Cetatean roman cu domiciliul in strainatate?

Cetatean roman cu domiciliul in strainatate? | Autor: viorela hoff

Link direct la acest mesaj

E vreo problema cu asta? Tot aud "murmure" in ultimul timp, iar pe mine ma intereseaza pt. ca tocmai sunt pe cale sa-mi fac domicliul in strainatate, adica alaturi de sotul meu, ca unde altundeva as putea locui nu-i asa?
Stie cineva ceva, vreun URL sau vreo explicatie juridica?
Va rog
Viorela

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

Si pe mine ma intereseaza. Acuma am viza pe 3 ani, si doresc sa stiu cum sa procedez, deoarece dupa ce schimb pasaportul o sa aplic pentru viza permanenta. Ce tip de pasaport trebuie sa cer, si ce acte se cer in plus pt pasaportul de tip "cetatean roman stabilit in strainatate".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Dar de ce trebuie sa le spui ca ai domiciliu in strainatate? Aveti nevoie de asta la autoritatile din tara unde stati pt. a cere viza permanenta? Aici nu m-a intrebat nimeni dupa ce am intrat in tara de sanatatea pasaportului meu, iar in RO nu am predat nicaieri buletinul, pt. ce sa o fac, nu vad rostul? Voua vi s-a spus asa ceva? Care autoritati, romane sau locale? Si care e motivul pt. care v-au cerut acesta declaratie? Mi se pare un pic ciudat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

Nici la mesajul meu nici la viorela nu scrie ceva de vreo declaratie. Deci sincer nu pricep la ce te referi. Si eu si Viorela am intrebat care e diferenta intre ele, care e legislatia si cum se procedeaza.
Si asta pentru ca habar n-avem cu ce se mananca si ce-i aia, eu n-am apucat sa intreb la ambasada si nici in tara. Ca daca o faceam nu mai intrebam aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Eu am auzit ceva in RO cind mi-am schimbat pasaportul, le-am zis ca ma grabesc ca sint intre doua avioane si nu am timp sa fac anticamera sa-mi aprobe urgenta, la care tipa de la ghiseu a butonat ceva in calc. si mi-a zis ca eu nu figurez la ei ca as avea domiciliul in strainatate si daca vreau pasaport urgent pe motivul asta sa dau o declaratie (boala romanului, declaratiile!) cum ca am domiciliu in strainatate, sa le dau copii dupa act de casa sau inchiriere de unde stau etc. si culmea, sa predau buletinul la politie cind plec. De ce sa-l predau? Oricum nu-l folosesc in afara, dar de ce sa-l predau? Am crezut ca voua v-au cerut autoritatile de unde locuiti acum sa treceti in pasaport domiciliul. Cred ca acum m-am facut inteleasa? Scuze, nu am intervenit ca musca-n lapte, eram numai intrigata de aceasta mentionare a actualului domiciliu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

Mie personal nu mi-a cerut inca aici nimeni nimic. Toate hartiile pentru vize erau "made in Japan", nici una romaneasca.
Problema mea e ca eu trebuie sa schimb pasaportul anul acesta pana in noiembrie, si voiam sa stiu care e "avantajul" sau "dezavantajul" pasaportului de tip "cetatean roman cu domiciliul in strainatate". Acum ceva timp cineva scrisese aici ca sotul a avut mari probleme cu eliberarea pasaportului de tipul respectiv, si ma gandeam sa aflu si eu amanunte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Iaca ma bag si eu tot ca musca...inteleg sa le dau copii dupa acte care dovedesc ca am domiciliul in strainatate(contract de inchiriere,factura de telefon etc) dar de ce sa predau buletinul atit timp cit acest act este un act de identitate pt un cetatean romin iar eu sint in continuare cettean romin?,aici in zonašParisului sint o gramada de romini(informaticieni ,operatori si multe altele) care lucreaza la firme franceze pt 3-5 ani si care sint si ramin de nationalitate romina ,chiar am sa le pun intrebarea pe lista sa vad ei cum au facut!

Aura&Luca,23 luni
http://yamafoto.com/?ref=6538

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Uitati aici un link:
http://consulat-bonn.romanians-de.org/modules.php?name=Sections&op=viewarticle&artid=16

Sper sa va ajute! Succes!

Irinusha - cu minunea "surpriza" de 25 saptamani din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

In Elvetia e asa: cand iti faci un nou pasaport ti se cere si permisul de sedere de aici, in care este trecuta (normal!) adresa unde locuiesti. Automat in pasaport ti se trece noul domiciliu: elvetia (nu se scrie si adresa ca asta ar insemna sa-ti schimbi pasaportul la fiecare noua mutare).
Buletinul romanesc l-am dat si mi-l inapoiaza daca ma intorc in Romania. (asa e legea cica...)


~~Adela&Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Fratelui meu i s-a luat buletinul, cand a devenit rezident in Ungaria, cu cativa ani in urma. Acum, are dubla cetatenie, a revenit acasa, dar buletin nu poate primi decat daca renunta la domiciliul din strainatate. Ceea ce nu face, pt. ca ar pierde alte avantaje prin strainatate. Si uite asa, sta in Ro, fara domiciliu...

Nina & Nina-Cristina (2 ani in ianuarie)
http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Eu acum 4 ani,cind mi-a expirar pasaportul si m-am dus la ambasada sa-l schimb,tipa de acolo m-a intrebat doar daca am domiciliul stabil aici sau nu.I-am spus ca din moment ce sint casatorita cu grec,mi se pare firesc sa am stabil domiciliul aici!
Mi-a dat dreptate si mi-a spus ca ea ma intrebat doar pt ca a vrut sa ma intrebe daca vreau sa si declar domiciliul in strainatate!
Am fost de acord,am platit o suma ,vreo 30 Euro,nu-mi amintesc exact si cind am luat pasaportul nou,aveam o stampila care scrie DOMICILIUL STABIL IN STRAINATATE!
Am fost si in tara cu acest pasaport si doar un vames,m-a intrebat din curiozitate si cu o oarecare ironie:"Aveti dom...in str...???"
I-am zis da,e vreo problema! Mi-a zis NU si mi-a pus stampila!
Nu am predat nici buletin nici nimic!


Theodora,o mamica fericita si Alexandros, Yannis gemenii mei minunati!
2 ani pe 03.Aprilie.2004.
htpp://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+2&mid=188&cid=3737

Mergi la inceput