Burtici cu STELUTE de iulie-august 2013 (86)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Daca nu era sotul acasa cu varga dupa el, sigur faceam eu vreo prostie.
Yvy de doua ori l-am intrebat si a scaldat-o. Nu a dat un raspuns clar, a dres-o zicand ca la orice miscare brusca se poate scurta sau deschide.

Eu zic ca am colul lung si inchis in ciuda contractiilor.

Elena & Denisa (26.10.2004)
28 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Yvy, si eu incepeam sa-l ( sa o) bazai cu intrebarea despre cicatrice inainte de a pune ecograful pe burta. Asta era pb mea principala.
Colul nu cred sa se scurteze fara contractii. Nu? Si cum la Raul nu s-a scurtat nici macar in travaliu, nu-mi fac pb de col

Paula, mamica lui Raul Ionut nascut la 24.07.2010 si 27+ , bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Paula la prima sarcina tot am avut contractii si nu s-a scurtat deloc.


Elena & Denisa (26.10.2004)
28 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Ele bine-bine, se poate scurta, dar intrebarea e: are de unde sa se scurteze?? Ca daca pleaca de la 4 cm e una, daca pleaca de la 2 cm e alta (cum a plecat mamica aia de care povesteam eu care avea 2.2cm la 24S ) Vezi cum a patit Flory, i s-a scurtat de la 4cm la 2 cm si a revenit la loc cu repaus! Eu stiu ca la eco abdominal colul poate fi supraevaluat, cel mai bine se masoara transvaginal (asa i-l masura tipei aleia o data la 2 zile)! Dar logic ca daca transabdominal e de 4cm nu mai masori si intravaginal!

Paula nu stiu daca e posibil sa se scurteze colul si in lipsa contractiilor; mamica aia nu mi-a zis in mod special ca avea contractii dese/multe, avea insa din cand in cand dureri de burta suportabile (era mai tarancuta asa, am zis)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Eu asa stiu de la prima sarcina, ca am fost la un control si m-a intrebat dr daca am avut contractii, si i-am zis ca nu stiu si apoi tot el a zis ca sigur nu am avut, dupa cum arata colul meu - lung si inchis. De acolo am concluzionat eu, ca contractiile scurteaza colul.

Paula, mamica lui Raul Ionut nascut la 24.07.2010 si 27+ , bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Da, asa mi-a zis si mie dr mea, contractiile pot scurta colul, insa si eu am avut si nu mi l-au scurtat, asa este poate si la Ele acum! Dar al tau s-a hazardat putin, faptul ca ai un col lung si inchis nu inseamna ca nu ai avut contractii, poate ai avut, poate n-ai avut insa e clar ca ele nu ti-au afectat colul (in sensul ca nu l-au scurtat/deschis).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

ele cum spui tu am stare de nevozitate , contractii nu simt sa am , dar se agita pitica intruna , tu esti acasa si esti agitata , iesi la soare...pe mine ma tin astea prizoniera aici pana la 17
eu merg maine la eco , am sa intreb si eu de col sa vedem cum stau...



mony
sanatate





XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

28 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hadrianae spune:

Eu nu stiu sa fi avut vreo contractie la prima sarcina. Ma gandesc ca-mi dadeam seama, dar n-am simitit absolut nimic ciudat, nici dureri, nici intariri de burta, nimic. Si mi s-a scurtat colul mai repede decat ar fi fost normal, zic eu. De prin saptamana 34 mi-a zis doctorul ca e scurt si trebuie monitorizat. Am nascut la 37 de saptamani.

Adriana, mama lui Alexandru (17.09.2010) si 26+

Poze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia_timpau spune:

Buna fetele,

Eu azi am avut sedinta pana la ora 2 , imi venea sa plec direct acasa dupa..nu mai poot

Ce n-as da sa mai stau si eu pe-acasa, dar nici zile de co nu mai am..

Intrebare: striu ca unele din voi ziceati ca se acorda zile de co si pt perioada de prenatal/postnatal. Am intrebat la noi la HR si au zis ca nici vorba..o sa ma uit si eu prin legislatie, stiti cumva unde sa caut?



24+ , mami de Mircea Andrei

bebitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hadrianae spune:

A! Si ma tot tin sa-ti spun, Ele, chiar asa, du-te sa-ti dea cineva o valoare concreta, sa stii si tu cum stai totusi.

Adriana, mama lui Alexandru (17.09.2010) si 26+

Poze


Mergi la inceput