Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #10#

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Pai Laurika si eu imi imaginez ca pe la 3 ani bebele sta linistit pe scaunel normal, la masa cu noi, asa cum va sta si pana atunci, insa in scaunelul de masa, asta cred ca tot el o hotaraste, vedem cand va sta bine merci si gata sa inghita cu spor, la masa:)
Eu am spus faza cu scaunul pana la 7-8 ani nu din cauza ca sunt vreo nebuna care o sa isi inghesuie bietul copil in scaunel pana la varsta aia, ci pt ca:1. aici e Qc si sunt multi care fac asta, quebecosii mie mi se par complet baturi in cap, au niste idei despre educerea copiilor de mori instant, inclusiv ca vin cu cizmele pline de namol sau zapada si se cocoata incaltati in varful canapelei, fara probleme-e voie, ce, copilul e mic (si la 9 ani face asta la fel ca si la 2-3).In fine, ei recomanda scaunul pana la varste mari, din cauza de comoditatea lui si de posibilitatea de a regla inaltimea atat e mult.Insa da, depinde de fiecare copil, in primul rand, el e reperul de baza, always.Noi ii ajutam sa aleaga, insa ei iti dau de stire cum le e comfortabil.

Si ref la diversificare, se pot pune in aplicare planurile in cazul in care bebe e cooperant, nu e suficient sa fie mama constanta in incercari, ca slava Domnului, rabdare am cat lumea, insa sa ii dau si sa vomite asta nu!asa ca azi a papat multumit 4 lgt suc de morcovi chiar daca s-a strambart un pic si eu am fost multumita

Cu galagia, suntem total de acord.La noi ziua suna telefonul, interfonul, merge muzica de zor, spalam vase, merge masina de rufe, de uscat rufe, etc-ziua toata galagia e admisa-si bebe trebuie sa stie sa doarma in conditii de astea, ca eu am fost crescuta cu mers in arful picioarelor si daca imi desfaci o punguta sau inchizi usa un pic mai tare e jale, am somn iepuresc.Insa ma rog, asta a devenit si mai si odata cu venirea lui Nicholas:), acum imi vine sa nu ma mai culc deloc, sa fac pe closca:), insa repectam cu sfintenia linistea somnului de seara/noapte.Ziua este insa zi si daca el vrea sa doarma, tre sa se adapteze conditiilor.Ceea ce si face:):).
Insa o inteleg pe Cellena, fiindca sui soacrei i se face dor in fiecare seara sa ne auda pe la 21.00-21.30, in conditiile in care stie bine ca Nicholas la 20.00 cel tarziu e adormit pentru somnul de noapte...Asa ca si eu am un ghimpe pentru telefoanele date numai sa le dai, mai ales acolo unde e un bebelus in casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Platforma noua: http://comunitate.desprecopii.com/forums/index.php?/forum/105-bebelusul-primele-365-zile-din-viata-unei-comori/page-3?prune_day=100&sort_by=Z-A&sort_key=last_post&topicfilter=all

Ca sa va logati acolo, va trebui sa dati un click ca ati uitat parola (acolo , nu aici). Apoi primiti un email cu un link (eu a trebuit sa il copiez din nou in google) si acolo bagati noua parola (sau pe cea veche din nou). Tot tamtamul asta e pt ca parolele nu pot fi transportate pe o noua platforma.

Eu am luat scaun de masa din acele din doua bucati care apoi poate fi folosit ca masuta si scaunel mic. In ideea ca de pe la 2 ani jumatate - 3 ani copilul se aseaza pe scaun normal. Asa dac nepoatele mele, dar al meu junior nu vrea si pace. Ok, el e in recaderea la nivelul de bebe, dar in curind nu va mai incapea in el... Contra petelor de morcovi nu am cine stie ce solutii: babetici de la IKEA din fis, ca fisul se spala usor si nu ramin patate decit tivurile din material. Sau babetele de prosop, si alea se curata mai usor decit cele din bumbac obisnuit. Cele de la IKEA sunt cu mineci si lungi, asa ca patati mai putin. Va recomand sa purtati si voi un sort sau un prosop si in nici un caz bluza alba cea frumoasa , ca taman atunci da bebe cu mai mare energie cu lingurita in morcovi. Noi avem niste pete f frumoase de sos de rosii pe pereti cind a azvirlit juniorul cu farfuria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Platforma noua: http://comunitate.desprecopii.com/forums/index.php?/forum/105-bebelusul-primele-365-zile-din-viata-unei-comori/page-3?prune_day=100&sort_by=Z-A&sort_key=last_post&topicfilter=all

