Stelute de iulie-august 2013(82)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

betty tocmai am papat si noi ceafa la gratar si cartofi piure + o salata imensa de cruditati , satala a facut totul...cat am asteptat primavara sa apara vredeturile si leurda...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

28 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

HELPPPP Criss sau fetele care se pricep ... cat las tortul in cuptor? (cel de zahar ars)

26+

bebitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

bobita- bobita ce bataita meriti tu la fundulet pai la ora asta te culci tu , ar trebui sa dormi noaptea darga mea , iti dai peste cap biortmul ...sau tu functionezi cu baterii




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

28 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Daca se poate un raspuns rapid ca deja e de o jumatate de ora tortul in cuptor

26+

bebitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dnapotecuta spune:

nu mai stiu reteta.... cum si ce ai pus insa banuiesc ca il poti incerca cu scobitoarea... iar crema de zahar ars se vede cand s-a inchegat. Sorry.... nu-s buna la de-astea cu timpul de cuptoreala si cantitatile fixe. Eu fac totul la ochi.

Alina 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dnapotecuta spune:

Mi-ati mancat ficateii cu prajiturile astea... macar n-am o cofetarie cat de cat umana la tulcica sa ma potolesc din pofte ca n-am chef de gatit deloc. Tot ce fac astia aici are gust de hartie.

Alina 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobitza_85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui betty200

Amalia uite inca o incurajare si de la tine, ma indoiesc ca medicul tau la asa o sarcin apretioasa ar fi riscat ceva ... multumesc mult!

Olimp, ma batea gandul sa nu tratez dar am l-am intrebat pe Iuga concret daca pot face asta, a zis ca bacteriuria mai ales cea fara simptome are riscuri de nastere prematura si fisurare a membranelor si m-a asigurat ca antibioticul pe care mi indicat nu-i face deloc rau bebelusului.


26+

bebitza


Betty, si eu am luat 7 zile Zinnat de 250 mg.
Medicul evalueaza raportul risc / beneficii, asa ca eu zic sa mergem pe mana lor.

Bobitza 21+ Rebeca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mony08 spune:

Paula ca n-am gasit raspunsul.... am scapat din situatie printr-un raspuns "iti explica mami mai tarziu,acum hai sa papam ca apoi mergem la joaca"....am scapat ieftin de data asta,dar trebuie sa ma gandesc,cu siguranta o sa ma mai intrebe.
Cu mucusorii avem si noi probleme,nu mai stiu cum sa mai scap de ei. Am inceput sa facem aerosoli cu ser si gentamicina. Azi vad ca in momentul in care isi sufla nasucul vine si sange,incerc sa ma calmez gandidu-ma ca probabil s-a rupt vreo venisoara cum tot si-a suflat nasucul.

Oxana Si noi o trebuit sa explicam de ce mami nu are cuc si i-am explicat ca fetitele nu au cuc,doar baietii.La fel si la absorbantele zilnice,a trebuit sa-i explic ca doar fetele isi pun absorbante....mi s-au parut mai usoare aceste explicatii,dar vad ca vin intrebari din ce in ce mai grele. Acum fetele care nu au copii,sa ne intelegeti,in primii ani din viata copii sunt peste tot dupa noi,sa vada ,sa observe,sa inteleaga ,sa descopere.

Maeve e cam greu cu adevarul,nu stiu daca ar intelege

Teo se pare ca tu ai rezolvat problema cu explicatia asta

Olimp ai grija de tine,sa nu cumva sa racesti

Mess imi pare asa de rau ca treci prin astfel de momente.Sper sa treci cu bine si peste aceasta incercare
La capitolul barbati,in perioada asta am impresia ca si ei sufera de pe urma hormonilor .Chiar aseara discutam cu sotul despre asta,ii spuneam ca el este mai gravid ca mine,sufera de toate simptomele

Dana off ce ganduri.....fa cumva sa le trimiti la plimbare
Eu zic ca atata timp cat voi va intelegeti bine,cat nu iti da nici un motiv sa ai astfel de ganduri,cat nu ai auzit nimic ....ar trebuii sa stai linistita,si sa nu-i mai vorbesti cu el despre un astfel de subiect......ca barbatii is ca si copii,cu cat ii spui mai mult ca nu au voie ceva cu atat le trezesti mai mult interesul....chiar azi ma uitam la desenele "Puiul de Grafalo", i-a spus ca nu are voie in padure, ca acolo este soarecele mare si rau si el acolo s-a dus sa vada cum arata soarecele mare si rau. Eu sunt de parere ca cel mai bine este sa le dam tot timpul exemple pozitive,cum arata tabloul unei familii normale,sa stam in preajma unor familii frumoase si sa incercam sa tinem cat mai departe exemplele negative.

Amalia Sa te gandesti si la noi cand papi praji

Cat despre chiftele eu pun carne tocata(tocata de mine in casa si fara grasime),oua,ceapa,usturoi,sare(vegeta),paine .
Despre sosul de spaghetti ca vorbeati zilele trecute : fac cam 3 feluri de sos care ne plac f mult,cu ton,cu carne de pui sau cu ciuperci.La cel cu ton pun asa: ceapa distuita,pasta tomate,busuioc,curry,boia dulce(sau iute cand nu papa si copilasul), sare si tonul.

Stefania ma bucur sa aud ca sunteti bine.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Betty, eu habar n am, dar cred ca se tine pana se termina. :))
Am omos sa scriu si despre partea frumoasa vietii de cuplu cu copil. La inceput pana ne am acomodat, au fost certuri, reprosuri, etc. Dar si momentele frumoase au fost si sunt pe masura, bucuria ca a iesit primul dinte, ca a mers de a busilea, primii pasi, primele cuvinte. Iar acum nu exista seara in care sa nu radem cu pofta. S au pierdut unele chestii dar automat s au ivit altele noi care sa le inlocuiasca. E foarte frumos si greu al naibii.
Zicea la un moment dat nu stiu cine sa nu ne lasam rudele sa ne strice politica legata de bebe ca ele pleaca si noi ramanem. Asa o fi, si la inceput ma crizam, apoi m am relaxat si am devenit "miserupista" cum zicea Ele. Orice ajutor conteaza si nervii mei la fel asa ca n am de gand sa ma contrazic cu nimeni. Cat timp e bine intentionat iar bebe e bine ingrijit nu fac griji profit maxim.

Oxana, mami de Rares (11.03.2009) si 27+ Letitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Alina mama draga, mare noroc esti la casa omului (am stiut eu de ce te-am mustrat cand te dadusi la fund ...) am uitat de probeala cu scobitoarea, am probat acum, am scos si l-am pus in asteptare. Cum facem sa-ti trimit o felie? Astia vor sa faca Somesul navigabil cica, daca se grabesc ti-o trimit pe vapor.

Bobitza, si tu Brutus?

26+

bebitza

Mergi la inceput