MONTIGNAC (187)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

lorelei CE TARE!!! SI EU AM INCEPUT PIAN...!! e extrem de greu la inceput..pe mine dupa prima ora imi tremurau mainile de parca aveam parkinson...si ma dureau tendoanele...dar si cand o sa fiu io Clayderman

chiar ma gandeam sa inchiriez si eu de la mine un pian....adevarat..adik o pianina..da sa ma mut si dupa..

fetelor ce tot vb voi aici de chefir..in uk nu e asa ceva......balamutii astia nu au nimic mananca toti numai peste si cartofi prajiti...spuneti si voi unde am ajuns si ce trebe sa am in jur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Fetelor, a citit vreuna dintre voi studiul China - carte de nutritie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RSilvia spune:

Buna!

Mai citesc din cand in cand discutiile voastre si ma mai inspir din retetele pe care le faceti. Am fost si eu acum ani de zile adepta stilului Montignac. De-atunci, am tot citit carti despre nutritie. Ce as vrea eu e sa atrag atentia sau macar sa va ridic niste semne de intrebare cu privire la consumul de fibre. Eram si eu convinsa ca cerealele integrale sunt mai sanatoase (le dadeam si copiilor) pana am citit cartea "Fiber Menace: The Truth About the Leading Role of Fiber in Diet Failure, Constipation, Hemorrhoids, Irritable Bowel Syndrome, Ulcerative Colitis, Crohn's Disease, and Colon Cancer" scrisa de Konstantin Monastyrsky. Teoria lui este foarte bine argumentata. Are si un site cu numele fibermenace.
De asemenea, fructoza pe care o recomanda Montignac nu e buna pentru ficat.
Nu va suparati ca am intrat in vorba. Ma intereseaza mult subiectul alimentatiei sanatoase si cred ca in zilele noastre, de bombardare cu tot felul de produse, e foarte greu sa alegi ce e bun pentru tine si pentru familia ta daca nu te informezi si nu-ti 'cultivi' instinctele naturale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Deci fibrele nu-s bune?Dar ele sint nu numai in cereal integrale ,sint si in fructe ,legume. Pe ce principiu le excluzi? Cred ca fructoza in nexces nu-I buna.Nu stiu ce echvalent are ,adica o lingura e cit un fruct?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

ARIADNA eu am citit Studiul China. Ce te-a socat? Mie, cartea, mi s-a parut un pic dusa la extrem, dar cu mare parte a informatiilor sunt de acord, eu nici nu mai mananc carne, intr-un timp am renuntat si la lactate, dar mi-am dat sistemul imunitar peste cap, asa ca acum le-am reintrodus in alimentatie.

Interesanti biscuitii tai ANDANII, o sa-i incerc si eu.

Meniul de azi:
- lapte de migdale cu seminte de chia, kefir
- cascaval la tigaie, ardei, rosii
- cioco neagra
- cas afumat, ardei, ceapa
- inghetata monti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Am facut saratelele super-odihnite, cred ca o sa ma fac cat malul daca nu ma potolesc... Sunt foarte, foarte bune.Cu susan si cu amestec de susan, in si floarea soarelui.Pacat ca nu am avut si mac, data viitoare o sa iau.Din reteta originala (putin adaptata, ca altfel nu as fi eu ) au iesit 4 tavi, din care 3 pleaca in deplasare, si cealalta se imparte cu prietena mea montignaca, asa ca nu imi raman prea multe:
http://i185.photobucket.com/albums/x90/nicollecc/e8d3b340-b907-4751-86c7-cd6ec29a42e5_zpsf9023bc6.jpg


Si trebuia sa fac ceva si cu branza aia de vaci, am adaptat putin si reteta Miannei, in sensul ca am facut cheese cake cu portocala, nu cu lamaie, si in loc de amidon am pus o lingura rasa de faina Monti facuta cu tarate de ovaz.Nu stiu cum e, va spun dupa ce o taiem, dar arata bine:
http://i185.photobucket.com/albums/x90/nicollecc/photo43_zpse9cc63dd.jpg

Am descoperit si bonul de la Auchan , galetusa aia de iaurt,din care am obtinut 280 g branza de vaci, a fost 3,6 lei.Cred ac e foarte convenabila combinatia, o cutie de 250 g de branza degresata e cel putin 5-5.5 lei.Plus ca asta e mai Monti!

Later edit:E foarte bun, ca o budincuta aromata , asa. Pe sectiune:

http://i185.photobucket.com/albums/x90/nicollecc/photo47_zpsd2b29c61.jpg




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

caress, sa inteleg ca imi aduci biscuiti?
ok... dau la schimb gem de prune fara zahar si fara indulcitori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Biscuiti...?Pai n-am facut biscuiti-si nici nu mai fac nimic saptamana asta, serios!Intre saratele si cheesecake, tu ceri biscuiti de ovaz?Nu avem inca, data viitoare le vine si lor randul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Child, acum citesc. Nu cred ca o sa ma socheze Despre lactatate am mai citit ca nu-s ok. Iar eu la carne am renuntat de peste 12 ani. Parerea mea este ca nu ai facut bine daca ai renuntat si acum ai revenit. Nu asta ti-a afectat sistemul imunitar. Eu nu mai am de gand sa revin ever la ceea ce am renuntat. Deci carnea este exclusa, iar lactate f.rar. Am incercat sa maninc putin cind am avut tentativa cu Dukan, dar am zis ca nu se merita si m-am indreptat spre Monti, care este cea mai potrivita pentru stilul meu de a minca acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Eu sincer cred ca ne indreptam vertiginos catre paranoia alimentara.Carnea nu e buna, lactatele nu, legumele sunt tratate,fibrele sunt o amenintare, veganismul e sursa de carente grave, carbohidratii sunt periculosi, grasimile si mai rau, apa e tratata, cea minerala are prea multe minerale,etc,etc,etc.Come on , girls, traim o singura data...si daca ne e scris sa murim de cancer, vom muri de asta si daca suntem raw vegani, si daca mancam slana cu ceapa, eu sunt absolut convinsa de asta.Toate alegerile alimentare pe care le fac sunt in functie de ceea ce imi place, imi face bine, si nu ma ingrasa.Restul...dumnezeu cu mila, e viata asta atat de complicata si grea incat nu vreau sa o fac sa ajunga insuportabila.Cuvantul cheie ar trebui sa fie ,,echilibru''.Atata timp cat pastram masura, este ok.Si asa controlul asupra a ceea ce mancam nu prea il detinem noi, de ce ne-am mai bate capul?Cu cat citesti mai mult, si mai ales informatii contradictorii, cu atat devii mai speriat si mai confuz.
Eu refuz sa fac asta.

Mergi la inceput