Stelute de iulie-august 2013(79)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Salutare, salutare, rotunjoare, rotunjoare, mai micuta sau mai mare!

Citat:
citat din mesajul lui Ele

Dana la cat o sa mirosi a lapte si a branza , nu cred ca mai simte bebe parfumul.
Vorbea Milka acum.. :))


Elena & Denisa (26.10.2004)
27 saptamani

Esti totala Ele ..... Asa si eu cu laptele, sugea cupilu dintr-un sand si din celalalt tasnea la 2 m pe covor daca nu eram atenta sa pun scutec.

In legatura cu miscatul la noi e tot asa, misca des dar finut ca o domnisoara ce este, stati linistite si voi la care va salta burta ca e foarte bine doar ca va compatimesc ce ochi carpiti veti avea dupa nastere, parca vad ca io o sa fiu fresh cu bebelina dormita toata noaptea iar voi cu ei in brate leganand de zor ... no m-am rasuflat si io ca ce era sa fac, ttebuia sa gasesc un plus in toata treaba asta ca si as ais ingrijorata ca daca fata nu-i ok ca nu misca asa dureros ca ai vosti

... ma mai consolez cu faptul ca stiu din experienta ca si baiatul tot asa a miscat si dupa nastere pana la 8 luni doar a mancat si a dormit, apoi s-a desteptat si el ca viata trebuie traita si a inceput sa se agite si sa-mi tulbuire linistea cu care eram obisnuita, in prezent e tot cu o lene mare in fizic si doarme ca o valiza dar simtul umorului nu-i lipseste ... face niste glume si are niste replici ca ma gandesc serios sa-l indrum inspre o cariera in televiziune, ii depaseste pe multi de acolo ... da, am uitat sa va spun ca face zilnic cel putin o ora de miscare pe bicicleta eliptica si 6-8 km de mers pe jos, din centru in Marasti sau in Zorilor nu ia autobuzul desi are abonament gratuit, talpaseste flacaul meu cu spor ... cica sa nu depuna ce-a mancat si dormit in rest


Eu de bebei citeam ca dorm 20 din 24 de ore, cel putin la mine se aplica ca doarme si gagica asta de rupe, azi de exemplu fiind asa mai ploios a tras gagica la somnuri ca valizutza in gara, am simtit-o periodic miscand cate un deget cred ( era ceva micut )de a trebuit sa o ascult cu aparatul sa ma asigur ca-i ok si-i bate inima. Imi amintesc ca la baiat in nenumarate randuri ma trimitea asistenta la ecograf la urgenta in spital (ca doar acolo aveau unu acum 22 ani) sa vad daca mai traieste bebelusul (nu stiam ce fel de putza poseza si n-am stiut pana la nastere ca nu era asa performant eco) ca ea nu-l auzea cu palnia aia de lemn ce se folosea in vremurile alea stravechi.

Ma mai gandesc la o chestiune, poate am eu o alta conformatie anatomica sau pozitionare a organelor interne de nu se simt asa bine copiii ...

Amalia, te compatimesc ...

26+

bebitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_ama spune:

Loviturile sunt normale. La 26 de saptamani, bebe are toate simturile. Prin urmare, exploreaza si loveste cu manutele si picioarele. Am mai citit ca in perioadele de activitate max trebuie sa se miste de cca 10 ori pe ora... Oricum, pe mine ma distreaza maxim. Numai ca incepe sa capete putere si imi cam muta ficatelul

Mess, mie asa imi face sora mea...iti imaginezi ca ma afecteaza. Prin urmare incerc sa evit sfaturile astea pline de amaraciune asa, nush cum sa zic... Sau i-o retez direct

Happy Ama 26+ si Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unidanad spune:

Mess stai linistita unii oameni nu isi dau seama ca vb gura fara ei. Si nu e adevarat ca, daca este fata e cu tata mai mult. Eu intr-adevar sunt mai mult cu tata dar sormea (fiind si primu copil) a fost cu mama si acum la fel.

