MONTIGNAC (187)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns child spune:

ARIADNA nu ai inteles, acum nu mai mananc carne, decat peste, ocazional. Lactatele le-am reintrodus pentru ca reusesc ca suplinesc anumite proteine, mai ales iarna. Imunitatea sigur mi s-a dat peste cap din cauza alimentatiei dezechilibrate, gandeste-te, deodata am renuntat la proteine animale, a fost bine toata vara si toamna, insa iarna, din lipsa de verdeturi proaspete si altele, nu am suplinit aceste alimente nicicum si am picat.
Acum ma simt bine, lactate incerc sa mananc cat de putine, cea mai mare parte a alimentatie vreau sa fie compusa din legume, seminte si cereale.
Clar, moderatia este cheia alimentatiei corecte, pana la urma si in Studiul China, carte temeinic documentata stiintific, se arata ca, consumul a 10% proteine animale, e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Roxanacz, ce dulce e pustiul, si ce mai canta el cu degetelele lui mici...iubitul, si pare si sa ii placa.

Vreau sa et rog si eu ceva, poti sa imi spui cum se posteaza link-urile ascunze, cum ai facut tu cu filmuletul?Ca vad ca toata lumea stie, in afara de mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Salutare, fetelor

Chestia cu pianul/keyboardul: nu stiu sa cant, dar acum vreo 2 saptamani am fost intr-o vizita si cineva ne-a cantat fantastic la pian. Am amutit cand mi-a spus ca a invat de pe youtube, ca sunt multe filmulete unde inveti cum sa intepretezi notele, cum sa procedezi cu degetele, etc. Si mi-am zis ca asa pot sa fac si eu . Am nevoie de-o ocupatie artistica seara, dupa birou. Jumatatea mi-a si aratat unde-mi muta patul pe varful muntelui ca sa pot exersa in liniste

Sunt in continuare teribil de cumintica: ieri am facut pentru prima data paine monti si mi-a iesit gustoasa, dar nu prea crescuta. Am sa fac mai des, mai ales ca trebuie framantata doar 1 minut

Meniul de aseara:
Am facut spaghetti cu un sos improvizat de mine din ceapa, o vanata, dovlecei si niste rosii. A iesit tare gustos.

Meniul de azi:
MD: o bucata de paine monti si o cafea
P: salata asortata si niste branza gen cascaval
C: cred ca fac peste su orez basmati, sau ceva de genul asta, ma duc la fiica-mea.

Roxy, sa nu-mi spui ca-i piciul tau! Ma gandeam la inceput ca-i Langlang, da' nu-i chinez . Canta bine
In rest, sa-ti fie de bine berea, e fantastica! (mai lipsesc doar niste carnaciori mici si albi cu mustar dulce, jamy)

caress: ca sa faci un link prima data selectezi cuvantul pe care vrei sa-i conectezi cu pagina, apoi apesi sus in meniu pe simbolul de langa HR, e ca un glob pamantesc cu un lant dedesupt si o sa-ti apara cam asa: Linkul dorit. Apoi pui linkul dorit asa: si gata, celalalt il lasi acolo. Exemplu.

Puisorule, asa e, in fiecare an apar noi descoperiri care le confirma/infirma pe alea vechi. Importat e s-avem masura. Si cu dieta, am incercat zeci, niciuna nu e atat de faina ca monti. Barbatu'miu aproape e gelos pe montignac, de cat de des il pomenesc.

Andanii, si eu ador pianul, de asta mi-am zis sa-ncep asa, light-version. In urma cu multi, multi ani am cantat la oboi si de-acolo mi s-a tras asa, o pasiune pentru muzica clasica, dar nu aia foarte grea, ci mai un Mozart, un Vivaldi, Bach, cate-un Beethoven pe ici pe colo.
Sunt fan total Vivaldi, am de gand sa-ncep asa, andante cu piese usoare de tot.

Brindu, m-ai facut sa rad cu lacrimi de cum ai reactionat dupa prima lectie de pian. Ai posibilitatea sa exersezi cumva/undeva?

