Felicitari Irinuka,Flafi! Hai Raluca! CIRESELE2013

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea.nsd spune:

Buna, fetelor. N-am mai apucat sa intru sa postez, desi v-am citit zilnic.
Uhuuu, capitol nou (multumim) cu ciresele coapte.

Felicitari, flafi !!! Laptic din plin si bebe mancacios si necolicos.
Hai, raluca !!! cu inainte si sa auzim vesti bune.

Doina, eu ca sa nu ma constip, iau fier o data la 2 zile. O zi iau femibion 2, o zi fier.

Si eu aveam parul mediu spre lung (mi-a crescut f mult si f repede), asa ca l-am tuns un pic saptamana trecuta, sa-i dau o forma, cu gandul sa se regenereze in caz ca-mi va pica dupa nastere, ca pana la botez nu stiu cand mai ajung la coafor si nu vreau sa am vreun soc atunci, sa trebuiasca sa tai mult din el. Apropo de par, voi l-ati vopsit in sarcina? Eu m-am facut inainte de revelion cu o vopsea fara amoniac (cu asta ma faceam si inainte) si mi-a prins minunat. Inca arata ff bine. S-a mai dus din intensitate si s-a dus uniform, nu se vad radacini nevopsite, nimic inestetic. (eu am parul inchis la culoare si cand m-am vopsit mi-a iesit aproape negru, dar dupa cateva spalari, s-a dus vopsea exact cat trebuia si asa a ramas).
Va pup si sa avem o saptaman frumoasa, cu ciresei nascuti la termen si mamici fericite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Am trimis PM lui Anda pt mai multe lamuriri. Si mi-a raspuns.
Deci, Doina, ramane la alegerea noastra in legatura cu noul grup.

!!!
Ca sa nu va incurcati, de fapt este sectiunea "Grupuri", nu "Forum" (sectiunile astea le vedeti in bara albastra de sus, deasupra "Panic Buton": Acasa Comunitate Forum Grupuri Bloguri Articol Albume etc. -> pe noua platforma).
La "Forum" este deja topicul nostru "Ciresele de mai iunie 2013"- unde sunt toate filele din urma scrise de noi, numai ca nu sunt "mutate" toate paginile acolo, ca inca este in lucru.
Dar Anda ne invita la sectiunea "Grupuri". Acolo este creat un nou grup "Gravidute de mai iunie 2013" - va modifica Anda ca sa nu ne incurcam, care este gol (nu are nici o fila din urma))
!!!

So, cand facem "mutarea" pe noul DC, putem sa o facem direct in acest grup nou, ori continuam pe forum ca si pana acum (pe sectiunea "forum") numai ca va fi pe noua platforma. Putem si de acum sa intram si in grupul respectiv.
Cred ca va fi un fel de NOU JURNAL, care nu are nici o fila scrisa in urma, ca am intrat deja acolo si e "nou-nout".
Dar cu asta o sa vedem pe parcurs, ca poate vom putea sa "mutam" prima pagina din forum in noul grup.
Prima pagina contine si linkurile care ne directioneaza la filele din urma, inceputul odiseei noastre.

Ownerul grupului, banuiesc si eu ca e vorba de cont(user) comun. Persoana care manevreaza prima pagina, facut capitole noi, etc. Sper sa nu gresesc .


Doina, Kabecka, v-am gasit si eu dincolo (noul DC) la test .


Flory, nu e greu pe noul DC. Cu timpul de obisnuiesti. Pt inceput, trebuie doar sa-ti recuperezi parola acolo si mai scrii ceva mesaje test in topicul destinat acestuia.
Pt recuperare parola: apesi direct pe "am uitat parola". Nu pe "autentificare". Iti va cere mailul ca sa recuperezi parola (mailul tau care il ai pus in profilul tau aici pe vechiul DC). Apesi pe linkul din mail, te duce direct pe noua platforma unde iti cere noua parola. Daca vrei, o pui pe cea veche cu care esti obisnuita aici pe vechiul DC, sau una noua.

Ahhh Doina, cu semnatura, acolo ar trebuie sa o scrii din nou. Nu merge copy-paste. Si sa fii atenta cand vrei sa pui un emoticons, sa faci clik direct din lista de emoticons, nu sa scrii direct de la tastatura(cum am eu obiceiul ca sa scriu direct de la tastatura unele emoticons ca le stiu pe de rost)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmen333

Fetele, ce e cu grupul? Ne vedem doar intre noi, sau e ca si aici, pentru toti?



Carmen, iaca la asta nu stiu ce sa raspund

Am facut test acolo, am scris ceva, dar pana sa ajung sa scriu ceva, treb intai creat subiect, se pare ca vor fi mai multe subiecte(dezbateri) si postari in fiecare subiect.
Sau de fapt nu e asa?
Inca nu inteleg ce e cu grupul asta.

La prima vedere, seamana ca la FB, unde sunt grupuri, te alaturi, apoi postezi ceva, si se vede postarile ca la pagina de perete.

Nu stiu ce sa zic, ca eu inca "rumeg" noutatea asta ca inca nu am inteles-o pe deplin



Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

34+ cu Naomi Cristina
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Offf, am obosit pt ziua de azi despre noua platforma

Ma bag la nani


Doina, pt constipatie, ai incercat kiwi pe stomacul gol?
Daca Fe-ul te constipa, iei si MgB6? Pe cateva din fete le-a ajuta MgB6.

