Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #10#

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

ASCHIUTZA multumesc.da,nu merge linkul.va trebui sa il copiez,cand ajung acasa.si apoi scriem in forumul cel nou,nu? Ca treab aasta cu copiatul nu e de mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Fetelor, sper ca nu v-am suparat cu remarca mea cu intorsul la serviciu, ca nu-mi dau seama cum a sunat pt voi. Ca sa clarificam, nu voiam sa spun decat ca imi pare rau ca n-ati avut cum sa stati mai mult cu bbii acasa, asa cum v-ati fi dorit si ca mi se pare foarte greu ce faceti voi acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Suntem in parc. Uraaaaaaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Fetelor, sa ziceti cind ne mutam dincolo, eu am deja contul deschis si acolo, dar nu are sens sa vorbesc doar cu mine...

Bubu, eu pun babetica pe calorifer si nu mai e asa de rece. Si am avut una albastra de prosop pe care nu se vedeau pozele. Daca va pricepeti sa croitorita, faceti-va voi unele mai lungi din prosop inchis la culoare. Eu am unele asa de mici de bumbac, de nu am ce face cu ele.

Bioana, sanatate la puiut si pupam viitoroarea dintoasa .

Angiuta, si eu am masuta cu scaunele in camera lui, dar asta e practica cind ii dau numai lui sa manince(nu ne nimerim cu totii la masa din cauza de alaptat, servici, etc) in camera de zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Cellena, stai linistata ca nu te-a inteles nimeni pe dos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Hello, gagici!
Noi suntem la aprox. 3 sferturi de cescuta de cafea de piure de legume amestecat cu puuutintel LM pentru gust. Cescutele noastre au cam 5 cm inaltime
Puteam sa fim si mai departe, dar n-am vrut sa fortez lucrurile.
Supa de azi contine 1 morcovel, 1 patrunjel radacina, putina ceapa, o feliuta de telina si o jumatate de cartof mediu. Voi pasa totul cu blenderul, mai putin ceapa.
Azi i-am dat avocado in loc de mar si vom continua cu el, am citit ca nu trebuie amestecate tiputile de fructe intre ele si nu vreau sa risc. Sursa: www.cristelageorgescu.ro/mar-morcov-incompatibil/01/2011/" target="_blank">http://www.cristelageorgescu.ro/mar-morcov-incompatibil/01/2011/ O sa aibe el timp sa mai manance mere
Angelique, noi n-am luat castroane speciale pt Luci, avem 2 lingurite din silicon si ii dau sa manance din cescute de cafea, cand vom mai creste cantitatile trecem la castronase de ceramica
Sa vedem cum evolueaza lucrurile, daca nu ne mai intelegem probabil vom trece la castronase de plastic obisnuite, nu vad de ce sa dau 30 ron pe unul.
Scaun de masa inca nu avem, pentru ca Lu nu sta inca in fundulet...
Dana, eu as incepe cu supa de legume, numai zeama cateva zile (incepi cu 2-3 lingurite), apoi treptat pasezi putin din legume si ingrosi supa, pana ajungi la piure. Poti sa-i dai morcov, telina, patrunjel, pastarnac, dovlecel fara samburi, cartof. Daca vrei, in primele 3-4 zile faci supa din 3 legume, apoi la fiecare 3-4 zile mai adaugi una, in functie de cum vrei tu si cum reactioneaza copilasul tau cel frumos. Nu gresesti nici daca nu numeri linguritele cu strictete- daca Sebi mai vrea o lingurita, nu vad de ce sa nu-i dai. Doar sa nu-i dai 50 ml de supa din prima.
Poti fierbe legumele in apa sau la abur, cum vrei tu. Pana una-alta eu le fierb in apa.
Eu n-am o problema sa-i dau cartof. Cat e in crestere are nevoie de combustibil, bine, nu zic sa-l indopi ca sa-l tai de Craciun, dar in comparatie cu dulciurile care se gasesc pe toate drumurile sau conbinatiile gresite de alimente pe care le fac multi parinti, bietul cartof mi se pare inofensiv.
Ca gustare dimineata la 3-4 zile dupa ce incepi cu supa poti sa-i dai putin avocado piure, tot asa, 2 lingurite apoi cresti progresiv. Doar sa tii minte sa-i dai cate un aliment nou odata, deci daca ii dai avocado la 3-4 zile dupa ce incepi cu supa ii adaugi ceva nou in supa la 3-4 zile dupa ce incepi cu avocado.

