Cum ajutam fixarea sarcinii?

Cum ajutam fixarea sarcinii? | Autor: andra teo

Link direct la acest mesaj

Buna din nou!
Stie cineva ce trebuie sa iau pentru o fixare mai buna a sarcinii in primele luni? Eu am luat Duphaston intre zilele 15-25 ale menstruatiei, dar acum nu stiu ce si cum sa mai iau. La medic inca nu vreau sa mai merg, nu am decat 35 de zile de la u.m. si dupa 2 avorturi menstruale, doctorita mi-a zis sa nu ma mai agit decat cand trec 40-45 zile de la u.m., ca sa nu mai agit pe toata lumea doar cu teste pozitive si apoi sa ma trezesc iar cu menstra peste mine...
Da-ti-mi si mie un sfat, va rog...
PS: azi dimineata mi-am mai facut un test care a iesit mai clar pozitiv decat anterioarele..




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Orice dr ar tb sa te incurajeze si sa te ajute sa pastrezi sarcina. Schimba dr si mergi la cineva care iti va da pastile de sustinere a sarcinii...probabil ca e vorba de o cadere de progesteron. Ai facut analaize? Ce rezultate ai? CE medicatie trebuie sa iei? Asa e usor de spus vino peste x zile ...
SUCCES! si mergi la dr sa-tid ea un tratament corespunzator.

"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Eu am facut Gravibinon injectii 1/sapt. pana la 3 luni. DAR, la indicatia medicului ginecolog.

Sananate si sa fie intr-un ceas bun!!!

Venera si Markus (10 decembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/rothgross

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Eu am luat Utrogestan, dar numai de la 10 saptamani sau 12, nu mai stiu, dar mi-a zis dr. ca nu e bine sa iei medicamente de fixare a sarcinii inainte de varsta asta pt. ca daca bebele are anomalii genetice atunci il elimina organismul in primele doua, trei luni. Daca iei medicamente s-ar putea ca un embrion cu malformatii sa reziste testului naturii!!! cel mai bine e sa gasesti un dr. bun. Daca vrei, ti-l pot recomanda pe al meu!

Fetita Strumfita - 20 de saptamani in Burtica
DPN 30 august, Sp. Municipal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Si eu am avut sangerari prin saptamana a 5-a, dupa ce cu o luna inainte am avut un avort spontan la 9 zile dupa ziua la care ar fi trebuit sa am menstruatie. Eu atunci am vorbit cu dr. Badiu, si la indicatia lui am luat Utrogestan, care contine progesteron natural. Eu am luat si totul a fost bine, imediat mi-am facut analizele si am gasit si oriblema din cauza careia avusesem avort spaontan cu o luna inainte si aveam si acum sangerari, si anume: ureaplasma. Am facut tratament cu un antibiotic, nu mai tin minte cum se numea, si gata, am scapat de problema si nici sangerari nu am mai avut.
Succes si sarcina usoara!!!



Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 7 luni
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Pentru fixarea sarcinii este bun duphastonul sau utrogestanul; mie dr.mi-a dat sa iau duphaston din ziua 14 pana in ziua 23 timp de 6 luni ca sa nu mai am probleme la urmatoarea sarcina. Cel mai bine este sa o intrebi pe doctora ta, iar daca nu ai incredere in ea sau te trateaza cu indiferenta mergi la un alt medic.

M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Si eu iau utrogestan din luna a treia de sarcina si este super OK.

Geo DPN 06 oct.

Mergi la inceput