Carmen, te rog nu mai citi de pe net info de genul ca bebelusii nascuti prematur (la 36s, ori la 35, ori la 34) nu supravietuiesc. Mai rau iti faci. Eu stiu cauzuri de bebelusi nascuti prematuri si sunt sanatosi tuni, la abilitati i-au intrecut pe cei nascuti la termen.
Si relax , ia lucrurile pas cu pas, ca le rezolvi pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca1109 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmen333

Raluca,
Inteleg ca e totul aranjat si mai ramane doar sa apara Mirunica.
Sa va bucurati de intalnire!
Fetele, ce e cu grupul? Ne vedem doar intre noi, sau e ca si aici, pentru toti?
Eu m-am intors ca o clatita dreapta-stanga azi-noapte- si mai zic de fiu-meu! Si dimineata ma speriam iar ca mi s-or fi rupt membranele. Am mai citit si ca au fost cazuri cand n-a trait prematurul la 36 saptamani- eu le implinesc maine. Ma rog sa stea acolo, inca mai am de lucru la bagaj. Azi stiam ca mai am ceva de pus in bagaj si in panica respectiva nu-mi aminteam sub nicio forma. Dupa ce ajung la termen voi fi mai ok, acum sunt in panici la orice semn! Deci, am pus si prosop- asta mai aveam de pus-, adeverinta de la locul de munca, in caz ca e nevoie, desi am inteles ca nasterea e gratis. Dar daca trebuie internare peste 3 zile, daca nu e urgenta, trebuie sa dovedesti ca esti asigurat, eu asa stiam mai demult, acum nu sunt sigura, dar am luat si asta. Mai am niste drumuri de facut: analize, medic de familie.
Inca nu am stabilit nasii; am rugat pe cineva sa vorbeasca pentru dr de familie care e si pediatru, sa vad daca mai primeste, am auzit ca are multi pe lista.
As vrea sa mai astepte, ca am comandat niste lucruri, inclusiv paturica-scutec cu insertie cocos, sa-l scot din spital in ea. Ar trebui sa vina pana la Paste.
Pana nu le vad facute, nu sunt linistita.
Raluca, si actele de alocatie le poti depune, dupa ce primiti certificatul de nastere. Am de gand sa-l trimit pe sot sa alerge si pe-acolo. Pentru inscrierea la medic, nu stiam ca trebuie acte,afara de certificat nastere ce se mai cere?


Mersi!
La inscrierea la pediatru, trebuie certificatul de nastere, buletinul meu si de completat o fisa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen333 spune:

Andreea, femibion2 iau si eu, nu are fier.
Pentru constipatie va recomand reteta mea: lapte dulce dimineata si 3 mere pe zi intre mese. N-am bagat nicio pastila inca, desi dr mi-a recomandat. Se pare ca efortul in caz de constipatie poate produce contractii. Din pacate, totdeauna am dureri inainte de scaun, dureri de burta, de mate, nu seamana cu contractiile.
Voi sterilizati pompa de san? Adica fierbeti recipientul de colectare si nipletul? Si pe urma cat dureaza sa fie sterila? Ma enerveaza ideea, poate sa dureze si o luna pana nasc- teoretic, sigur nu ramane sterila. As spala-o doar.
Multumesc Deny pentru eforturi. Daca aflati sa-mi spuneti, ca eu citesc alte bazaconii acum, decat regulile noului forum.
Din intamplare am citit prostia asta, ca in Romania e mai sigur sa nasti dupa saptamana 37. Asa, vorbeam pe la serviciu ca al meu are cordonul in jurul gatului, era o colega care imi spunea ca s-a nascut cu dubla circulara, cam vanata, si nu are nicio problema, e printre cele destepte, apreciate, etc. Si am o prietena, nascuta cu capul tuguiat de la forceps, a fost printre primii din generatie la invatatura.
Sa dea DD sa fie si ai nostri ok, fara probleme!
36sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea.nsd spune:

A, da, stiu ca femibion nu are fier, dar suplimentul de fier pe care il iau (feroglobin b12) contine si el acid folic, la fel ca si femibion 2 si mi se pare prea mult. Bineinteles ca e o parere neavizata, dar mie nu-mi place sa iau suplimente, asa ca iau o zi una, o zi una.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cita_ralu spune:

Raluca gata scot motatele ... nu mai rezist ... am zis sa te mai las dar gata



Nastere usoara, asteptam un semn de la tine, totul va fi bine si abia o asteptam pe Miruna




32 + Matei Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca1109 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cita_ralu

Raluca gata scot motatele ... nu mai rezist ... am zis sa te mai las dar gata



Nastere usoara, asteptam un semn de la tine, totul va fi bine si abia o asteptam pe Miruna




32 + Matei Gabriel



Mersi. Cum ma voi dezmetici, iti dau sms.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocutza2011 spune:

HEllo Burtici si proaspete mamici de ciresici !

Felicitari Flafi! recuperare rapida, si bebe papacios de laptic bun!

Raluca nastere usoara!

Eu nu ma prcep la majoretele alea, trebuie sa caut dupa ele, nu stiu nici odata unde sunt.

Irinukkka, e bine. Intra ea cu vesti. Deocamdata nu are net, s/a mutat la casutza noua. A zis de ceva contractii dureroase neregulate de dimineatza, deci vom avea vesti curand curand!!!! Va tin la curent daca nu reuseste ea sa intre!

Noi suntem bine, umblu cam mult pentru o burtica de 37 de saptamani, da incerc sa ma mentin . Nu am cercei inca pentru ciresica mea, trebuie neaparat sa merg. I/am zis la nasa sa ii cumpere altceva din aur, daca vrea ca cerceii ii cumpar eu si asa nu aveau cum sa ajunga de la Cluj :).

va pup! S/a trezit fetitza mea, si ne ducem la hinta si topogan.



Mergi la inceput