S-aveti o seara frumoasa de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Hehe Lorelei, merci, al meu e (ala mare). Ii place, pacat ca trebuie impins de la spate cu exersatul (dar aia e, nici eu nu ma dadeam in vant cu asta la varsta lui). Spor la invatat! Sa stii ca-s si metode de pian disponibile in format electronic, iti trimit daca vrei

Caress, eu nu-s buna la raspunsul cu apa, intotdeauna am baut ff multa.
Cu link -ul e asa: [url =" link "] cuvant ce vrei sa apara [/url] scoti spatiile pe care le-am inserat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

Meniul de azi
- banana
- oua fierte,telemea, rosii, ardei
- cioco neagra
- ciuperci la gratar, cas afumat, ceapa verde, ardei
- inghetata monti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Cu link-ul am inteles eu ceva, am incercat, nu mi-a iesit. Cred ca am nevoie de poze...dar nu e urgent.

Pana la urma dupa sala am facut o budinca din lapte degresat, tarate de ovaz, vanilie, pe care am mancat-o cu gem de mere si scortisoara.Mi-era pofta de ceva dulce, dar fara oua, cacao, unt, etc.Carmencat mi-a dat ideea, si o pup si ii multumesc.Super buna, si imi place de mor consistenta taratelor fierte-seamana cu porridge-ul englezesc.

Maine sunt la o conferinta la Constanta , si va trebui sa mananc la restaurant.Sunt foarte curioasa cum va fi, imi era greu sa mananc la restaurant si inainte, doar fara carne, dar acum...In afara de mamaliga cu branza si smantana, si cartofi sau orez, altceva nu prea era fara carne...acum nici astea nu le mai pot manca, peste cu siguranta nu vor avea, si nici nu prea am curaj sa mananc ...o sa fie dificil.Sper sa nu calc stramb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

so..ajuns acasa ...teafara...nevatamata...si cu "succesuri" punctate cred ca le datorez toate puisoarei ca o avut as amulta incredere in mine

citit asa pe sarite ce ati mai scris...si trebe sa spun ceva...caress apropo de paranoia alimentara cred ca in ce priveste monti la asta se referea si puisoara cand o spus ca nu trebe sa fim mai catolici ca papa...sunt lucruri pe care monti...cum bine ai spus nu le interzice dar el recomanda sa le evitam..cred ca ramane la atitudinea fiecaruia sa decida ce e bine si sanatos pentru organismul personal si ce trebuie sau nu trebuie scos din alimentatie sau evitat...ca o alta paranteza...cred ca avocado nu se compara at all cu "bauturile carbogazoase"...asta stie tot romanu ca fac rau..avocado..romanu care chiar le mananca stie ca fac bine organismului

lorelei treaba cu pianu o inceput chiar amuzant..din cauza faptului ca am limbarnita mereu si vb cu oricine ..cand m-am intors de acasa...in trenul de la aeroport spre casa am inceput o conversatie cu un chinez...care din una in alta cu ce te ocupi si conversatie de tren etc...tipu lucra la cel mai mare shop de piane pe parte de marketing...magazin care e aici unde stau eu nu aveam nici cea mai mica ideea pana acum; mno si m-am trezit eu spunand ca ador muzica la pian si ca de mica mi-am dorit sa invat dar am amanat mereu si am ajuns acum la 27 sa nu stiu.Si el face...HAI CA TE INVAT EU DACA VREI... la care eu cu ochii cat cepele de entuziasm dar si cu parare de rau il intreb cat cere pe lectii ca stiam ca erau destul de scumpe..ca ma intersasem cand am ajuns prima oara in UK)...si ii spun ca nu am nici pian...si face...te invat gratis..si de exersat poti exersa in magazinu de piane pentru o suma modica de 2lire/ora!!!
...iti dai seama ca nu am putut refuza (2 zile aveam senzatia ca visez si tot reciteam mailul de i l-am trimis lu sor;mea cand am ajuns acasa)
..plus mi-a mai spus ca pot si inchiria pian daca vreu pentru 40lire/luna lucru pe care am de gand sa-l fac...imediat ce imi gasesc o casa unde sa stau din iulie...pentru ca momentan nu am timp sa merg sa exersez mai mult de o data pe sapt...

