Stelute de iulie-august 2013(83)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns unidanad spune:

Hello fetele!!!

Ce mai faceti? Vad ca e mai liniste toate fetele muncesc cu drag si spor ca mai e putin si gataa stati toate acasa sa va plictisiti cu mine . Maine mergem si noi la doc abia astept .

Cu detergentul pt bebe nici eu nu stiu ce sa fac, cumnata mea a spalat hainutele cu dero de bebe dar mai am o prietena care a nascut de curand si ea mi-a spus ca le-a spalat cu dero normal faa balsam si ii dadea clatire de 2 ori. Ma gandeam asa sa fac si eu acum nu stiu ce sa fac.

V-am mai intrebat dar nu mi-ati rasp. Voi unde ii faceti baitza ( adika pe pat sau cumparati suport pt cadita) ma gandeam ca, daca cumpar suport sa am incredere in el ca nu va cadea cadita? Sau sa ii fac in pat?

27+ Patrick
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

Neata si de la mine (La mine e 10.58 deci cred ca inca am voie sa zic neata)
Eu am dormit rau tare ca tot aiurea e treaba cu omu' , acuma is la scarbici...
Camera trebuie sa vin azi, cumva dupa 3 telefoane vineri au blocat livrarea pt sambata si ar tb sa apara azi pana in ora 1 ! jucarie noua (tb sa o vand pe aia "veche", care e un model in urma... fiecare cu microbul lui .... Eu chiar consider upgrade-ul necesar ca si cumparatura pr bebe ... care clar o sa fie subiecte de muuuuuule poze)

In rest ma tot chinuie pardalnica de tuse, am bagat ceai de ceapa, cei de lamaie cu miere, miere cu lapte, sirop de glicerina .... si tot ca tbc-istul fac ... all day, all night ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Anca posibil sa ai dreptate, nu te contrazic caci nu stiu cum e.
Si daca dormea la tine in brate sau in patul vostru prespun ca era imbracat, iar o portiune mica de piele cum e manuta, obrajorul nu cred ca declanseaza dermatita. Si Rares mai dormea in pat la noi dar eu ii puneam paturica lui. Asa gandesc eu. Poate ma insel. Dupa teoria ta ar trebui sa folosesc si gel de dus special, crema de corp speciala etc etc etc caci bebe ne atinge.

Oxana, mami de Rares (11.03.2009) si 27+ Letitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unidanad spune:

Oxana exact asa ma sfatuit si prietena mea oriunde il pun pe bebe chiar si la noi in pat sa il pun pe un finet sau paturica lui. Mi-a zis ca e cel mai bine. Am vazut ca si cumnata mea face la fel.

27+ Patrick
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Oxana, eu am vazut copii cu dermatita. Unii pe tot corpul, altii doar pe portiuni. Vai, bietii...unii erau rana, efectiv, li se crapase pielea pana la sange, si le ieseau petele astea pe partile corpului care intrau in contact cu ce nu le placea...deci eu cred ca ce spune Anca are logica. Si parca retin, ca li s-a spus parintilor sa nu-i faca asa des baita.
Adevarul e ca nu vreau sa ajung in situatia in care sa aflu mai multe date despre dermatita atopica.

Dana, eu i-am facut baie in cadita normala, in baie, pe un scaun. Sau in bucatarie pe masa, sau in camera pe pat!!. De la 2 luni jumate, l=am bagat in cada mare cu taica-sau si acolo a ramas. Nu am dat banii pe cadite cu suport, si altele...

Paula, mamica lui Raul Ionut nascut la 24.07.2010 si 27+ , bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Paula asa o fi, sincer nu stiu... Eu cand am luat detergent de bebe nu m am gandit la dermatita ci la simplu fapt ca s ar putea sa l jeneze, usture, nu stiu...
Eu o sa folosesc balsam caci ies hainutele mai moi dupa spalare.

Oxana, mami de Rares (11.03.2009) si 27+ Letitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

Da Doxy din pacate dermatita e fff pacatoasa , fetele care au avut, au juns sa isi schimbe si dieta si tot ce intra in cotnact cu bebe.

Paula si eu zic ca detergent special este necesar doar in cazul in care bebe are probleme (dar e doar problema mea).

unidanad noi am, folosit cu mare succes ca suport doua scaune de la bucatarie , sau masuta de cafea din living .
Cadita am luat dreapta pe fund(sper ca se intelege) + suport ergonomic , apoi dupa 3 luni l-am mutat doar cu suportul in cada mare ca deja facea numai apa peste tot in camera .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Buna fetelor
Nu am citit nimic din urma ,am intrat pe fuga sa va spun casuntem niste bucalate 1065kgsi1096kg sunt intoarse cu capul in jos mi a dat injectiile de maturare a plamanilor 2/zi 2zile la rand analizele mi au iesit toate bune va pupicesc pe toate si da eu va facui capitol daca tot nu prea pot sa stau cu voi

amalia tsakoniati
27+ Maria-Anastasia Irini-Ioanna
DOAMNE ITI MULTUMESC!
FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota .










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

Dana draga eu sunt acasa de mult timp . Cada o voi pune eu pe undeva, dar clar nu cumpar suport special, nu-i vad rostul investitiei.

Cat priveste spalatul hainelo, ce am concluzionat eu dupa cele discutate. Spal cu detergent normal, clatire suplimentara (ma gandeam sie eu ) fara balsam de rufe. Daca doamne fereste este un bebe sensibilos si e de musai, le respal dupa nastere cu detergent de la Sano, la ala ma gandeam si eu in caz ca ziceati toata de detergent special

Mess ma bucur ca s-a rezolvat cu camera foto. Multa sanatate

Ma duc sa-mi fac un castron urias de salata ca a dat foamea in mine si mi-am adus de la sat spanac , ceapa verde, usturoi verde etc


viitoare mamica de hocheist 24+ Lóránd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui doxy

Paula asa o fi, sincer nu stiu... Eu cand am luat detergent de bebe nu m am gandit la dermatita ci la simplu fapt ca s ar putea sa l jeneze, usture, nu stiu...
Eu o sa folosesc balsam caci ies hainutele mai moi dupa spalare.

Oxana, mami de Rares (11.03.2009) si 27+ Letitia



Pai de aceea iau eu hainute de calitate, care sa fie moi si fara balsam .

Paula, mamica lui Raul Ionut nascut la 24.07.2010 si 27+ , bb2

Mergi la inceput