Felicitari Flafi,Lai,Deea! Hai Raluca!CIRESELE2013

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kabecka spune:

Buna fetele,

Lai, tinem pumnii sa fie totul bine azi!

Moni, nu te mai stresa...ia decizia care te face sa te simti ok, mai ai timp sa te gandesti.
Sunt de acord cu Simcri vizavi de recuperare, poate fi dificila in ambele cazuri.Cand l-am nascut pe Radu, era in salon cu mine o tipa tinerica (23 de ani) care nascuse normal si care avea mari dureri in zona epiziotomiei. Eu cu cezariana, eram mult mai fresh.Acum sa nu credeti ca sunt fan cezariana, refacerea depinde de fiecare organism in parte, asta e clar, dar vroiam sa zic ca nici ceza nu e chiar buhu-hu!

Simcri, sper sa rezisti pana la concediu!Mi se pare mai important sa poti sta cu bebe mai mult dupa...

Azi e vineri

Eu nici nu stiu cand o sa intru in concediu, cred ca dupa Paste, sa vad ce-mi mai zice si dr acum la control.
Am zile cand ma simt super ok, zile cand ma simt ff obosita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madd11ee spune:

Mony, felicitari pentru vestile bune..

Chiar stateam si ma gandeam si eu..mai ales dupa visul meu..ca ma sperie tare gandul..emotiile oricum le simti..

Acum, tot nu sunt decisa..daaar..inclin spre ceza..i-am zis si mamei la telefon ca prefer sa ma doara burta decat pasa.. Mai ales ca ea mi-a zis ca a durut-o raaau si au taiat-o mult..si ca i-a ramas sensibilitate mare in zona..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mony_omv spune:

Citat:

Mony, tu nasti la privat asa-i?! Probabil ei vroiau sa iei tu decizia tipului de nastere si de aia au fost distanti. In fine, felicitari pentru bebelusul voinicel si rabdare....inca puuutin mai ai.
Si spor cu bilantul ala nesuferit. Stiu ca termenul emla sfarsitul lui mai, dar cred ca tu vrei sa scapi de el mai devreme nu? Doar un bilant ai sau mai multe? Si e complicat, e stufoasa balanta?!
30



Mersi , Hellie. Am doar unul la servici si pentru sot (firma noastra).
Balanta este ea stufoasa, dar pe langa PDF-ul de la finante mai am un format de 50 de pagini cu tot felul de detalii si notele, pe care il aproba auditorii statutari.
Chiar si asa,problema e ca nu mai am eu randament si mi-e greu sa mai stau pe scaun, acuma m-am mutat intr-ul fotoliu si am si ditamai perna moale sub fund.

Mai mult, saptamana asta cum a venit direct vara pe la amiaza am iesit la plimare cu catelul, apoi pe la ora 17 trebuia deja sa ma intind sa motzai, iar seara va citeam pe voi... asa ca...ciuciu bilant. dar trebuie sa ma mobilizez, saptamana viitaore e si impozitul la trim I, noroc ca numai pt firma noastra trebe sa -l fac, la servi l-a facut colega (dar mi l-a trimis si a gresit din start baza de calcul cu vreo 4.000.000 lei ), si tot saptamana viitoare am cursuri la ceccar ( miercuri , joi, vineri de la ora 16-20) la care TREBUIE sa ma duc, pt ca prin 18 vin examenele- scris si oral la care nu voi merge cu bebe la san, dar mi s-a promis ca se rezolva.

Hai ca m-a luat valul si nu vreau sa plictisesc fetele

O zi buna tuturor!


36+
Edy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kabecka spune:

Eu am trait emotiile ruperii apei, a fost foarte amuzant, vorbeam la telefon cu o prietena si bang am simtit ca fac pe mine
Bine ca eram acasa ca umblasem toata ziua si cu 1 zi in urma fusesem la birou.
Aveam 40 s si 2 zile si cand am ajuns la spital eram ff emotionata, i-am zis unei asistente ca m-a luat pe nepregatite. La care ea zice: pai aveti 40 de saptamani, cum pe nepregatite?
Eram setata pe nasterea normala, desi imi zisese medicul ca e posibil sa facem ceza pt ca bebe era ff sus. Totusi am asteptat un pic, dar am fost sfatuita de ei sa fac cezariana si m-am conformat pentru ca m-am gandit ca e bebe e cel mai important.