..un lucru ce mi-o mai spus o fost ca e mai bine la inceput sa exersezi pe pian adevarat...pentru ca altfel se simt la atingere clapele la unu adevarat fata de unu electronic, nush daca e adevarat sau nu..cert e ca pe pianul de exersez eu pe el...nush din ce is facute clapele lui (ca e 20.000 lire pianu!!) dar e foarte greu sa le apas...mai ales cu degetele pe care le folosesc ff rar cum e degetul mic si inelarul de la stanga...
dupa 2 sedinte inca is la do re mi...do..si retur...si incerc sa fac asta la unison cu ambele maini( E TERIBIL DE GREU CA MEREU RAMANE UN DEGET IN URMA)

GATA acum v-am spus la toate povestea lectiilor mele de pian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Buna dimineata...ce dragut e sa te trezesti la 4.30 dimineata...

Brindusik, ce tanara esti....Draguta povestea cu chinezul pianist, e pacat sa nu profiti de oferta lui.Eu am mai zdragnatit la pian, am avut,copil iind, o prietena f buna care facea pian, avea si acasa, stiu cateva cantecele dupa ureche, ceea ce e foarte prost.Pentru ca nu folosesc degetele asa cum trebuie si e mult mai greu sa uiti ceva ce ai invatat gresit, decat sa inveti corect de la zero.Cat despre folosirea ambelor maini, aia mi se pare tragica...Intr-adevar nu se compara pianina adevarata cu astea electronice, claviatura e total diferita, si da, te dor degetele de mori de la clapele clasice...Eu m-as multumi si cu una electronica, pe care sa o am acasa.Am invatat vara trecuta (Andanii, sa nu razi), Ceata lui Pitigoi cantata la doua maini, desi cu stanga canti fix doua note-ffffff greu mi s-a parut.Sa ne tii la curent cu progresele pe care le faci, poate ne inspira.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Buna dimineata,

interesante discutiile voastre cu pianul... il ador, desi nu am cantat niciodata! Oare e cineva care sa nu aiba o slabiciune pentru muzica la pian?!

Ieri am fost cuminte (dupa ce mierucri seara am calcat stramb cu cartofi prajiti - si fara pic de exagerare ieri dimineata aveam cu 1,8 kg mai mult decat luni dimineata - doar citisem in Monti ca orice mica mica abatere implica o asimilare agresiva a abaterii - dar chiar asa? Sunt foarte dezamagita de mine!).
Azi:
dim: putin humus gol (faut din naut fiert si e mult mult mai bun decat cel la conserva)
pranz: 1 ou, masline, branza si o rosie
gustare: apa cu lamaie
seara: limba cu sos de rosii

Am o intrebare, la care nu prea stiu exact raspunsul: toate produsele cu IG<35 pot fi combinate intre ele????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Caress, cum sa nu aiba peste la restaurant la Constanta? Pai daca nici la Constanta n-au peste...

In ceea ce priveste Montignac, mie mi se pare sincer ca recomanda prea multa proteina animala. Iar dl Montignac a murit prematur de cancer de prostata, ceea ce in cartea mai sus mentionata (studiul China) tocmai asta subliniaza - faptul ca un consum mare de proteina animala, lactate inclusiv sau mai ales, favorizeaza dezvoltarea cancerului, inclusiv de prostata...

OK, revenind la ce are bun dieta Monti, imi place ca nu ti-e foame tinand dieta asta!

Claudia, nu cred ca toate alimentele cu IG<35 pot fi combinate, cel putin fructele nu. La restul nu ma pronunt, poate veteranele sa stie mai bine...

Mergi la inceput