MONTIGNAC (187)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Neata, Caress ai folosit susan prajit? e vreo diferenta?
Azi:
dim: o bucatica de gratar cu o ceasca kefir;
pranz (clasic la servici): urda, masline, rosii
seara: nu am nimic acasa: poate niste ficatei (mi-e pofta) la tigaie cu castraveti murati?!
gustare: mar si bomboane, super scumpe , fara zahar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Ceau, frumoaselor!

La mine e o vreme de taiat venele, o ceata ca-n povestile gotice, parca-l astept pe Edgar Alan Poe sa scoata o mana din pamant.

Bine ca exista .
Vad ca ati scris la greu, abia mai fac fata cu cititul. brava-brava1

Ariel, La Multi Ani! Cat de mari ati crescut?

Meniul de ieri arata asa:
MD: covrigei cu tarate
P: ciuperci cu usturoi, ghimbir, ardei rosu + doua aripioare pe gratar + salata de varza
C: capsune + un pumn de seminte de floarea soarelui.

Aseara am avut zi de calcat si m-am culcat tarziu, azi sunt turbata de somn, asa ca nu o sa rezist fara carbohidrati. am deja o chifla integrala si un covrig la activ + un iaurt. planuiesc o salata uriasa ptr pranz.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns big_boy spune:

Buna dimineata

Azi mi-am inceput ziua cu suc de portocale, iar peste vreo ora pate de ficat facut in casa. Fabulos. Mai avem azi in program macrou la cuptor si salata. mmmm delicios.

sa aveti o zi frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Buna dimineata

ninha era ceata mare dimineata dar acuma a iesit soarele ... la tine-n zona nu e soare inca ???? am trecut pe langa cladirea unde lucrezi azi dimineata ... am fost acolo-n zona ... m-am gandit la tine nu ai sughitat ???

carmencat o sa te vezi cu prefixul schimbat cat de curand

claudia si eu am facut aseara ficatei cu ceapa, bulion si mult patrunjel frunze e asa de bunnnn

ariel inca nu mi-am luat fulgi de drojdie ... de ficare data cand merg la naturisti ma uit la punga .... ma gandesc ca poate nu-mi plac

n-am mai pus nautul in apa aseara .... am decis ca-l fac sambata dimineata .... asta ca sa am timp si rabdare sa dezpielitez bob cu bob si sa nu il mananc la cina fiind carbo totusi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

buna
azi stiu ce maninc
un mar
MD-masline cu paine integrala
G-cubulete mar, morcov
D-humus cu salata verde si castravete
G-cubulete mar, morcov
C-supa de ciuperci, poate si o salata de varza

inca nu stiu sa aplic regulile in meniul meu, de genul ce sa combin cu ce, care masa sa nu fie glucidica sau carbo, cum zice andanii, trebuie sa invat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Salut!

Intrasem sa va intreb cum e cu ficatul, daca avem voie, dar ultimele meniuri m-au lamurit! Le-am facut copiilor ficatei de pui cu multe legume (ceapa, usturoi, dovlecel, ardei, rosii, morcov si telina, patrunjel verde si marar), legumele tocate marunt, marunt (ca de, nu suporta) si vroiam sa stiu daca pot manca si eu.

Ieri:
8 - iaurt cu tarate de ovaz, seminte de in si chia si un varf de lingurita de miere
13 - supa cu carne de vita (adica zeama limpede si carnea)
17 - un mar
20 - am fost la KFC, dar am mancat un twister cu crispy si inca un crispy si o cupa de inghetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Buna dimineata tuturor...desi numai dimineata nu este, dar pana acum nu am avut timp nici sa intru, nici sa mananc.M-am si trezit in ultimul moment,si cu mare greutate, asa incat micul meu dejun a fost la 12.30...

MD-3 pancakes cu mar fiert cu scortisoara
P -ciorbita de loboda si salata verde(trebuia sa fie si humus, dar la cat de capiata eram azi dimineata, am uitat de el)
G-1 MAR
G2-1 iaurt mic cu tarate de ovaz-asta pt ca stiu ca vom avea o cina foarte tarzie, dupa 22.00
C- Creveti trasi la tigaie cu patrunjel verde, usturoi si ardei iute, cu salata de rucola

Claudia, nu am pus seminte, am pus tot tahini, era mai rapid

Ariadna- eu sunt mai rigida si poate si mai exagerata, maslinele sunt grase, nu cred ca e prea buna combinatia masline cu paine integrala.De supa ta cu taitei cu IG 65, pe care o mananci mai multe zile la rand, ce sa mai zic...?Mie mi se pare abatere serioasa.

Pana la urma starea mea de lesin de ieri avea legatura cu altceva, azi sunt ok.Dar efectiv m-am tinut de pereti toata ziua,ma cam speriasem.Asa incat clatitele de aseara le-am mancat cu unt si cu gem conform, fara zahar, dar din ala cumparat care e bun tare, ca sa imi revin

Big boy, sucul de portocale are IG 45, adica mediu.Nu ar trebui sa astepti macar 3 ore pana la pateul de casa, care e lipidic...?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

andani nu mia ezita la fulgii de drojdie..is pur si simplu mega deliciosi

meniul meu azi:
Md: paine de tarate, zacusca (facuta de mama mea)
G: cicoare cu lapte
P: la fel ca ieri salata orientala
G: ridichi si o porto
C: as manca o salata de rosii cu telemea si masline negre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Caress, sucul de portocale se digera repede, ca si fructul, in mai putin de o ora. faza cu pauza de 3 ore e valabila ptr alte mancaruri, nu ptr fructe.
Da , Andanii, acum a iesit soarele si la mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

ninha, Alexandra a facut 10 ani, iar Teo a facut 5 ani. Am copii mari! Glumeam cu al meu aseara, ca parca ne e dor de unul mic, insa mi-a trecut repede :)))

andanii, trebuie sa incerci fulgii aia!!! Nu-ti plac...scapi de ei, iti plac, ii consumi cu placere. Insa, crede-ma, dau dependenta! Eu mananc zilnic, ii pun in orice (numai in dulciuri nu:)))...daca nu am in ce, mananc cu lingura, pur si simplu

Mergi la inceput