Madd, cunosc si povesti de nastere normala usoara.Si Vicky ne-a spus o poveste frumoasa!
Totusi, la noi strica mult si sistemul....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madd11ee spune:

Mony...ai cate ceva de facut..si vremea frumoasa nu prea ajuta la stat in casa si facut bilanturi..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hellie spune:

Mony, banuiam eu ca la note ai batai de cap. Iar daca zici ca ai si auditori...e claaaar! Hai ca faci tu fatza pana la urma. Reusesti.
Cat despre impozit...e clarrrr, trebuie sa il verifici tu...4 milioane eroare e deja strigator la cer.



30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madd11ee spune:

Am citit si eu povestea lui Vicky..care e intr-adevar ff frumoasa..dar la noi sistemul e altul..din pacate...de asta sunt mai speriata..cred ca in alta tara as avea mai mult curaj sa nasc natural..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monik86 spune:

Neatza!

Hai Lai Nastere usoara si multa sanatate!

Elyana, felicitari pentru bebe maricei si eco bun! Imi pare rau ca ti-a fost rau. Eu am fost ok la eco, dar am patit si eu acum cateva seri cand am vrut sa stau pe spate sa respir mai greu. Felicitari si pentru setul de caciulite si paturici, ma bucur ca iti plac, sa le poarte sanatosi! Daca zici ca esti asa de multumita de cum sunt lucrate, poate pe viitor comand si eu ceva de acolo!

Mony, asa-i bebita mea e fix invers - cu spatele pe dreapta si piciorusele pe stanga sus. Mie nu mi-a zis ca ar fi vreo problema, m-a intrebat cum vreau sa nasc si i-am zis ca natural daca se poate si a raspuns ca incercam. Eu nu stiu sa am vreo problema care sa impiedice nasterea naturala, dar sunt constienta ca pana la termen pot interveni o groaza de factori ...

Imi pare rau ca pe tine te-au stresat doctorii. Al meu e foarte calm si pozitiv de felul lui, de aia imi place de el Uitat-te la partea buna, bebele tau e bine Nici eu parca nu mai am rabdare pana sa nasc, dar eu am frica de ceza, poate pentru ca mama a stat 0 luna in spital dupa ce a nacut-o pe sora mea cu ceza, a luat un stafilococ din spital. Eu sunt constienta ca poti sa faci infectie si daca nasti natural, dar parca tot mai tare ma sperie ceza ... Fiecare cu piticii ei

Hellie, imi pare rau de situatia cu soacra ta. Sa nu nuiti sa ai grija de tine, stiu ca asemenea situatii sunt foarte stresante si cand mai esti si gravida totul se amplifica. Exista o vorba - Dumnezeu nu-ti da mai mult decat poti duce! Eu cred in ea!

30+ cu Adelina Timeea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Madd,Hellie daca voi care nasteti la privat ,va plangeti de sistem ,ce sa mai zica cele care nasc la stat ,problema e ca la privat nu prea se incurajeaza nasterea normala ,sau le e teama sa-ti sugereze vreuna dintre variante ca nu cumva sa iasa rau si ei sa fie trasi la raspundere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simcri spune:

Vio
Mony nici nu se pune problema sa aleaga mama, din start se pleaca pe nastere naturala, apoi daca incepe sa dea cu virgula se gandesc si la cezariana, dar sunt protocoale si trebuie sa le dea bine cu virgula sa se bage la cezariana
Hellie remplacantu poate mai devreme dar nu poate decat 3 luni, deci daca ma opresc acum si daca data nasterii de mentine voi fi nevoita sa ma intorc la lucru cand bebe va avea o luna jumate si nu prea imi convine, cabinetul o sa fie tot in casa, sper ca ma va ajuta sa fiu mai aproape de bebe.
Kabecka incercam sa tinem ritmul ca oricum nu avem incotro.

Mergi la inceput