si am reusit insa aici in bucuresti lasa muult de dorit!!!
cunosc familii din bucuresti care au avut noroc,insa repet poate au dat peste oameni de bun simt insa eu nu pot sa ma laud cu asa ceva!Din contra abia astept sa termin odata cu ei si sincer mai stam un an sau doi si ne gandim serios la ce vom face-ori va veni un copilas natural(sa-mi iau inima in dinti si sa o facem asa) ori ne mai bagam odata in lupta cu sistemul!
ei te fac sa renunti ,sa te retragi!sa ii lasi in indolenta lor insa din pacate aceasta indolenta nu este numai in DPC-uri....asta e alta tragedie..


Mergi la inceput