Ca sa va logati acolo, va trebui sa dati un click ca ati uitat parola (acolo , nu aici). Apoi primiti un email cu un link (eu a trebuit sa il copiez din nou in google) si acolo bagati noua parola (sau pe cea veche din nou). Tot tamtamul asta e pt ca parolele nu pot fi transportate pe o noua platforma.

Eu am luat scaun de masa din acele din doua bucati care apoi poate fi folosit ca masuta si scaunel mic. In ideea ca de pe la 2 ani jumatate - 3 ani copilul se aseaza pe scaun normal. Asa dac nepoatele mele, dar al meu junior nu vrea si pace. Ok, el e in recaderea la nivelul de bebe, dar in curind nu va mai incapea in el... Contra petelor de morcovi nu am cine stie ce solutii: babetici de la IKEA din fis, ca fisul se spala usor si nu ramin patate decit tivurile din material. Sau babetele de prosop, si alea se curata mai usor decit cele din bumbac obisnuit. Cele de la IKEA sunt cu mineci si lungi, asa ca patati mai putin. Va recomand sa purtati si voi un sort sau un prosop si in nici un caz bluza alba cea frumoasa , ca taman atunci da bebe cu mai mare energie cu lingurita in morcovi. Noi avem niste pete f frumoase de sos de rosii pe pereti cind a azvirlit juniorul cu farfuria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Sunt intr-adevar bune babeticile astea rezistente la murdareala, dar cele de fas sunt total neprietenoase, cel putin acum cand inca e rece, sunt reci ca naiba, azi dimineata dupa ce i-am pus-o la gat si am vazut cat e de rece, nu mai nimeream sa i-o dau jos, plus ca il si manca...no no, deocamdata le prefer pe cele de prosop, da,oricum, la cat de multe are, am sa las 10 numai pentru papa si le bag la categoria "de sacrificiu" si celelalte raman pentru sters la gurita laptic. Iar cele de prosop tre sa fie moi,ca unele sunt asa de aspre..de fiecare data cand cumpar orice de imbracat/folosit pentru el, ma gandesc cum as fi eu in pielea, lui, obligata sa folosesc aspriciunea aia sau sa suport eticheta (eu sunt fan taiat tot ce inseaman eticheta), sau desenele alea pe piele, aspre, sau capsele reci direct pe piele, cand e rece si afara, alta gandire desteapta a celor ce le compun pe astea ultimele..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Aschiuta, hi hi,mie azi iar mi-a stranutat la sucul de morcovi, dar eram in pijama:):)

Multumim de linkul cu trimtere la forumul nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Si eu sunt de acord ca bebe trebuie sa poata sa doarma in galagie si asa am invatat-o si pe Ema. Noi nu vorbim niciodata in soapta cand doarme, chiar daca suntem langa ea, pentru ca si eu am fost crescuta in liniste si sunt la fel ca Bubu. ma trezesc si daca respiri langa mine. Daca o tin tot timpul dupa mine prin casa (in landou, wrap sau mei tai), va dati seama ca doarme in cele mai vitrege conditii: cand merge aspiratorul (bine, asta le place tuturor), cand zdrangan vasele, cand merge radio tare (la noi merge permanent, ca mi se mai usuca si mie gatul de atata vorbit) si tot asa. Daca a apucat sa adoarma singura in conditiile astea, nu se trezeste si pace. Daaaaar... Daca adoarme in pat, cu mine langa ea, nu am voie sa ma dau jos si sa plec, pentru ca instant s-a trezit... Nu de galagie, dar pentru ca simte ca nu mai sunt acolo. De-asta s-a trezit ieri, iar apoi n-a mai adormit, ca era data peste cap.
Soacra-mea mai avea un obicei frumos. Suna seara, fix la ora de baie. De cateva ori i-am raspuns si i-am zis ca nu putem vorbi, dar dupa aia nu i-am mai raspuns. Vad ca s-a invatat si n-a mai sunat
Iar maica-mea e si ea o draguta. Ma suna, ii raspund si ii spun, de exemplu "vreau sa ii dau sa manance" sau "sta sa planga" -> eu prin astea inteleg ca ti-am raspuns ca sunt finuta, dar vorbim mai tarziu. Nu nene... O apuca povestitul de pe lume. Si cel mai rau ma irita cand eu ma pregatesc sa-i dau sa manance si ea e plina de nervi ca cine stie ce a patit si imi transmite toata energia ei negativa. Copilul simte imediat si mananca foarte agitat...
Hai ca v-am zapacit, dar Ema a dormit pana acum (oboseala de ieri a rapus-o). Si cum si eu m-am culcat la 12, nu la 2, sunt asa de odihnita de n-am mai fost de luni de zile :)) si nu stiu ce sa fac cu atata energie :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Cellenaaaaa, ce m-am bucurat ca am gasit mesajul tau aici, parca e prima data cand intru pe forumDe obicei la ora asta gasesc,de regula, numai mesajele mele care stau cuminti si singurele in asteptarea alor voastre

