Ce iubim cel mai mult la copilul/copii nostri

Ce iubim cel mai mult la copilul/copii nostri | Autor: Pegasis

Link direct la acest mesaj

Stateam in seara asta si ma uitam la Ana cum se pregateste de culcare... Mi-am dat seama la un moment dat ca nu-mi mai puteam lua privirea de la fetisoara ei sugubeata, de la ochii ei mari si infinit de albastri, de la parul ei zbirlit desi prins in codite. Nu stiu sa spun ce iubesc mai mult si mai mult la ea: glasul ei cristalin si cuvintele cintate si stalcite pe care le rosteste..., "perlele" care-mi decretesc fruntea si pupicurile lipicioase, minutele alea doua care ma cuprind si ma string "tale, tale", piciorusele alea care "duduie" prin toata casa, tipetele de bucurie cind ne regasim seara, privirea din coltul ochiului cind e gata sa faca o pozna, increderea nemasurata in noi, iubirea neconditionata...
Noi, parintii, sintem niste oameni impliniti, sintem mai bogati decit oricine pe lumea asta. Nimic nu se compara cu un copil, nimic din ceea ce facem in viata nu se ridica la puritatea, iubirea si implinirea pe care ti-o da el. Nici un milion de cuvinte nu pot sa descrie cit de plin e sufletul unui parinte cind isi priveste copilul cum creste sanatos si fericit.
Am simtit ca trebuie sa scriu asta. Multumesc.

Carmen
"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume. "
(Enriyeu Castaldo)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgianab spune:

Ce coincidenta, Carmen! Daca-ai sti de cate ori m-am gandit la asta in ultimele zile! Ma uit la ea si nu incetez sa ma minunez. Imi zic: Doamne, oare e adevarat? E a mea? Nu poate fi asa perfecta! Uneori mi-e si frica sa ma gandesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivi.chiriac spune:

Ai perfecta dreptate,cel mai minunat in lume este sa fii mama.Eu cred ca familia fara copii nu este o adevarata familie, indiferent de succesul profesional sau financiar fara copii sintem niste nulitati in viata.Andrei baietelul meu are 3ani si10luni este o scumpete,mai ales cind face cite o nazbitie si zice"mami,iarta-ma am gresit si eu un picut" nici acum nu-mi vine a crede ca sint mamica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_edi spune:

Cred ca nu a fost zi in care, cit de obosita as fi fost, sa nu stau sa-l privesc pe Edi cum doarme. Ba pe burtica, ba pe-o parte, ba cu o minuta sub cap, ba cu piciorusele pe gratii, ba cu fundul in sus... Dar cel mai mult imi place sa-i privesc mutrisoara dragalasa, care, cind doarme, devine de-a dreptul ingereasca. Aseara ma culcasem tirziu, si cind sa adorm si eu s-a trezit sa-si ceara obisnuita portie de leganat. A adormit din nou intr-un tirziu, eu eram ametita de oboseala, insa cind sa-l pun in patut am vazut ca-si misca buzisoarele si sopteste "ma-ma, ma-ma", in somn... In momentul acela parca toata oboseala s-a spulberat ca prin farmec, si daca si-ar fi continuat toata noaptea discursul soptit as fi stat si eu pina la dimineata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Initial creeata de Pegasis
Nici un milion de cuvinte nu pot sa descrie cit de plin e sufletul unui parinte cind isi priveste copilul cum creste sanatos si fericit.



Ai scris atat de frumos, ca nu stiu ce as mai putea adauga.
Roxana ne ia foarte des in brate si ne spune:
"Mami, tati, mi-era dor de voi!"
Sau: "Mami, atat de mult te iubesc!"
In momentele alea simt cum cuvintele ei ma ating ca o binecuvantare cereasca, ma umplu de pace si apoi devin efervescenta, sunt gata sa explodez de fericire.
Sa ne traiasca minunile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Initial creeata de Pegasis


Noi, parintii, sintem niste oameni impliniti, sintem mai bogati decit oricine pe lumea asta. Nimic nu se compara cu un copil, nimic din ceea ce facem in viata nu se ridica la puritatea, iubirea si implinirea pe care ti-o da el. Nici un milion de cuvinte nu pot sa descrie cit de plin e sufletul unui parinte cind isi priveste copilul cum creste sanatos si fericit.
Am simtit ca trebuie sa scriu asta. Multumesc.

Carmen
"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume. "
(Enriyeu Castaldo)





Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Frumos ati expus!!! Cat de obosita as fi, imi trece toata oboseala si supararea cand a uit la ingerasul meu si camd imi zambeste si intinde manutele ales mici si rugatoare spre mine, ma topesc toata!! E o minune care nu se poate compara cu nimic in lumea asta!

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebetica spune:

In fiecare zi ii multumesc lui Dumnezeu pentru bucuria de a-l privi pe Stefan. Este ceva ce nu poate fi exprimat in cuvinte. Gingasia lui, zambetul lui, mimica lui dragalasa, glasul lui cristalin ....... tot universul generat de prezenta lui mi-a imbogatit viata, mi-a luminat existenta.

Savurez fiecare clipa petrecuta cu el si parca nu ma satur privindu-l, adorandu-l si iubindu-l.

Sa ne traiasca copilasii si sa fie sanatosi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ioana si al ei STEFAN DIMITRI
http://babycenter.shutterfly.com/osi.jsp?i=67b0de21b371605805da

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RELY27 spune:

Iubesc totul la ingerasul meu, cand doarme imi place sa il privesc sa il pup si sa il mangai.Ador felul lui de a ma privi, de a incerca sa vorbeasca cu mine, ochisorii lui albastri si gurita rosie ca focul.Multa lume ma intreaba daca il dau cu ruj de buze pentru ca are niste buze frumoase si rosii.Intr-un cuvant IL ADOR sunt innebunita dupa el.Sa dea d-zeu sa ma ajute sa traiesc sa il pot creste, sa il vad mare si sanatos.
Sa fiti fericiti alaturi de puii vostrii.
relysi richy 2 anisori

RELY

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna2002 spune:

eu cand am sa am BB stiu ca am sa iubesc tot la el...ca nu am sa il fac sa sufere si ca o sa fie totul pt mine si pentru tata'su...ca am sa am grija sa il educ..sa fie un om...CA AM SA MA bucur de fiecare progres al lui indiferent de ce progres e vorba..ca am sa traiesc alaturi de el cum e cel mai bine pentru noi.....pt noi 2 eu si tac'su ..el si fratele sau sora..

danna2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina-alina spune:

apropo de acest subiect pe care eu doar azi l-am citit!
ce iubesc cel mai mult la puiul meu?
TOT!cred ca toti stim senzatia ca nu poti spune in cuvinte ce iubesti:respiratia, timiditatea,cumintenia(?),frumusetea, grija ei fata de altii,muuuulteeee ...totul.
dar cred ca o iubesc intr-o masura mult mai mare decind am ramas doar noi doua!nu stiu cum sa pun in cuvinte(fara sa se inteleaga altceva)ce simt.acum sint convinsa ca ea este si va fi pentru mine singura faptura care la un moment dat m-a facut sa ma repun pe linia de plutire, sa iau viata in miini si sa vad ce-i de facut mai departe...sa revin din 'ceata' in care am plutit o perioada!
poate suna tare egoist dar nu e deloc asa!cred ca doar parintii singuri stiu ce spun...
va pupacesc cu mult drag,
giani

Mergi la inceput