Burtici cu STELUTE de iulie-august 2013 (86)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns unidanad spune:

Delia am gasit!
Dupa ce intrati in trimestrul al treilea, unii medici recomanda sa petreceti putin timp in fiecare zi numarand miscarile copilului. Exista o multime de moduri de a face aceste „socoteli“, deci cereti medicului instructiuni precise.Iata o abordare frecventa: alegeti o ora a zilei la care copilul este de obicei activ.
Atentie: In mod ideal, ar trebui sa numarati miscarile la aproximativ aceeasi ora in fiecare zi.Stati asezata sau intinsa pe o parte in liniste, astfel ca nimic sa nu va distraga atentia. Determinati cat dureaza sa simtiti zece miscari distincte de orice fel ale copilului: lovituri, gadilaturi si chiar miscari ale intregului corp. Daca nu simtiti zece miscari in doua ore, incetati numaratoarea si sunati medicul.

27+ Patrick
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

carmen felicitari sa traiasca PUTA

madalina si eu mai resimt intepaturi si junghiuri..dar daca colul e lung si inchis stai lainistita scrie 10 mesaje sa te vedem in timp real..

dana sincer nu am sa stau sa nr miscarile Ilincai , daca o simt ca se fataie presupun ca e ok , oricum in saptamanile mari se face monitorizare periodica la bebe...

si despre vitamine , fier , daca analizele sunt bune in principiu nu trebuie luat nimic , eu iau pentru ca am mutatii de trombofilie..

alina




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

28 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

dana ...sotia varului meu a zis ca abia daca o simtea o data pe zi hai de doua ori , fetita era linistita..asa este si acum o fetita super sanatoasa dar finuta ca o printesa...nu tot ce se vehiculeaza trebuie sa luat in serios , intradevar daca bebele este mai activ eventual sa fi atenta daca o zi nu e activ...atunci da pui un semn de intrebare altfel nu are rost , daca bebele este cumnitel de felul lui inseamna ca asa ii este bioritmul...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

28 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unidanad spune:

Olimp . Am citit o pov trista ma mancat undeva si daia am inceput sa caut . Dar gata ma potolesc

Madalina bine ai venit nu ti-am vazut mesajul .

27+ Patrick
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unidanad spune:

Apropo bebelusii se nasc cu alunite pe ei sau apar mai tarziu? Sotu are muuulte alunite si macar una cred ca tot trebuie sa aibe bebe. Eu nu am nici una dar ...Mi-a zis cineva ca le apar mai tarziu. Oare?

27+ Patrick
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_ama spune:

Fetelor, am o stare de anxietate asa...nu mai am stare pe scaunul asta...imi vine sa o iau la fuga

Happy Ama 27+ si Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Ama iti tin companie. nici nu vreau sa mai scriu sa nu transmit starea.
Si sunt plina de nervi....fara motiv.

Elena & Denisa (26.10.2004)
28 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_ama spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ele

Ama iti tin companie. nici nu vreau sa mai scriu sa nu transmit starea.
Si sunt plina de nervi....fara motiv.


Ele, exact asta mi se intampla si mie. Ma apuca nervii. Si as papa ceva buuuun!!

Happy Ama 27+ si Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

Dana alunitele apar pe parcursul vietii, daca esti predispus. Eu cat imbatranesc imi dau seama ca mi se inmultesc alunitele al;ea rosii, pe care le avea bunicul Mai apare asa cate una

Nici eu n-am de gand sa numar miscarile bebeului, nu vreau sa dau in paranoia. Atat timp cat misca e ok si cum zice Olimp, in sarcina avansata deja vizitezi dr-ul des


viitoare mamica de hocheist 24+ Lóránd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana83 spune:

Buna burtici frumoase!
Va citesc constiincioasa mereu , dar am asa o lene de primavara ca tare greu ma mai mobilizez sa scriu....Ce sa spun, intr-adevar numai grase si urate in odiseea noastra, asa ca n-are sens sa va mai plangeti . Zambesc nostalgic cand imi amintesc ca la fel de nelinistita de fiecare mica schimbare am fost si eu la prima sarcina, plangeam daca bebe nu misca cand vroiam eo, mi-e si rusine sa-mi amintesc.Acum sunt mai nesi asa, stau trantita pe scaun cu burta in sus si nu scap ceasul din ochi mai mult de 5 min, mangaindu-mi tacticos burtoiul.Off, greu mai trece timpul asta! De faza cu miscatul bebelului intr-o ora nu stiam, asa ca am rugat colegele sa nu ma deranjeze si-am trecut la treaba. M-am plictisit repede , dupa 5 min deja imi daduse vreo 15 suturi , da cred ca are leg si cu amandina pe care mi-au bagat-o fortat fetele pe gat.Asta insemna c-o sa fie un agitat? Ca-i fac curu rosu.....
Stiu ca sunt datoare cu poze, mereu dupa ce va admir zic ca-mi fac si eu , dar trebuie vointa si pentru asta....N-am nicio poza cu burtica din sarcina asta
Vroiam sa mai spun ceva , da am uitat. Ce sa-i fac , neuronul meu nu ma ajuta nici azi. Va pup si va doresc o zi minunata.La noi, la Barlad City e soare si frumos

Mergi la inceput