Stelute de iulie-august 2013(77)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bobitza_85 spune:

Diana, nu m-am agitat cine stie ce ieri, fata de alte zile,,,ieri am stat numai pe scaun.
Problema e ca asa m-am trezit pe la 9 si la 12 inca nu imi trecuse deloc.
Acum, dupa ce am luat pastilutele vad ca m-a lasat.
Eu nu sunt fan pastile, nu mai luasem nospa de 3 sapt, dar m-am speriat cand am vazut ca durerile nu cedeaza...
Stau cumintica in pat si ma rog la DD sa fie bine.


Betty, Paula, voi v-ati inceput saptamana puse pe organizat? Lasati fetele sa se exprime in voie ca sincer nu pica bine fazele astea...eu daca e sa tin cont de atatea "reguli" mai bine nu mai scriu, stau in umbra si decat citesc, cum fac altele
Tocmai asta mi-a placut aici ca fiecare e liber sa scrie ce vrea, cand vrea, cum vrea...

Bobitza 21+ Rebeca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dnapotecuta spune:

La 11 luni sunt atrasi de luminite si zgomote si alte cele. Sunt insa convinsa ca are deja asemenea jucarii cu uiumul. Prin urmare eu as recomanda un et de carti cu animal, fructe, legume cu care a poata incepe sa zica una alta. Poate gasesti ceva "mai special" la capitolul carti care sa scoata si ceva zgomote si atunci impaci si capra si varza si mnanci si lupul.
E o idee... eu oricum sunt fan carti... nu e niciun secret de acum. Din experienta insa pot spune ca pe noi ne-au ajutat asemenea carti si carile de poezii clasicute de copii cu care am crscut si noi... o Otilia Cazimir, niste Arghezi, Toparceanu, Elena Farago. n-or fi neaparat pentru 11 luni insa copilul creste nu da inapoi.

Alina 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_ama spune:

Bobitza, eu am dureri de-astea si pe stanga si pe dreapta. De obicei fac cu randul Sunt ca niste dureri de ovare atunci cand vine mosul, cu corespondenta in spate si lasate pe picior. Atat de mult ca simt in talpa. Imi amorteste respectivul picior, ele dureaza ceva (cel mai mult m-au tinut non-stop cam 24h) si uneori se asociaza cu burtica intarita/presiune la gura scorburii Nu ai ce sa le faci decat sa stai cumintica in pat si sa iei bulinute. Te-as sfatui sa renunti la toculete, cel putin cand iesi la plimbarici mai lungi...iti tin bazinul incordat. Stiu ca e neplacut. Eu eram numai pe tocuri de 13cm. Acum cand ma vede lumea pe balerini se cruceste Ah, si ce mai poti face este sa iti mai schimbi pozitia in pat, mai ales pozitia picioarelor

Ele, mie mi-a dat dr. ginecolog adeverinta. Si am facut o cerere scrisa de mana la HR pe reducerea programului, luata la cunostinta de superiorul direct, la care am atasat adeverinta. Cererea asta, cel putin la noi, are numai rolul de a informa (inclusiv intervalul orar in care vii la serviciu), nu de a face efectiv solicitarea si de a primi o aprobare.
Happy Ama 26+ si Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dnapotecuta spune:

Betty, ati creat un monstru de dimineata. hihihi.
Bobitule, in orice probleme orizontala e sfanta. Asa ca urca cracii pe pereti si comporta-te ca o gravida veritabila, vorba Deliei.
Scuzati greselile de prin mesaje... tastatura mea mananca litere si nici eu n-am obiceiul sa verific mesajele cu vreun ochi vulturin. Asta ca sa se vaza ca de fapt economisesc spatiu in capitol. :D


Alina 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobitza_85 spune:

Dariana, sa-ti traiasca beietelul si sa fie sanatos!

Joy si eu te admir sincer! Nimeni nu are dreptul sa te judece pt ca nu au stat cu tine in casa sa inteleaga prin ce treci...

Bobitza 21+ Rebeca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

ele ce s-a intamplat ? s-au intors cu 180 de grade ? ma refer la program...

bobita,sa sti ca delia are si ea dreptate , mai odihneste-te si tu , toata ziua pe strazi si la cumparaturi pasarica de nopate...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

27 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dnapotecuta spune:

Ce nice... acum am vazut ca avem optiune de chat asa ca daca ne pocneste ceva mai peronal putem continua acolo...

Alina 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoyJoy spune:

Eu va multumesc pentru suport si pentru gandurile frumoase.

Nu as vrea sa insist pe subiect. Am fost blamata de unii, de cei ce considera ca 'pentru binele copiilor niciun sacrificiu nu e prea mare'. Ca de ce nu am luat hotararea asta inainte sa raman insarcinata, ca de ce nu am asteptat sa cunosc mai bine omul (cam dupa cat timp se considera ca stii bine un om??? sau cand poti avea certitudinea ca il cunosti?... cam niciodata, dupa parerea mea...). Si cum le voi explica eu copiilor de ce nu au un tati si de ce au acelasi nume cu al meu? Aici iar am un raspuns: sper sa aiba inteligenta mea (ma laud si eu un pic) si sunt convinsa ca vor intelege, atunci cand vor fi suficient de maricele. In plus, Dumnezeu stie ce ne rezerva viitorul. Poate vor avea un tatic care sa le (ne) merite si sa le iubeasca, chiar daca nu este cel biologic.

In plus nu inteleg de ce se lanseaza unii in afirmatii fara sa le ceri parerea... se erijeaza ei in atotcunoscatori, in detinatori ai adevarului absolut... As vrea sa inteleg de unde stiu ei ca daca nu luam aceasta decizie 'le facem un bine copiilor'... ma rog...

Ideea este simpla, aceasta hotarare nu am luat-o 'intr-un moment de nervi', ci dupa muuuuulte ganduri si multa analiza si zbucium interior si cantariri si puneri in balanta... Iar acum sunt linistita si convinsa ca am facut ceea ce trebuia. Iar cand se vor naste cele doua minuni imi vor da puterea sa infrunt orice greutate, mai ales cu "un background" de taur care nu se lasa doborat .

Important este ca am familia alaturi. Si la un alt nivel mai este important ca va am pe voi si va multumesc inca o data.



Jo 18+

Gugulushele

Never give up on a dream just because of the time it will take to accomplish it.
The time will pass anyway.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

happy eu am renuntat la tocuri de la inceputul sarcinii , oricum in urma tratamentului dat de dr ca sa raman insarcinata am tras vreo 7 kg surplus si nu ma simteam comfortabil , ma dureau picioarele , asa ca de cand am rams gata am fost fara tocuri...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

27 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanka80 spune:

salutare scumpelor! cat astept pe sotulache cu verzeturile din piata, sa ma pot apuca si eu azi de gatit, raportez analize buna la toleranta la glucoza, alt pitic indepartat cu succes
cu ceva dureri de burta m-am trezit si eu, burta nu era tare, dar durerea era mare, ca la CM, m-am tot foit pe toate partile si au cedat pana la urma.
am vazut pozici cu burtici rotunjoare si tuguiate, e musai sa mai fac si eu o sedinta foto, caci azi-maine nastem
daca tot a fost o discutie aici legat de albumele cu poze, imi dau si eu cu parerea. e decizia fiecareia daca pune sau nu poze pe picassa, dar nu mi se pare corect, sau fair play, spuneti cum vreti, sa cereti parola atat timp cat sunteti undercover.

Oana, mamica fericita de Maria-Emilia (28.02.2010)
24+
minune mica

Mergi la inceput