Ce iubim cel mai mult la copilul/copii nostri

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

Expresivitatea ochilor, ca si cum nimic pe lumea asta nu-i poate opri sa vorbeasca.

Ochii ei cand se uita la mine si ma simt ca cea mai frumoasa, desteapta si mai tare / puternica fiinta din lume ( Diana Wonder Women e mic copil )

Ochii ei cand crede ca ma pacaleste cu lacrimi de crocodiluta, poate poate ma indur si-i fac voia .. si de cele mai multe ori ma indur cu replicile de rigoare, replici cu glas tare, adica moralizatoare si replici in gand "iubita mea, bucura-te acum, cresti si toate devin prea serioase" .

Ochii ei cand se bucura de micul cadou adus. Doamne, daca am fi fost in stare sa pastram lumea facuta dupa ochi de copil!

Ochii ei cand e bolnava si spun "Mami, ajuta-ma ca tu stii si poti tot si toate". Ochii ei cand bolnava fiind ai senzatia ca nu poti sa ajuti cu nimic si te simti INUTIL si DISPERAT ca nu poti lua durerea / febra asupra ta.

Ochii ei cand face glume "Mamiii... te-am pacalit"

Ochii ei cand intreaba "Mami, unde se duce mancarimea cand o scarpini? "

Ochii ei cand doarme, ochi acoperiti de pleoape dar tresar .. Doamne, ce viseaza ? In somn se intinde "Mamii" si se linistesc ochii. Sau sunt nelisnistiti si piciorusele se misca de parca ar alerga in somn. Si tresare .. tresare si deschide ( aparent) ochii "mamiiiii" si adoarme la loc in fractiuni de secunda.

Ochii ei cand apare solutia .. dupa mica minciuna "mami, nu stiu cum s-a varsat laptele" . Mami: "bine, mai discutam dar hai sa gasim o solutie, ne trebuie un prosop sa strangem laptele si sa uscam salteaua / patura / covorul, trebuie sa spalam aici, ajuta-ma cu ..."

Ochii ei cand vine si recunoaste ca a facut o boacana dar vine si cu solutia "Mamiii ..repede ne trebuie un prosop" si e tare mandra ca are solutia. "Mami, sa nu te enervezi, rezolvam tot daca suntem buni prieteni si suntem harnici"

Ochii ei cand imi povesteste "ispravile" de la gradi ... inclusiv cand l-a batut pe Filip ... motivat si prezentata motoivatia de nu ai loc de replici. Apoi replica finala cu o expresie in ochi: am avut dreptate .. asta e!

Ochii ei , caprui ca ai "lu' mami" , calzi ca pamantul vara si mandria ei ca seamana cu mami.

Gropitele din obraji .. Doamne, nu stiu cum i-ai pus gropitele alea dar tare ma pacalesc si ma indupleca la toate abaterile .. Aluneca cumva si sunt prezente in orice zambet, te topesc pur si simplu!

R=L acea fraza "mami hai sa ne lugam la Doamne Doamne si sa-i multumim pentlu ca suntem bine de tot", sau "mami esti flumoasa". Am trait perioada cu furculita = fufuitza, cucu=tutu, cocos=totos, bucatarie= butalie etc etc etc. Doamne, iti multumesc ca nu am uitat si ajuta-ma sa nu uit!

Doarme adunata nu stiu cum, cu fundu'n sus indiferent cat de cald sau rece este!

Glasul ei cand imi spune pe furis "mami, te-am vazut ca plangi, stiu ca esti bolnava dar Doamne Doamne si eu stim cum sa te facem bine " si adoarme usor cu mana pe mine, cu parul zbarlit asa cum era cand s-a nascut .. par de 6-8 cm, zbarlit PERFECT si des si mult ! Doamne, parca o vad asa cum mi-a aratat-o moasa, un "ceva " cu parul zbarlit, des si mult cu o continuare de corp roz si un tignal .. maaamaa! Si cum i-am spus atunci ii spun si acum: Minunica desi ea isi spune Bubu! Adica o cheama Ruxandra Alexia Bubu ... numele de familie niciodata desi il stie!



Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro

Mergi la inceput