Of, trimit, ca-si plange singur de mila pe salteluta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Sa va spun si parerea mea despre inceputul diversificarii si fructe/legume exotice cum sunt mango, avocado, banana, etc. Eu cred ca fiecare bebelus se naste cumva pregatit pentru mediul din care provin X generatii inaintea lui. Dpdv. al mancarii, eu ma gandesc ca stomacelul lor e pregatit sa accepte mancaruri care se gasesc pe la noi pe aici, in partea asta de Europa cu clima temperat continentala si nu mancaruri exotice de prin alte zone. Eu o sa evit, deci, sa incep diversificarea cu chestii pe care bunicii, strabunicii, stra-strabunicii si tot asa nu le aveau, deci nu le mancau. Deci la inceput nu mango, nu banana, nici macar avocado (pe care toata lumea il lauda). In rest, planuiesc sa fiu mai putin stricta in combinatii si s-o las pe ea sa si le faca.
Si mai cred ca gusturile unui om matur se formeaza in copilaria mica... asa ca o sa evit si cartofii (care mie imi plac sub orice forma, dar care mi-ar placea sa nu-mi placa ), biscuitii (chiar si fara zahar sau fara gluten), painea, in niciun caz mese cu un fel, doua si apoi neaparat dulce, nu zahar... ma rog, chestii pe care mi-as dori sa nu le mananc cu atata pofta si la care sa nu mai visez noaptea cand sunt la regim (care nici macar n-ar trebui sa se cheme regim, ar trebui sa-i zica "alimentatie normala, sanatoasa").

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipraty spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

IPraty, multam de idee. Ce doza si in ce potenta il iei? Asta e si la mine problema, ca alaptez si de aia nu vreau sa iau ceva prea puternic dar care trece in lapte.... Si asa de cind iau si doza asta mica de fenistil am impresia ca o doare burtica pe Lili f des. Dar nu am ce face, trebuie sa iau ca altfel nu ma pot ocupa de ea... De abia acum incepe mesteacanul si la ala am facut anul trecut f urit. Mi-a dat soacra o idee sa merg la acupunctura cu laser, cica pe ea a ajutat-o (costa numai 120 euro prima sedinta si apoi 25 de euro fiecare sedinta care urmeaza, asa vreo 10 ).

------------------
Still looking for pieces of heaven...



Imi pare rau ca raspund asa greu, suntem plecati ...
Poumon Histamine CH15, 3 granule 1 data pe zi

Le iau dimineata primul lucru, se dizolva in apa sau direct in gura.

Am citit si eu de acupuntura (cu ace), dar nu am cand sa merg acum asa ca sunt bucuroasa ca merge cu homeopate. Plus ca imi e frica. Cu laser doare? E prima data cand aud de acupunctura cu laser.

Nu mi-am pus problema ca homeopatele sa treaca in lapte, oare ar trebui?

Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Eu mi-am cam pierdut entuziasmul cu blw... Adica imi e cam frica de inecare mai ales ca am trecut prin cateva momente tensionate in care pustiu se ineca si numai cu lapte... Cat despre papa o sa incerc sa ii dau cam orice, treptat, una cate una. Nu o a fiu foarte stricta ci doar o sa il incurajez/indrum spre o alimentatie sanatoasa. Ai mei considerau ca mancare sanatoasa inseamna carne si asta imi dadeau. Nu stiu daca au facut sau nu bine stiu doar ca imi placea entuziasmul lor cand imi dadeau asa ceva si mancam de dragul lor. Acum mananc carne pt ca simt nevoia, pt ca alaptez si ard multa energie, pt ca 10 ore, aproximativ, pe zi eu stau in picioare (al meu pusti e pe sistemul "leagana si taci" si de aia probabil desi cantaresc mai mult par mult mai slaba decat inainte de sarcina), dar , in sarcina, pot numara pe degetele de la o mana de cate ori am mancat carne si sunt fosta vegetariana, cu speranta ca o sa revin la meniul din acele vremuri, candva, in 2 ani maxim ca sa imi sprijin copilul sa pape sanatos. Nu o sa il bat la cap sa nu manance prostii ci o sa fac tot posibilul sa nu gaseasca in casa asa ceva(usor de zis in ceea ce ma priveste dar al meu sot e dependent de dulciuri).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

si nici eu nu sunt foarte pentru fructe exotice ci mai degraba pro fructe de la noi !apropos de asta, am mancat asta vara tone de mere mici si verzi si nestropite(imi ploua in gura ca la balamuc acuma)! tre sa vorbesc cu socramiu sa imi aduca sa ii dau puiului la vara! si inca o curiozitate: cand dam zmeura? avem la tara o tufa care ne bucura anual cu productia ei. Cred ca o sa imi congelez sa ii dau la toamna asa ceva daca nu are varsta potrivita acum!

Mergi la inceput