Nasii de cununie - cununati religios sau nu?

Nasii de cununie - cununati religios sau nu? | Autor: pulstar

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,
as avea si eu o nedumerire referitor la nasi.
Anul acesta se casatoresc doi prieteni buni de-ai nostri, si ne-au rugat sa le fim nasi. Problema este ca noi suntem cununati doar civil, nu si religios(nici nu vrem sa ne cununam religios), iar dilema este ca ei nu cred ca un preot ar accepta sa cunune doi tineri avand ca si nasi o pereche ne-cununata religios. De fapt au si intrebat preotul care vor sa-i cunune despre aceasta problema, acesta spunand ca neaparat, noi ca si nasi sa venim la el ca sa ne cunune la biserica, ca sa putem fi Ok pentru a le fi nasi lor. I hate this!!! E o situatie tare imbarligata. Noi nu vrem sa ne cununam religios iar preotul nu accepta sa-i cunune avnd nasi necununati religios. Dealtfel, daca nu ar fi conditia mai sus amintita, noi am vrea cu draga inima sa le fim nasi. Chiar nu stiu ce sa mai cred.
Voi cum stiti ca se procedeaza. Trebuie intr-adevar ca nasii sa fie cununati religios? De unde ar sti preotul daca nasii sunt sau nu cununati religios daca nu i-ar spune cineva inainte treaba asta? Sau mai bine zis inaintea oficierii cununiei preotul ii intreaba pe nasi problema asta? Tare as vrea sa ma lamuresc. Mie sincer totul mi se pare o prostie...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Si eu stiam la fel ca nasii trebuie sa fie cunati religios.
Nu cred ca intreaba, sau mai bine zis eu nu stiu ce i-a intrebat pe nasii nostri.
Noi cand am ales nasii am cautat numai nasi cununati religios... ca sa nu fie vreo problema atunci... si sa nu ma mai pot marita :))

4 ani - februarie 2004
http://www.babiesonline.com/babies/o/oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucah spune:

Nasii trebuie sa fie intr-adevar cununati religios. Stiu ca se poate face o slujba speciala la biserica daca nu sunteti cununati.
In principiu nu te intreaba preotul sau nu iti cere "dovada". singura dovada pe care o cere este pentru miri - certificatul de casatorie civila -dar nici asta nu e o regula.
In general biserica trebuie sa iti dea un fel de certificat de cununie religioasa. Noua asa trebuia sa ne dea de la Balasa -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smmiha spune:

Eu am niste prieteni pe care i-au cununat religios alti prieteni de-ai mei necasatoriti, dar astia nu erau casatoriti nici la starea civila. Au mers intai la o biserica care a refuzat sa-i cunune, apoi la alta unde preotul a fost de acord.

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari carmen spune:

SI EU AM ACEASI PROBLEMA.IMI DOREAM SA MA CUNUNE SORA MEA CARE ESTE CASATORITA CIVIL,DAR PREOTII AU SPUS CA NU SE POATE.EU MA CUNUN LA BISERICA ELEFTERIE SI MI-AU SPUS CA PERECHILE TINERE DE NASI TREBUIE SA ADUCA CERTIFICAT DE CASATORIE RELIGIOASA.IN FINAL A TREBUIT SA VORBIM CU ALTI PRIETENI.NOI AVEAM DE GAND SA MINTIM DACA NE INTREBAU,DAR MI-AU SPUS CA ESTE PACAT MARE.
ITI DORESC CASA DE PIATRA SI NUMAI BINE.

ccm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pulstar spune:

Chestia cu certificatul de casatorie este iarasi foarte discutabila.
La inceput, din auzite am aflat si eu ca dupa cununie, preotul da tinerilor casatoriti certificat de cununie religioasa. Apoi, dupa nunta unei prietene de-a mele, aceasta mi-a spus ca nici gand de asa ceva, ca lor nu le-a dat preotul nici un certificat,nici macar nu a mentionat de hartia respectiva, si ca ea stia ca nu se dau la biserica astfel de certificate. Deci, care e adevarul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari carmen spune:

ADEVARUL NU STIU CARE ESTE DAR MIE ASA MI-AU SPUS LA BISERICA ELEFTERIE.

ccm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucah spune:

La biserica Domnita Balasa de exemplu teoretic trebuia sa ne dea dupa cununie certificat. Practic, cand m-am dus dupa 2 sapt. sa ii spun ca suntem nasi tot acolo si sa ne dea certificatul a zis ca ni le da pe amandoua odata cand ii scoatem la biserica pe fini la 1 sapt. Cum noi nu am mai facut slujba respectiva acolo (pentru ca ne-a cerut 2,5 mil pentru 10 min!!!!!!) cum ati vazut voi certificatul meu asa l-am vazut si eu! Deci teoretic trebuie sa ti-l dea, practic....


quote:
Originally posted by pulstar

biserica astfel de certificate. Deci, care e adevarul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebetica spune:

Categoric :NU. Pot cununa si boteza numai: sot si sotie cununati religios sau frate si sora necasatoriti.

Ioana si Stefan Dimitri
http://babycenter.shutterfly.com/osi.jsp?i=67b0de21b371605805da

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Eu stiam ca nasii trebuie sa fie cununati religios, dar la multe biserici nu se mai tine cont de asta.
De pilda verisoara sotului meu a fost cununata in noiembrie la biserica Razoare de o pereche care nici macar civil nu era casatorita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bidiloi spune:

Noi am nasit anul trecut acasa , si preotul bisericii unde a avut loc ciununia respectiva , ne-a intrebat daca sintem cununati religios. Eu zic ca nasii trebuie sa fie cununati religios, dar tot ce-i posibil sa va acepte si asa , depinde de preot zic eu!Bafta!

Mergi la inceput