Stelute de iulie-august 2013(82)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Am varat un pui la cuptor in vasul roman, cand se termina trag o salata de cruditati cu morcov, salata verde, ridichi, rosii si masline si un sos de iaurt cu maioneza. Cred ca se vor bate lupii la gura adolescentilor mei.

Aseara am primit o plasa cu praspaturi de la taierea porcului, un pui de la tara si vreo 30 oua de la tara asa ca vreu sa prestez tortul de zahar ars. Soricii, carnatii si restul carneturilor le-am varat la congelator sa scap de listeria urmand ca saptamana viitoare sa le halim pe rand. Abia astept sa fac o supa din aia galbena cu taitei si carne de casa ...

26+

bebitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mstefania spune:

Mi-am facut curaj si in cateva zile am zugravit in dormitor unde va fi patutul lui bebe, in hol si bucatarie si am facut curatenie, am reusit sa le pun la loc pe toate dar cu pauuuzeee lungi si dese, noroc ca am avut ajutor, pe mama mea, doar putina zugraveala si toata casa a fost cu fundul in sus. Mai trebuie sa merg la mama in pod si sa vad ce pot alege din toate lucrurile puse si ramase de la Teodora si dupa 32 de sapt sa imi fac bagajul :D de maternitate, nu cred ca mai repede.


Paula, sanatate multa, eu ii faceam aerosoli doar cu ser fiziologic de cate 3 ori pe zi si biosept- care merge super asta in caz de muci doar, iar in caz de tuse i-am dat Prospan-pe baza de iedera care la fel, a mers f bine.



Stefania 27+
si Teodora Rebeca (07.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mstefania spune:

Trebuie sa inclin si eu balanta ca dupa venirea unui copil, lucrurile se schimba intr-o familie, in relatia cu partenerul, in care fiecare dintre noi ne simtim neglijati din toate punctele de vedere, tu, ca mama stai toata ziua cu copilul si face acelasi lucruri repetitiv, sotul vine acasa si gaseste aceleasi lucruri, tu frustrata ca nu ai timp si pt tine gandindu-te ca el socializeaza printre altele si tu nu- doar in grupul de mamici si se discuta aceleasi lucruri, sotul care are nevoie de afectiune si nu o primeste ca tu esti prea obosita, etc....dar lucrurile se schimba pe parcurs pana fiecare dintre noi ne obisnuim cu noile obiceiuri, oricat am vrea sa inchidem ochii si sa zicem ca nu e asa, ca totul e la fel ca inainte, nu se poate d.p.meu d.v. dar depinde si de toleranta fiecaruia dintre noi si trebuie s afacem concensii dar sa stiti ca lucrurile revin la normal dupa ce copilul mai creste, intelege si el si te poti deplasa in anumite locuri si cu copilul.

Ps. Sa vedeti voi atunci, hormonii din timpul sarcinii sunt nimic pe langa ce urmeaza, asta luati ca si chestie funny, nu de speriat, asta apropo de ce zicea cred Paula la un moment dat ca nimeni nu o avertizase ca pe langa partea frumoasa cu un copil sunt si alte parti :))))))

Stefania 27+
si Teodora Rebeca (07.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Oxana, nu mi-a convenit perierea ..de aia am scris.
Mi-a placut cum a scris Ana-maria candva ca pe la vreun an a lui bebe, a inceput resuscitarea relatiei.

Eu am resuscitat-o fortata de imprejurari la 2 ani ai Denisei. Urasc chestia aia!!!Si ce e drept imi venea mie sa fug in lume , ce sa mai zici de barbati.
De asta, vreau sa ma intorc la munca, vreau ajutoare, vreau sa nu stau legata de casa si copil, vreau sa socializez, vreau sa fie sotul gelos si nu invers , vreau sa arat bine in timp scurt... si as continua o lista...vb egoista din mine (sau patita de mine )

Elena & Denisa (26.10.2004)
27 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Stefania

Elena & Denisa (26.10.2004)
27 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Hai mai, nu fiti carcotase!! Sunt cazuri de barbati schimbati in bine dupa nasterea copilului...
E adevarat ca si noi suntem mai crizate, mult mai crizate decat in mod normal, si obosite si nedormite si grase, si plangacioase si prin urmmare si ei tb sa depuna un efort triplu sa ne convina ceva, dar se poate...

Daca mai dati comenzi de hainute prin tari straine, imi spuneti si mie? Imi tb pt Raul un costum de baie cu protectie UV, si nu vreau sa dau comanda doar pt asta...dar sa nu ma uitati!!

PS. Mi-am terminat dulapurile!!! Sunt asa fericita!Mi0era f groazA de ele

Paula, mamica lui Raul Ionut nascut la 24.07.2010 si 26+ , bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

felicitari stefania pentru bebita


fetelor ma puneti pe ganduri am sa imi fac si eu o urocultura , sa vad ce balauri am sau sper sa nu fie , e adevarat am facut analiza de urina pana acum 2 luni de atunci nimic dar cred ca urocultura nu am facut...

simpotime nu am dar acest detaliu nu e determinant...


diana chear ma intrebam pe unde esti ? bufnitoiule ..la ora asta te scoli cand altii au papat de maiaza

cred ca si bobita e tot asa de matinala ?




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

28 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unidanad spune:

fetele chiar asa se schimba o relatie?? Deja ma sperii Ma asteptam sa se schimbe dar sper ca nu chiar asa mult. Eu de fel sunt mai crizata asa si se pare ca si sotu. El nu cred ca a auzit inca de "hormonii gravidei". Chiar mai devreme ne-am ciondanit putin si el rpd cu gura mare dar nici eu nu m-am lasat mai prejos Acum ne-am "separat" fiecare in alta camera pana unu din noi va ceda. De obicei el Sunt in stare sa tin suparare pe cineva si o luna

27+ Patrick
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

paula felicitari ai scapat de dulapuri , poti rasufla , linistita..

stefania ziceai de bagajul de spital , ar trebui facut asa cu saptamani bune inainte ? intreb caci nu stiu ?

dana lasa supararea nu face bine , eu nu pot sta suparata pe cineva mai mult de 1 ora , mai ales daca este o persoana draga si apropiata...

ele vrei sa te intorci asa de repede la munca ? ,pe mine ma bare gandul sa stau 2 ani..mai reflectez asupra deciziei ?


apropo vroiam sa va intreb pe fetele care stiu , acum cu concedul prenatal stiu cum se face , concediu de la medicul de familie , dar pentru maternitatea ce trebuie intocmit ? ce terbuie sa contina dosarul ? cand se face dupa ce nasti ? inainte ?




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

28 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobitza_85 spune:

Buna ziua dragele mele,

Gata cu destrabalarea! Am ajuns acasa la 4 de dimineata si am dormit ca un prunc... Azi m-am simtit cam obo si am lenevit toata ziua.

Acum incep sa citesc din urma, am de rec vreo 15 pag

Doxy
, arata deliciooos tortul tau Eu sunt maaare fan ciocolata!
Am vazut filmuletul cu Rares. Este absolut adorabil!

Bobitza 21+ Rebeca

Mergi la inceput