26+ Patrick
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Am incercat de toate doarcu capul in jos nu am statsper sa ma lase un pic mai ales ca au inceput sa se zbenguie

amalia tsakoniati
27+ Maria-Anastasia Irini-Ioanna
DOAMNE ITI MULTUMESC!
FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota .










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Betty,Paula sper sa nu ma fi inteles gresit....nu am zis ca e normal la mine..tocmai imi faceam griji ca e prea "ägitata". Stiu ca si Denisa misca dar parca Irinuca are forte si mai mari.

Betty, daca e asa cum spui dupa nastere i-o trimit Paulei, sa ii faca codite.

Elena & Denisa (26.10.2004)
27 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Amalia dar miscarete tare sint buburuzele tale eu cred ca se dau lupte acerbe pentru teritoriu, mai ales ca de-acum spatiul va fi din ce in ce mai limitat!

Asa e si al meu acum, sora-sa parca n-a fost atat de vioaie, dar asta micu' misca non-stop, eu ma intreb daca doarme si cand ca-mi salta burta-n toate partile si chiar ma ingrijorasem zilele astea de atata miscare

Eu cred ca ce-a spus Paula e f adevarat, unii sint miscaciosi, altii nu prea: eu la prima sarcina n-am simtit-o pe L decat dupa S18, finut asa, ma si ingrijorasem si misca la program, o ora-doua dimineata si la fel seara (aveam zile cand n-o simteam deloc si la fel ca Betty ma ingrijoram maxim, bagam cioco si portocale la greu ca astea o trezeau si-mi dadea de veste apoi se culca la loc); acum l-am simtit din S13 si de atunci miscaaa mereu, nu a fost o zi (mai bine zis cateva ore consecutiv dintr-o zi) pana acum sa ma ingrijorez ca nu-l simt, din contra am impresia ca tot timpul se zbantuie, ma ingrijorez ca nu mai sta locului; dar tin sa spun ca nu cred ca e adevarata treaba si in viata extrauterina; L a fost tareee agitata, nu dormea noptile decat maxim 3 ore legate, asta pana pe la un an, iar acum nu mai doarme decat 10-11 ore/noapte si deloc ziua la 2 ani

Ar insemna ca asta micu sa nu mai doarma deloc daca e s-o iau asa


Happy Mom si S27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ele

Betty,Paula sper sa nu ma fi inteles gresit....nu am zis ca e normal la mine..tocmai imi faceam griji ca e prea "ägitata". Stiu ca si Denisa misca dar parca Irinuca are forte si mai mari.

Betty, daca e asa cum spui dupa nastere i-o trimit Paulei, sa ii faca codite.

Elena & Denisa (26.10.2004)
27 saptamani


Ele am inteles si de asta iti spuneam sa stai calma ca e ok si daca misca mai mult, eu mi-as dori varianta respectiva.

Iar cu trimisul la Paula ... deja e arvonita Bianca mea pt. codite, demult ne-am vorbit ca o "ascund" la ea ... dar cum are 2 flacai cred ca o poti si tu trimite linistita sa aiba perechi

26+

bebitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Nu,nu e adevarat ca asa cum sunt in burta sunt si afara. Raul a fost mare miscacios!! Nu m-am ingrijorat niciodata daca s-a intamplat ceva, ca nu mai misca- de aceea nici nu intelegeam de ce dati banii pe aparatele alea de ascultat sunetele fetale, ca doar raul avea grija sa-si faca simtita prezenta mereu zi si noapte.
Dar duap nastere am avut cel mai cuminet copil, v-am zis ac eu din prima saptamana imi puneam ceasul sa sune noaptea sa ma trezesc sa-i dau mancare.


Paula, mamica lui Raul Ionut nascut la 24.07.2010 si 26+ , bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Pai daca e asa cum zici Paula eu nu pot decat sa ma bucur

In schimb pe Betty n-o vad bine dupa cum L a fost mega-cumintica in burtica, iar afaraaa s-a lasat si cu capete sparte!

Happy Mom si S27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

yvyana da si mai au garsoniere

amalia tsakoniati
27+ Maria-Anastasia Irini-Ioanna
DOAMNE ITI MULTUMESC!
FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota .










Mergi la inceput