Adoptii internationale in Romania

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Problema este ca nici noi, cele din Romania nu putem adopta pt ca dosareloe copiilor care ar putea fi adoptabili zac pe masa judecatorilor, care aici la Cluj, au solutionat TREI dosare anul acesta, pt ca au alte urgente, sau pt ca nu-i grabeste nimeni, sau pt ca nu le pasa...Ce poti face in situatia asta? Cum poti trezi constiinta celor carora ar trebui sa le pese de acesti puiuti, pt ei fiecare zi in care stau fara mamica conteaza!

patri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asafta spune:

Buna tuturor membrelor si membrilor al acestui forum,

Cu mare apasare pe suflet vad ca din '05 nu mai sint noutati in priviinta adoptilor din Romania. M-ar interesa daca exista noi schimbari ale acestei inumane opriri de infieri a orfanilor romani avind in vedere intrarea in Comunitatea Europeana.

Cu respect,
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami2Dani spune:


mselseth, ai reusit sa adopti?
Adresa mea este lbusuioc@hotmail.com. Locuiesc tot in USA.

Numai bine,
Laura

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Proiectul de lege se afla acum in dezbatere in Camera Deputatilor, dupa ce a trecut de Senat. Din ce stiu, contine cateva portite si pt adoptiile internationale, dar nu cunosc amanunte.

Vreau sa fiu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ennni spune:

Citat:
citat din mesajul lui erato

Proiectul de lege se afla acum in dezbatere in Camera Deputatilor, dupa ce a trecut de Senat. Din ce stiu, contine cateva portite si pt adoptiile internationale, dar nu cunosc amanunte.

Vreau sa fiu mama


Din pacate nu contine nicio portita. Ba mai mult, daca in prezent (adica pe legislatia actuala) cetatenii romani cu domiciliul in Romania si resedinta in alta tara pot adopta copii din Romania, pe noul proiect de lege acest lucru nu mai e posibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ennni

Citat:
citat din mesajul lui erato

Proiectul de lege se afla acum in dezbatere in Camera Deputatilor, dupa ce a trecut de Senat. Din ce stiu, contine cateva portite si pt adoptiile internationale, dar nu cunosc amanunte.

Vreau sa fiu mama


Din pacate nu contine nicio portita. Ba mai mult, daca in prezent (adica pe legislatia actuala) cetatenii romani cu domiciliul in Romania si resedinta in alta tara pot adopta copii din Romania, pe noul proiect de lege acest lucru nu mai e posibil.

Ce-i drept, erau niste discutii prin presa, dar n-am fost prea atenta. E pacat ca romanii stabiliti in strainatate sa nu poata adopta copii din tara lor natala. Stiam ca pe legea actuala se pot face adoptii in anumite conditii, dar chiar nu stiam ca pe legea noua romanii din strainatate nu mai pot adopta. Mi se pare nedreapta situatia.

Vreau sa fiu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melutzica spune:

De atatia amar de ani si nu se face nimic in privintza adoptiilor internationale...desi suntem in Eu din 2007.. sincer e groaznic! Sotul meu si cu mine suntem cetateni romani, stabiliti de 11 ani in austria si vom adopta de aici un copil pt ca din tara de la noi nu e posibil... pana si asistenta noastra sociala stie de situatia copiilor de la noi din camine...si e terifiata de faptul ca , guvernul nostru nu face NIMIC! in privinta asta... la bruxel se vorbea de faptul ca nu sunt respectate nici macar drepturile omului in centrele de plasament din romania, fiind mult prea pline de copii abandonati...asistenta noastra sociala zicea ca, nu intelege de ce nu este dispusa romania sa deschida granitele macar pt tarile din EU, in definitiv nu e vorba de uzbechistan sau burchinafaso.. ci EU, unde asistentii sociali pot avea o colaborare buna.. pe care de altfel o si au cu aproape toate tarile din EU.. insa da.. Romania e altfel.. si tot asa va si ramane.. pacat..ca in aceasta tara nu exista mila nici macar pt suflete pure si nevinovate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

melutzica-Este adevarat ca adoptiile internationale sint inchise ,este mai greu sa adopti copii din Ro.locuind in alta tara insa nu vad de ce nu ati putea voi sa adoptati din Ro.avind cetatenie romana?

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ditza_ditza spune:

Din cate stiu trebuie sa revina in Ro cu casa,serviciu si toate actele in regula.

Mergi la inceput