si cu personajele care ignora faptul ca le spui"tocmai il schimbam,ii pregatesc papa,ne pregatim de baita", - am hotarat sa intreb direct daca au ceva imp de spus, altfel sa ma lase ca NU am timp, ca bebele e mai important decat orice info care nu are legatura cu el!Asa, direct, indiferent de gradul de rudenie, ca zau mai, unii NU se gandesc, zici ca nu s-a schimbat nimic, ar sta la povesti cu orele cat de tarziu ar fi daca nu ai pune "copilul" in prag
Tu nu mai prelua energia negativa, ca nu se merita.Spune ca erai la dus sau ca esti dezbracata, in drum spre baie, pt ca aia mica face nani si profiti.si scapi, ha ha

zi buna!
nu trimiti si aici putin soare, daca e din plin pe acolo?ca aici era frig si un vant de ziceai ca e crivat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Bre da mare bataie de cap cu scaunele astea...
Bubu eu vorbeam despre ce stiam eu pe piata pe vremea juniorului, acus nu am studiat piata...
Aici am observat oricum ca se prefera scaunele de lemn...cam toti amicii lui V la care am fost acasa aveau asemenea exemplare.
Pentru cine nu intelegea despre ce vorbesc, pun un link cu poze edificatoare:
http://www.mytoys.de/Stokke-TRIPP-TRAPP-Hochstuhl-Classic-Collection-Natural/TRIPP-TRAPP/Stokke/KID/de-mt.ba.br01.190.01.01/2584855

Nu vreau sa trezesc controverse, am scris doar ca din experienta mea se merita mai degraba un scaunel din lemn. Am norocul ca voi primi unul, nici nu va fi nevoie sa-l cumpar .
Nici varianta lui Aschiutza cu scaunel transformabil in masuta cu scaunel nu e rea dar noi avem deja masuta cu scaunele.
Daca as fi gandit atunci si eu practic nu as fi fost nevoita sa cumpar apoi si masuta cu scaunele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

Neata,e vineri!! Bucurie pe capul meu si al LACRAMIOAREI!!
CELLENA nu am inceput munca pentru ca am vrut eu!aici primesti concediu maternitate 4 luni,nu 2.nu imi permit sa imi pierd munca pe criza asta...in ideea asta am invatat-o pe Irina sa doarma singura,sa se joace si singura,sa nu fie mamoasa si plangacioasa.asa nu am treaba,sta cu oricine si se simte bine.mama in iunie se intoarce in tara asa ca ramanem noi 3.va fi greu,amandoi la munca...asa ca ma rog sa prindem un loc la gradi.
Complicata treaba cu scaunul....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

Sa vad daca ma descurc cu noul forum...sper sa nu imi prind urechile.
Aseara,cred ca o dureau gingiile,ca cum lua suzeta cum plangea de durere.asa ca a adormit la mine in brate!!!imi era asa drag de ea.vinerea trecuta dup ace am ajuns acasa am luat-o cu mine in pat sa dormim amandoua...nu am reusit...a fost musai sa o pun la ea in patut si asa a adormit.asa stie ea ca acolo e locul ei.

Mergi la inceput